W rodzinie lilii panuje niezwykłe bogactwo kolorów i kształtów. Dzięki ogromnej liczbie odmian wśród nich każdy może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy wybrać się na zakupy do centrum ogrodniczego lub poszukać wymarzonego kwiatu w internecie. Jednak przed zakupami warto dowiedzieć się, kiedy sadzimy lilie i jak należy to robić.

Przygotowanie stanowiska dla lilii

Zanim zabierzesz się do sadzenia lilii, upewnij się, że masz w ogrodzie odpowiednią ziemię. Powinna być:

  • przepuszczalna;
  • żyzna;
  • wilgotna, ale nie podmokła;
  • o odczynie pH lekko kwaśnym (5,5 – 6,5).

Miejsce na kwiaty powinno być słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione. Przygotowanie podłoża zacznij od usunięcia trawy i chwastów, a następnie dość głęboko je przekop. Podczas tej czynności warto wzbogacić glebę kompostem lub innym nawozem organicznym. Te wszystkie działania należy wykonać, gdy wiesz już, kiedy zamierzasz posadzić cebulki lilii. Trzeba je zrobić przynajmniej 2 tygodnie wcześniej przed sadzeniem.

Lilia – kiedy sadzić?

Terminem odpowiednim dla na sadzenie większości odmian lilii, w tym drzewiastych, jest przełom września i października. Cebulki zdążą ukorzenić się w ziemi przed nastaniem zimy, a wiosną pięknie zakwitną. Odmiany późno kwitnące można posadzić także wiosną, ale trzeba będzie dłużej poczekać na ich kwiaty. Dotyczy to zwłaszcza lilii złotogłów, w przypadku której nie praktykuje się sadzenia cebulek jesienią. Warto wiedzieć też, kiedy przesadzać lilie. Tę czynność wykonuje się wczesną jesienią, kiedy pędy kwiatowe zaczynają tracić kolor. Nie wolno się z tym spóźniać. Trzeba dać czas cebulkom na odnalezienie się w nowym miejscu przed pierwszymi przymrozkami.

Samo sadzenie polega na umieszczeniu bulwy w dołku o głębokości równej jej obwodowi. Waha się on od kilku do nawet 30 cm, dlatego zawsze warto go zmierzyć. Tylko w ten sposób uzyskasz optymalne rezultaty w postaci pięknego kwitnienia. Rozstaw między bulwami powinien wynosić co najmniej 25 cm, a jeśli zamierzasz pozostawić je w ziemi na kolejne sezony, lepiej, aby był większy (około 50 cm). Dotyczy to zwłaszcza wyższych odmian rośliny.

Teraz wiesz już, kiedy sadzić lilie drzewiaste i inne popularne odmiany tej rośliny. To prosta czynność, która wymaga jednak odrobiny przygotowań. Najwcześniejsze odmiany kwitną maju. Oczekiwanie może wymagać więc nieco cierpliwości, ale z pewnością lilie są jej warte.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022