Kiedy sadzić hiacynty? Większość roślin cebulkowych sadzi się do gruntu już jesienią. Czy tak samo jest z tymi pięknymi kwiatami? Poznaj najważniejsze informacje na temat sadzenia i uprawy hiacyntów, aby twój ogród i parapet zachwycały kolorami i zapachami.
Hiacynt to rodzaj rośliny, którego uprawianym w ogródkach przedstawicielem jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis). Choć roślina ta pochodzi z nieco cieplejszych rejonów świata, z powodzeniem można uprawiać ją w Polsce i to zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy sadzić hiacynty i jak je pielęgnować, by pięknie kwitły przez długi czas.
Odmiany hiacynta
Choć hiacynt nie jest reprezentowany przez aż tak wiele odmian, jak np. żonkil, wciąż każdy może wśród nich wybrać coś dla siebie. Popularnych odmian jest około 25 i grupuje się je według kolorów kwiatów. Mogą być one:
- ciemnoniebieskie (najpopularniejsze);
- różowe;
- żółte;
- pomarańczowe (na razie jedna odmiana – „Gypsy Queen”;
- białe.
Odmiany hiacyntów różnią się nie tylko kolorami, ale też kształtem kwiatów. Mogą być pojedyncze lub pełne, a także mniejsze lub większe.
Kiedy sadzić hiacynty do gruntu i jak to robić?
W przypadku sadzenia hiacyntów do gruntu termin uzależniony jest od polskiego klimatu. Najodpowiedniejszy jest koniec września i początek października. Samą czynność przeprowadzić można w kilku prostych krokach:
- Przygotuj miejsce do sadzenia, usuwając chwasty;
- Spulchnij ziemię, a jeśli jest uboga w składniki pokarmowe, dodaj do niej kompost;
- Wykop dołek na głębokość ok. 15 cm;
- Wsadź do niego cebulę spiczastym końcem do góry;
- Delikatnie zakryj dołek ziemią;
- Cebulkę podlej obficie wodą.
Kiedy sadzić hiacynty w domu i jak to robić?
Domową uprawę hiacyntów można przeprowadzić tak, by zakwitły już w zimie. Jest to szczególnie atrakcyjne, ponieważ o tej porze roku wiele osób odczuwa brak kwiatów. Przygotowania do sadzenia należy zacząć już pod koniec września. Należy wsadzić cebulki do chłodnej i ciemnej piwnicy lub lodówki i zostawić je tam na co najmniej 2 miesiące. W niskiej temperaturze zaczną wypuszczać korzenie. W grudniu cebulki można już wsadzić do ziemi lub do pojemnika z wodą. Kiedy roślina wypuści pędy, może trafić do mieszkania.
Pielęgnacja hiacyntów w domu
Hiacynt najdłużej będzie kwitł, jeśli nie będzie mu zbyt ciepło. Najlepiej więc nie ustawiać go w kuchni ani przy grzejniku. Pielęgnacja rośliny polega na podlewaniu, a jeśli rośnie ona w wodzie, na wymianie jej co dwa dni. Woda powinna być przegotowana i ostudzona.
Zmuszenie hiacynta do kwitnienia w zimie nie zawsze wychodzi, więc warto mieć plan zapasowy. W sklepach na początku stycznia często zaczynają się pojawiać kwitnące już rośliny w pojemnikach. To również sposób na posiadanie hiacyntów dla tych, którym zwyczajnie brak czasu na przygotowania. Warto zaopatrzyć się w ten piękny kwiat, który już zimą może cieszyć oczy domowników i gości.