Dalie to kwiaty wywodzące się Ameryki Środkowej. Istnieje 15 gatunków tej pięknej rośliny. Jako rośliny hodowlane uprawiane są mieszańce dalii wywodzące się ze skrzyżowanych gatunków Dahlia coccinea i Dahlia pinnata. Znane są pod nazwą dalia zmienna albo po prostu dalia ogrodowa. Roślina ta nie rośnie dziko, a jest typowym kwiatem ozdobnym. Marzysz o posadzeniu własnych okazów? Dowiedz się najpierw, kiedy sadzić dalie i jak przygotować dla nich stanowisko.

Zapamiętaj!

 • Sadzenie dalii do doniczek, rozsadników lub do gruntu pod osłonami można rozpocząć już pod koniec marca.
 • Z sadzeniem bezpośrednio do gruntu należy poczekać do drugiej połowy maja, gdy temperatura gruntu jest ciepła i nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków.
 • W przypadku sadzenia dalii z rozsady należy to zrobić już pod koniec kwietnia i wcześniej „zahartować” ją poprzez wynoszenie na zewnątrz na coraz dłuższy czas każdego dnia.
 • Przygotowanie stanowiska do sadzenia dalii polega na usunięciu roślin, przekopaniu ziemi i rozłożeniu kompostu w dołku o głębokości 6 cm.
 • Dalie zaczynają kwitnąć w lipcu, a najwięcej kolorów pojawia się w sierpniu i trwa do października.

Kiedy sadzić dalie?

kiedy sadzić dalie

Sadzenie do doniczek, rozsadnika lub do ziemi pod osłoną w ogrodzie zimowym, lub szklarni można zacząć już pod koniec marca. Jeśli chodzi o sadzenie bezpośrednio do gruntu, należy poczekać aż do drugiej połowy maja. Ziemia musi być nagrzana, a temperatura w nocy nie powinna gwałtownie spadać. Inaczej rośliny narażone są na przemarznięcie.

Kiedy wysadzać dalie?

Zastanawiasz się, kiedy wysadzać dalie z rozsadnika? Można zrobić to już pod koniec kwietnia, trzeba jednak pamiętać, by wcześniej zahartować sadzonki. Proces ten polega na wynoszeniu ich na coraz dłuższy czas na zewnątrz. Najprościej jest rozpocząć go na 10 dni przed planowanym terminem wysadzania. Na początek wystawiaj dalie na godzinę dziennie, a wraz z każdym kolejnym dniem zwiększaj czas o następną godzinę. Pamiętaj, by na początku nie stawiać kwiatów w bezpośrednim słońcu. Tak jak do chłodniejszych temperatur na zewnątrz, także do większej ilości słońca należy je przyzwyczajać stopniowo.

Jak przygotować stanowisko do sadzenia dalii?

jak przygotowac stanowisko do sadzenia dalii

Zarówno do sadzenia dalii w gruncie, jak i pod osłoną będziesz potrzebować łopatki i bulw roślin. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie rośliny bezpośrednio w glebie, potrzebne będą też kompost i duża łopata do przekopania ziemi. W przypadku uprawiania dalii w pokoju wystarczą ci niewielkie doniczki wypełnione ziemią do kwiatów i już możesz brać się za sadzenie. Każdą bulwę umieść w osobnej doniczce. Grunt w ogrodzie z kolei trzeba przygotować w następujący sposób:

 • usuń rośliny z miejsca, na którym planujesz posadzić dalie;
 • dokładnie przekop ziemię;
 • na wierzchu rozłóż kompost;
 • wykop dołek o głębokości około 6 cm;
 • kolejne dołki wykop w odległości od 25 do 60 cm (w zależności od wielkości odmiany dalii) w obie strony od poprzedniego;
 • umieść w dołkach bulwy;
 • przysyp je ziemią.

To już wszystkie najważniejsze informacje na temat sadzenia dalii. Teraz wiesz już, kiedy i jak należy to robić. Większość odmian najobficiej kwitnie w sierpniu, ale mogą zacząć to robić już na początku lipca. Dalie mogą cieszyć oko aż do października.

Loïc Evanno via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Bernard Spragg. NZ via Flickr, CC BY-SA 2.0

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023