Kamelia to właściwie nie jedna roślina, a cały ich rodzaj. Mówiąc o krzewie przypominającym róże, mamy na myśli kamelię japońską. To najpopularniejszy przedstawiciel rodzaju w Polsce. Sprawdź informacje na temat jego uprawy.
Do rodzaju kamelia (Camellia) należy ponad 215 gatunków. Większość z nich pochodzi z Azji. Co ciekawe, jednym z nich jest herbata chińska (Camellia sinensis), z której sporządzany jest popularny napój. Zresztą cała rodzina, do której należy rodzaj, nosi nazwę: herbatowate. Z polskiego punktu widzenia najważniejsza ze wszystkich kamelii jest kamelia japońska. Jest najpopularniejsza jako krzew ozdobny. W uprawie doniczkowej lub szklarniowej spotykana jest również kamelia mała (Camellia sasanqua).
Jak wyglądają przedstawiciele rodzaju kamelia?
Wszystkie rośliny z rodzaju kamelia to zimozielone krzewy. Zazwyczaj nie są wysokie, ale niektóre z nich osiągają nawet 15 m wysokości. Zdrewniałe łodygi pokryte są gładką korą, często o czerwonawym zabarwieniu. Skrętolegle, na krótkich ogonkach (lub siedzące), wyrastają z nich skórzaste liście.
W kątach liści pojawiają się kwiaty. Zazwyczaj występują pojedynczo, ale czasem grupują się po dwa lub trzy. Najczęściej są dość duże, a u niektórych gatunków też bardzo ozdobne. Ich płatki przybierają kolor biały, czerwony bądź żółty. Owoce kamelii mają postać zdrewniałej torebki z dużymi nasionami w środku.
Charakterystyka kamelii japońskiej
Nie sposób opisać wszystkich przedstawicieli rodzaju kamelia, więc warto skupić się przede wszystkim na tym, którego uprawa rozpowszechniona jest w Polsce. Chodzi o kamelię japońską, znaną też jako kamelia ogrodowa. Tak jak pozostali przedstawiciele swojego rodzaju jest zimozielonym krzewem. W naturze występuje w górskich rejonach Chin i Japonii. Dorasta tam nawet do 15 m wysokości, ale w uprawie jest zazwyczaj sporo mniejsza. Odmiany ozdobne rzadko mają więcej niż 2 m. Gęstorosnące łodygi wypuszczają błyszczące, intensywnie zielone liście o eliptycznym kształcie.
Największą ozdobą kamelii ogrodowej są jednak jej kwiaty. Niektóre odmiany kamelii japońskiej posiadają takie przypominające w wyglądzie kwiaty róży. W przeciwieństwie do nich nie są jednak wonne. W zależności od odmiany mogą mieć różny rozmiar, kształt i kolor. Wszystkie są jednak bardzo ozdobne. Spotykane są różnokolorowe warianty kamelii: białe, żółte, różowe lub w różnych odcieniach czerwieni.
Kamelia – uprawa
Kamelia jest w uprawie rośliną dość kapryśną. Przeszkadza jej zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura oraz jej silne wahania. Kamelia w ogrodzie nie lubi też:
- przesadzania;
- suchego powietrza;
- zbyt dużej, ale też zbyt małej ilości wody;
- bardzo ciemnych lub bardzo jasnych stanowisk.
Ponadto ten krzew ozdobny narażony jest także na choroby i szkodniki. Kamelia nie jest więc łatwa w uprawie. Warto uważnie przyjrzeć się jej wymaganiom i szczegółom dotyczącym pielęgnacji.
Kamelia – stanowisko i wymagania
Kamelia w ogrodzie to częsty widok, ale niech to cię nie zwiedzie. Zimą należy ją trzymać w pomieszczeniu. Aż do przekwitnięcia kwiatów kamelii powinieneś utrzymywać ją w temperaturze 10–15°C. Później kamelia wchodzi w stan spoczynku i należy przenieść ją do chłodniejszego miejsca (6–10°C). Na wiosnę ponownie umieszczamy ją w cieplejszym pomieszczeniu. Kiedy na zewnątrz zrobi się cieplej, roślina doskonale poradzi sobie na balkonie. Warto poczekać z tym przynajmniej do maja. Kamelia w ogrodzie to również dobry pomysł, ale trzeba pamiętać o jej wrażliwości na intensywne słońce. Stanowisko powinno być jasne, ale nie narażone na jego bezpośrednie działanie.
Jak już wspomniano, kamelia nie lubi przesadzania, a więc wskazówka na temat jej wymagań glebowych może okazać się zbędna. Tę czynność należy wykonać tylko wtedy, gdy już naprawdę brakuje jej miejsca w doniczce. Powinieneś użyć wtedy podłoża:
- próchniczego;
- przepuszczalnego;
- żyznego;
- o kwaśnym odczynie.
Cały zabieg przeprowadź możliwie najostrożniej.
Pielęgnacja kamelii
Dbanie o kamelię w doniczce polega przede wszystkim na regularnym jej podlewaniu. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Aby upewnić się, że roślina pięknie zakwitnie, trzeba też skrupulatnie przestrzegać wspomnianych już zasad dotyczących temperatury. Nie wszyscy dysponują pomieszczeniami, w których mogą utrzymywać odpowiednią, ale szczęśliwi posiadacze ogrodów zimowych lub oranżerii z pewnością sobie poradzą.
Czy można uprawiać kamelię w gruncie?
Kamelia to popularna roślina doniczkowa, chętnie przy tym wystawiana na balkon lub do ogrodu. Czy jednak nadaje się do posadzenia bezpośrednio do gruntu? Raczej nie, choć jeśli mieszkasz w jednym z cieplejszych rejonów kraju, możesz zaryzykować którąś z bardziej mrozoodpornych odmian, na przykład „Winter’s Hope” albo „Lady Campbell”. Zrób to tylko wtedy, jeśli w twojej miejscowości nie odnotowuje się spadków temperatury poniżej 10°C. Jednak koniecznie wybierz stanowisko dobrze osłonięte od wiatru, a przed nadejściem przymrozków zrób użytek z kory (jako grubej warstwy ściółki) i agrowłókniny (w charakterze okrycia).
Z tą rośliną jest trochę jak z księżniczką. Zresztą jej imię też kojarzy się z wykwintną kobietą: Amelia – kamelia. Biała odmiana „Polar Ice” to na przykład prawdziwa królewna śnieżka, z kwiatami przypominającymi modę ślubną. Niestety, jak to księżniczka, każda kamelia jest wymagająca. Warto jednak poświęcić jej uwagę, by móc cieszyć się wyszukanym pięknem tego ozdobnego krzewu.