Zapamiętaj!
- Kalocefalus browna (Calocephalus brownii) jest rośliną ozdobną, przynależącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). ✔️
- Jej środowiskiem naturalnym są tereny Australii, gdzie niezwykle łatwo można ją napotkać jako dziko rosnący krzew. Mimo to można go spotkać w różnych miejscach na całym świecie. ✔️
- Nie jest rośliną trującą. ✔️
- Kalocefalus jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. ✔️
- Najczęściej wykorzystuje się go do celów dekoracyjnych. ✔️
Charakterystyka kalocefalusa
To stosunkowo niewielki krzew, ponieważ jako roślina doniczkowa osiąga zaledwie od 40 do 75 cm wysokości i do 40 cm szerokości, w naturze dorasta tylko do 100 cm. To charakterystyczna roślina krzewiasta, o gęstym kompaktowym pokroju.
To, co ją wyróżnia, to cieniutkie gałązki pokryte srebrnym kutnerem. Dzięki temu kalocefalus ma wysokie walory ozdobne, które doceniają hobbyści. Charakterystyczny wygląd rośliny przypominający wyschnięty porost wpływa na różnorakie nazewnictwo krzewu. W Niemczech nazywany jest stacheldrahtpflanze, co dosłownie znaczy drut kolczasty.
Odmiany kalocefalusa
Do najpopularniejszych odmian kalocefalusa zaliczamy:
- „Silver Nugget” – niezwykle gęste i zbite ukrzewienie;
- „Bed Head” – jak nazwa wskazuje, o luźnym i rozczochranym pokroju.
Kalocefalus browna – zastosowanie
Kalocefalus browna nie tylko sprawdza się w jesiennych kompozycjach balkonowo-tarasowych, ale również na dekoracyjnych rabatach ogrodowych. Zjawiskowo prezentuje się na skalniakach, a także jako samodzielnie rosnąca roślina ozdobna.
Przez niektórych estetów krzew uważany jest za nieodzowny element dekoracji bożonarodzeniowych, ponieważ chłodny, zimowy odcień pędów fantastycznie współgra z roślinami o wyrazistych barwach. Zasuszone gałązki krzewu można również wykorzystać na bukiety, wiązanki czy stroiki łącząc je z berberysem, ognikiem, dziką różą czy jarzębiną.
Inspiracja dla Rośliniarzy 🌱
Marzysz o niepowtarzalnej kuli śnieżnej? Wykorzystaj okrągłą, szklaną doniczkę do sukulentów. Spryskaj dół doniczki sztucznym śniegiem od zewnątrz, aby zakryć widok ziemi. Posadź w niej kalocefalusa, i przykryj podłoże białymi kamykami. Możesz też przykleić brokatowe gwiazdki ✨
Wymagania i uprawa kalocefalusa browna
Do prawidłowego rozwoju wymaga dobrze nasłonecznionego i ciepłego stanowiska. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Lubi ziemię piaszczystą, wilgotną o kwaśnym odczynie, dobrze przepuszczalną. Dobrze znosi okresowe susze, ale nie lubi przelewania, co grozi atakiem szarej pleśni.
Jeżeli latem wysadzasz krzew na ogrodową rabatę, pamiętaj, aby przed zimą przesadzić go do donicy i przenieść do miejsca o temperaturze pomiędzy 7 a 10°C, bo roślina jest niezwykle wrażliwa na spadki temperatury i nie ma szans, aby zimowała w naszym klimacie na zewnątrz.
Jeżeli chcesz nawozić swojego kalocefalusa, to musisz wiedzieć, że jest on wrażliwy na zasolenie gleby, a co za tym idzie – duże dawki nawozu. Tylko młode sadzonki można nawozić niewielkimi ilościami nawozu fosforowego w okresie wegetacji, czyli od kwietnia do września.
Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym przycinania. Jeżeli ma zapewnione odpowiednie warunki, to sama ładnie się rozkrzewia i układa w kulisty pokrój. Należy ucinać wyłącznie uszkodzone, chore lub uschnięte pędy.
Kwitnienie
Kalocefalus zazwyczaj kwitnie latem, od początku sierpnia do końca września. Wypuszcza wtedy jasnożółte drobne kwiaty, które są zebrane w charakterystyczne małe koszyczki na końcach pędów.
Rozmnażanie rośliny
Roślinę najlepiej rozmnażać na wiosnę lub w lecie. Robimy to poprzez pobranie sadzonek pędowych, które ukorzeniamy w wodzie lub ziemi z ukorzeniaczem. W trakcie ukorzeniania się temperatura nie może spaść poniżej 18°C, dlatego najlepiej zrobić to po ostatnich wiosennych przymrozkach.
Gdzie kupić i ile kosztuje roślina Calocephalus brownii?
Pomimo tego, że kalocefalus w naturze jest byliną, to naszych domach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Sadzonki są powszechnie dostępne na wiosnę, więc kupujemy je w zwykłych centrach ogrodniczych. Najczęściej spotykane są małe rośliny o wysokości około 15 cm, które docelowo dorosną do około 40 cm w domowej doniczce. Przeważnie cena takiej sadzonki waha się od 10 do 18 zł w zależności od miejsca zakupu.
Kalocefalus browna (Calocephalus brownii) to niedroga, dość łatwo dostępna i umiarkowanie prosta w uprawie roślina. Małe krzaczki przypominają swym wyglądem kłębki splątanych ze sobą cienkich drucików, które w oryginalny sposób przyozdobią domowe wnętrze, balkon, taras czy ogrodową rabatę.
Najczęściej zadawane pytania
Jak rozmnożyć kalocefalus?
Kalocefalusa rozmnaża się na wiosnę lub w lecie. W tym celu pobiera się sadzonki pędowe, które ukorzenia się w wodzie lub ziemi z ukorzeniaczem. Podczas tego procesu temperatura nie może spaść poniżej 18°C, więc najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie tego po ostatnich wiosennych przymrozkach.
Czy kalocefalus lubi słońce?
Tak, kalocefalus lubi nasłonecznione stanowiska i właśnie w nich najlepiej się rozwija.
Kalocefalus – zimowanie. Co trzeba wiedzieć?
Przed zimą należy przesadzić roślinę do donicy i przenieść do miejsca o temperaturze pomiędzy 7 a 10°C, ponieważ Kalocefalus jest wrażliwy na spadki temperatury i nie ma szans, aby przetrwała zimę na zewnątrz.
Czy kalocefalus jest wieloletni?
Kalocefalus jest byliną, ale uprawiany jest jako roślina jednoroczna.