Judaszowiec chiński (Cersis chinesis) to ozdobny krzew z rodziny motylkowatych. Jest dosyć wymagający, jednak jego zachwycający wygląd w okresie wynagradza wszystkie starania. Sprawdź, co warto wiedzieć o jego uprawie.
Judaszowiec chiński jest zdecydowanie mniej popularny od swojego kuzyna, judaszowca kanadyjskiego. Chętnie sięgają jednak po niego właściciele ogrodów japońskich, jednak dobrze rozwinięty krzew tego gatunku będzie pasował do bardzo różnych aranżacji. Judaszowiec chiński wymaga przede wszystkim dobrego zabezpieczenia przed chodem. Jakie jeszcze są jego potrzeby? Wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej.
Judaszowiec chiński – charakterystyka i pochodzenie
Judaszowiec chiński jest niewielkim drzewem, które w naszym klimacie pełni zazwyczaj rolę ozdobnego krzewu. W naturalnych warunkach dorasta do 10 metrów wysokości, jednak w polskich ogrodach jest zdecydowanie niższy. Osiąga najwyżej 5 m wysokości i 2 m szerokości. Ma rozłożysty pokrój, jego kora jest ciemnobrązowa. Oko przyciągają także sezonowe sercowate liście.
Drzewko kwitnie w maju. Obsypuje się wówczas różowofioletowymi i bardzo drobnymi pachnącymi kwiatami. Dopiero potem pojawiają się liście, które czasami wyrastają bezpośrednio z pnia i osiągają około 15 cm długości.
Sadzenie judaszowca chińskiego
Jeżeli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie judaszowca wybierz okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Trzeba wykopać dołek, zdrenować go a na dnie ułożyć warstwę organicznego nawozu oraz warstwę gleby (możliwie jak najbardziej żyznej).
Następnie do wykopanego dołka trzeba włożyć palik z impregnowanego drewna, umieścić obok niego drzewko i wszystko razem zasypać. Pamiętaj, aby kolejne warstwy gleby bardzo dokładnie ubijać. Pień drzewka powinien być umieszczony równolegle do palika. Po jego przywiązaniu trzeba uklepać ziemię dokoła i obficie ją podlać.
Judaszowiec chiński – uprawa i pielęgnacja
Judaszowiec chiński jest drzewem wrażliwym na spadki temperatury. Jest jednak w stanie przetrwać polską zimę, jeżeli zostanie odpowiednio zaopiekowany. Jakie są najważniejsze zasady uprawy judaszowca?
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Powinno być jednocześnie słoneczne i osłonięte od wiatru. Ważne są także odpowiednie parametry gleby. Judaszowiec najlepiej rośnie w podłożu umiarkowanie suchym, żyznym i przepuszczalnym. Jednocześnie preferuje odczyn (pH) obojętny lub zasadowy
Pielęgnacja judaszowców
Młode rośliny trzeba jak najczęściej podlewać. Obserwuj także kondycję judaszowca. Powinien mieć zielone liście. Jeżeli się przebarwiają i za szybko opadają trzeba zasilić roślinę nawozem mineralnym. Zimą zaleca się przycięcie młodych pędów i gałęzi, które rosną do środka korony. W ten sposób osiąga się najbardziej atrakcyjny półkolisty pokrój.
To drzewko źle znosi przesadzanie, dlatego wybór stanowiska powinien być dobrze przemyślany. Warto mieć na uwadze, że judaszowiec chiński najlepiej ukorzenia się w młodym wieku. W szkółkach warto więc kupować sadzonki, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat. Starsze krzewy będą miały problem z przyjęciem się w nowym miejscu.
Zimowanie judaszowca chińskiego
Judaszowiec jest rośliną pochodzącą z ciepłego klimatu. Polskie zimy mogą być dla niego zbyt surowe. Szczególnie późne przymrozki stanowią zagrożenie dla młodych pąków kwiatowych. Właśnie dlatego młode drzewka trzeba dobrze przygotować do nadejścia chłodnych miesięcy. Jak to zrobić?
Późną jesienią drzewa dokładnie otaczamy solidną warstwą suchych liści lub słomy. W dalszej kolejności owijamy je płótnem albo agrowłókniną.
Choroby i szkodniki judaszowca chińskiego
Omawiany gatunek najczęściej atakowany jest przez grzyb nazywany gruzełkiem cynobrowym. Zainfekowanie drzewa można rozpoznać dzięki pojawiającym się na martwej korze czerwonych punkcikach. To właśnie w nich pojawiają się zarodniki grzyba.
Jak sobie z tym poradzić? Wszystkie zainfekowane gałęzie należy dokładnie powycinać najlepiej narzędziami, które wcześniej zostały odpowiednio zdezynfekowane. Jeżeli infekcja jest znaczna najlepiej dokonać jeszcze oprysku specjalnie przeznaczonym do tego preparatem.
Judaszowiec chiński – zastosowanie w ogrodzie
Judaszowiec to bardzo wszechstronna roślina. W zależności od potrzeb można formować go w krzew lub niewielkie drzewko. Będzie również odpowiedni do przycinania zgodnie ze sztuką bonsai. W ogrodzie będzie prezentował się świetnie zarówno jako soliter, jak i w otoczeniu innych roślin ozdobnych.
Roślina występuje w różnych ciekawych odmianach. Szczególnie popularna jest odmiana „Avondale”, która pierwsze kwiaty wypuszcza już po około 3 latach. Właśnie ze względu na piękny wygląd w okresie kwitnienia judaszowiec bywa polecany do ogrodów japońskich lub angielskich.
Na jego tle będą pięknie prezentowały się byliny ozdobne lub wysokie trawy. Możliwość formowania pokroju daje ci dużą swobodę w wykańczaniu aranżacji ogrodu z udziałem judaszowca.
Podsumowanie
Judaszowiec chiński (Cersis chinesis) to wymagający krzew, który jednak odpłaca się pięknym pokrojem o atrakcyjnymi kwiatami. Jest bardzo uniwersalny i pasuje do różnych aranżacji przestrzeni. Być może stanie się gwiazdą właśnie twojego ogrodu.