Judaszowiec kanadyjski jest niewielkim, ale niesamowicie urokliwym drzewem. Jest tak ze względu na jego kwitnienie, które jest niezwykle spektakularne. Jak dokładnie ono wygląda? Co trzeba wiedzieć o jego uprawie?

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) to drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Rośnie we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest popularną rośliną uprawną również w Polsce. Hoduje się go dla jego właściwości ozdobnych. Uwagę zwraca zwłaszcza podczas kwitnienia, ale ma też bardzo ładne liście.

Jak wygląda judaszowiec kanadyjski?

Drzewko ma pojedynczy pień, które gęsto się rozgałęzia. Może też rosnąć jako krzew. Pokryte jest popielatą korą z ciemnymi plamami. Zazwyczaj ma niewielkie rozmiary, 10 m to maksymalna wysokość, na jaką wyrasta Cercis canadensis. Liście mają sercowaty, zaokrąglony kształt i są jasnozielone. Mają cienkie i gładkie blaszki. Jesienią przebarwiają się na żółto. 

Najbardziej przykuwają uwagę kwiaty judaszowca kanadyjskiego. Mają bardzo malowniczy, różowy kolor. Są drobne (około 1 cm), ale pojawiają się w maju wyjątkowo gęsto. Co więcej, dzieje się to nie tylko na młodych pędach rośliny, ale na całym drzewie. Również pień i starsze gałęzie pokrywają się kwiatami.

Odmiany judaszowca kanadyjskiego

Istnieje kilka ciekawych odmian judaszowca kanadyjskiego, które są zróżnicowane pod względem wysokości. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • „Ace of Hearts” dorastający do 5 m;
  • „Covey” o wysokości 2-4 m;
  • „Forest Pansy” dorastający maksymalnie do 8 m;
  • „Little Woody” to karłowata odmiana, której wysokość nie przekracza 2,5 m;
  • „Morton” o wysokości 8-10 m;
  • „Pink Pom Poms”, którego wysokość nie przekracza 4 m.

W sklepach ogrodniczych dominują zdecydowanie mniejsze odmiany, które dobrze nadają się do niedużych ogrodów.

Uprawa judaszowca kanadyjskiego w Polsce

Nie musisz wiele wydać, gdy zdecydujesz się na zakup judaszowca kanadyjskiego. Duża sadzonka to koszt około 80 zł. Ceny mniejszych sadzonek zaczynają się już od kilkunastu złotych. Roślina jest coraz powszechniej dostępna w sklepach ogrodniczych w Polsce, które oferują zazwyczaj odmiany dobrze znoszące występujące w naszym kraju przymrozki. Te sprowadzone bezpośrednio z zagranicy, choć częściowo mrozoodporne, mogą nie przetrwać ostrzejszej zimy. Nadają się więc do uprawy przede wszystkim w cieplejszych rejonach kraju.

Najczęściej kupuje się sadzonki judaszowca kanadyjskiego w pojemniku. Dostępne są także te balastowane. Nie warto natomiast kupować tych z gołym korzeniem, gdyż mogą się nie przyjąć, ponieważ podziemne części rośliny są dość delikatne. Odpowiednia pora sadzenia drzewka to wiosna.

Judaszowiec kanadyjski – stanowisko i wymagania

Drzewka oraz krzewy judaszowca kanadyjskiego wymagają przede wszystkim dużo słońca. Potrzebują dostępu do światła i możliwie wysokiej temperatury powietrza. Warto umieścić sadzonkę w miejscu osłoniętym od wiatru. Młode rośliny mogą być wrażliwe na zimne podmuchy powietrza.

Gleba dla judaszowca kanadyjskiego powinna być żyzna i przepuszczalna. Jej odczyn powinien być lekko zasadowy bądź obojętny. Roślina dobrze urośnie na glebie piaszczysto- gliniastej lub piaszczysto-ilastej, o ile będzie wcześniej zasilona nawozem organicznym, na przykład w postaci kompostu. Warto uważnie wybrać miejsce sadzenia. Starsze rośliny bardzo mocno ukorzeniają się i ich przesadzanie jest praktycznie niemożliwe.

Pielęgnacja judaszowca kanadyjskiego

Roślina dobrze znosi przejściową suszę, ale w pierwszym sezonie po sadzeniu młode sadzonki drzewek mogą wymagać podlewania. Ważnym elementem pielęgnacji krzewu judaszowca kanadyjskiego jest jego kopczykowanie i okrywanie na zimę. Można do tego użyć kapturów z agrowłókniny. Jest to ważne zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Za czasem drzewo uodporni się na spadki temperatury. 

Judaszowca kanadyjskiego nie należy przecinać. Roślina źle to znosi. Usuwa się jedynie chore pędy, ale należy wtedy pamiętać o zabezpieczeniu rany. Można do tego celu użyć specjalnego preparatu, na przykład maści ogrodniczej.

Choroby judaszowca kanadyjskiego

Judaszowiec kanadyjski to względnie odporna roślina, ale może ją dotknąć kilka chorób. Najczęściej występujące z nich to:

  • Rak bakteryjny, który objawia się brązowieniem, a następnie zasychaniem kwiatów. Jego zwalczanie polega na usuwaniu porażonych gałęzi i stosowaniu oprysków miedziowych.
  • Alternarioza, choroba grzybowa objawiająca się powstawaniem brzydkich ciemnych plam na liściach, którą zwalcza się fungicydami.
  • Gruzełek cynobrowy, który jest grzybem. Liście zaatakowanej rośliny brązowieją i więdną. Zwalczanie tego grzyba polega na wycinaniu porażonych części rośliny i zabezpieczaniu ran po cięciu maścią z fungicydami.

Pomimo występowania tych kilku chorób judaszowiec kanadyjski rzadko sprawia większe problemy w uprawie. Jeśli będziesz pamiętać o zabezpieczeniu młodych sadzonek przed chłodem i wybierzesz dla nich odpowiednie stanowisko, podczas kilku sezonów będziesz mógł się cieszyć dorodnymi kwiatami!

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022