Gęsty zielony trawnik to bardzo ważne ozdoba każdego ogrodu. Niestety, nierzadko zdarza się, że zasiana z dużą skrupulatnością trawa po zimie (lub po prostu po wielu latach użytkowania) staje się mniej gęsta, traci swój kolor, a razem z nim tak pożądany wygląd. Z poniższego artykułu dowiesz się jak siać trawę na starym trawniku, aby zabieg ten spełnił wszystkie pokładane w nim oczekiwania.

Pielęgnacja trawnika –  o czym trzeba pamiętać?

Piękny trawnik to marzenie wielu osób. Aby miał szansę na długie lata pozostać estetyczny i zadbany, trzeba przyłożyć się do jego prawidłowej pielęgnacji. Niestety, nawet najbardziej doświadczeni ogrodnicy nie mają wpływu na wszystkie zachodzące w ogrodzie, a jednocześnie trudne do przewidzenia, zjawiska.  

Problemy takie jak susze, nadmiar opadów atmosferycznych, a nawet działalność szkodników (przede wszystkim kretów) mogą powodować choroby traw, które prowadzą do ich przerzedzenia, lub nawet zamierania.

Kiedy rośliny chorują lub po prostu starzeją się, dochodzi do przerzedzenia się darni oraz do zażółcania się poszczególnych kęp trawy. W istocie nie ma w tym nic dziwnego. Każdy gatunek trawy po kilku latach traci swoje naturalne zdolności do reprodukcji. 

Wówczas do akcji powinien wkroczyć ogrodnik, który może przeprowadzić dosiewanie trawy. Do tego zabiegu trzeba jednak bardzo dokładnie się przygotować oraz poznać kryteria techniczne. A jak siać trawę na starym trawniku?

Jak siać trawę na starym trawniku?

Przygotowanie trawnika

Dosiewanie ma być zabiegiem przede wszystkim jak najbardziej efektywnym. Dlatego jeszcze przed jego wykonaniem trzeba bardzo dokładnie przygotować trawę i glebę. Najpierw musisz przeprowadzić koszenie. Najlepiej zrobić to na jak najniższą wysokość ten sposób będziesz miał dokładny wgląd na to, które miejsca wymagają zagęszczenia. 

Następnym krokiem jest dokładne porządkowanie trawnika. Trzeba usunąć z niego wszystkie mechaniczne zanieczyszczenia, a także filc, mech oraz potencjalnie rosnące tam chwasty. Na tak przygotowanej przestrzeni przystępujemy do spulchniania gleby na terenie całego trawnika. Szczególną uwagę poświęć tym miejscom, które będą wymagały zagęszczenia. Na koniec trzeba jeszcze raz dokładnie skosić trawnik. Na tak przygotowanej powierzchni możesz już przystąpić do sadzenia nowego trawnika.

Wysiewanie nowej trawy

Jak wysiewać trawę na starym trawniku? Jeżeli gleba w twoim ogrodzie jest piaszczysta lub gliniasta dobrym pomysłem będzie uzdatnienie. W miejscach, w których planujesz zakładać trawnik rozsyp cienką warstwę żyznego podłoża wzbogaconego torfem o odczynie pH od 5.5 do 7.0.

Następnie można przejść do równomiernego wysiewania nasion. Na jeden metr kwadratowy powinno przypadać od jednej do dwóch garści. W pierwszym okresie po wysianiu kiełkujące nasiona trzeba regularnie i dosyć intensywnie podlewać. Zaleca się także skorzystanie z zasilającego podłoże nawozu.

Jakie nasiona traw wybrać?

Prosta i tradycyjna metoda polega na siewie takiej samej mieszanki traw, z jakiej korzystałaś podczas pierwotnego zakładania trawnika. W ten sposób zyskujesz pewność, że nowe źdźbła nie będą szczególnie się wyróżniały. Istnieje jednak również druga, coraz popularniejsza metoda. Polega ona na wysiewie trawy, która jest samoregulująca i samo zagęszczająca. Dzięki niej zyskujesz pewność, że jeżeli na istniejącym trawniku dojdzie do przerzedzenia, to trawa się wyreguluje.

Kiedy należy dosiewać trawę?

Wiesz już jak sadzić trawę na starym trawniku. Teraz warto odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy dokładnie należy to robić. Zdecydowanie najlepszym momentem na dosiewanie będzie wczesna wiosna. Ważne jest to, aby do zabiegu przystąpić już po wykonaniu wszystkich najważniejszych prac porządkujących trawnik po zimie. Mowa tu między innymi o wertykulacji, aeracji, grabieniu i nawożeniu.

Oczywiście opisywany wyżej proces można powtarzać także w innych okresach w roku. Co do zasady im częściej dosiewa się trawę, tym lepsze efekty można tym osiągnąć.

Jakie nasiona wybrać na stary trawnik?

Wyżej opisaliśmy już pokrótce rozwiązania, po jakie możesz sięgnąć wybierając nasiona dla swojego nowego trawnika. Trzeba również brać pod uwagę skalę zniszczeń, która stała się pretekstem do wykonania dosiewki.

W przypadku stosunkowo niedużych przerzedzeń dobrze sprawdzi się ten sam zestaw, który posłużył ci do wysiania pierwszej trawy. Jeśli jednak na twojej przestrzeni ogrodowej często dochodzi do problemów, rośliny na trawniku masowo chorują i słabo rosną, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po mieszanki traw samoregulujących się.

Dosiewanie trawy – na jakie efekty można liczyć?

Po co w ogóle siać trawę na istniejącym już trawniku? Taki zabieg ma na celu przede wszystkim regenerację istniejącej już murawy oraz zagęszczenie miejsc, w których z różnych powodów pojawiły się ubytki. Ich powody mogą być niezwykle różne – od choroby spowodowanej szkodnikami po przedłużającą się suszę.

Można założyć, że najważniejszą przyczyną siania trawy na starym trawniku jest chęć poprawy jej kondycji i efektu wizualnego. Zdecydowanie warto zdecydować się na taki zabieg, ponieważ nie jest on ani szczególnie trudny, ani czasochłonny. Daje natomiast bardzo dobre efekty. Spośród nich wymienić można:

  • wzmocnienie gleby;
  • poprawę odporność trawnika;
  • przywrócenie idealnej gęstości darni, a przy tym nadanie trawnikowi wizualnej atrakcyjności.

Jak widać raz na jakiś czas warto dosiać trawę w swoim ogrodzie. Ponieważ nie jest to skomplikowany sposób, poradzisz sobie nawet jeżeli wykonujesz tę pracę po raz pierwszy.

Trawa z rolki na stary trawnik – czy to możliwe?

Niektórzy zastanawiają się, czy lepszym sposobem na poprawienie gęstości trawy nie byłoby po prostu zakupienie i zainstalowanie trawnika z rolki. Oczywiście takie rozwiązanie ma szereg zalet. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono całkowitego przekopania powierzchni trawnika i usunięcia wszystkich istniejących tam roślin.

Technicznie nie jest to więc sianie trawy na starym trawniku, a raczej likwidacja poprzedniego i zakładanie nowego trawnika całkowicie od podstaw. To kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Jeżeli więc na twojej murawie pojawiają się problemy z przerzedzeniem, czy suszeniem źdźbeł, zdecydowanie szybsze będzie wysianie młodej trawy z nasion.

Jak siać trawę na starym trawniku? Podsumowanie

Dosiewanie trawnika to proces, który nie jest szczególnie skomplikowany. Wystarczy nabyć w sklepie ogrodniczym odpowiednie ziarna a następnie przygotować glebę do pracy. Po wysianiu młodej trawy dbamy o nią tak samo jak w przypadku zakładania pierwotnego trawnika – podlewamy i traktujemy odżywczym nawozem odpowiednim dla gatunku.

Archiwum: sierpień 2022