Heliotrop peruwiański to pięknie pachnący kwiat balkonowy i ogrodowy. Jeśli uwielbiasz zapach wanilii, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, jakie są podstawowe zasady pielęgnacji i uprawy tej rośliny.
Heliotrop peruwiański pochodzi z peruwiańskich Andów. Wyróżnia się nietypowym pokrojem i intensywnym, słodkim zapachem. Chcesz cieszyć się obfitym kwitnieniem i niesamowitym aromatem? Sprawdź, jak dbać o tę roślinę.

Heliotrop peruwiański – charakterystyka

Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) pochodzi z rodziny ogórecznikowatych. Jest to bylina, która pochodzi z Ameryki Południowej. Rośnie i kwitnie tam przez wiele lat, jednak w naszym kraju traktowana jest jako roślina jednoroczna. Charakteryzuje się krzaczastym pokrojem, ładnie wzniesionymi i rozgałęzionymi pędami, owalnymi i lekko pomarszczonymi liśćmi. Dorasta nawet do 100 cm wysokości. Wyróżnia się pięknymi kwiatami o mocnym i intensywnym zapachu wanilii, który najbardziej czuć w godzinach wieczornych. Warto dodać, że heliotrop posiada zdolność kierowania liści w kierunku słońca.

Jak wyglądają kwiaty Heliotropium?

Ciekawi cię, jak wyglądają kwiaty tej rośliny? Prezentują się one bardzo atrakcyjnie zarówno na balkonie, jak i na tarasie i w ogrodzie. Jednak zacząć tu należy od tego, że zebrane są one w skrętki i wydzielają przyjemny waniliowy aromat, który uwielbiany jest przez motyle. Dlatego bardzo często można zauważyć te owady w pobliżu, jak i na samych kwiatostanach. W zależności od odmiany spotkać się można z różnymi zabarwieniami kwiatów. Podstawowy gatunek wyróżnia się fioletową barwą, natomiast inne odmiany występują na przykład w kolorze niebieskim lub białym.

Jakie są warunki uprawy heliotropu?

Jakie są podstawowe warunki uprawy heliotropu? Jeśli chcesz, aby twoja roślina pięknie kwitła od lipca do września, to zadbaj o odpowiednie stanowisko i podłoże.

Stanowisko

Heliotrop lubi jasne słoneczne stanowiska, ale nie powinien być wystawiany na silne promieniowanie słońca. Zadbaj też o osłonę przed wiatrem, ponieważ jest wrażliwy na przeciągi.

Podłoże

Najlepsza będzie dobrze przepuszczalna, pulchna, żyzna i świeża gleba. Dobrze sprawdzi się tutaj ziemia ogrodnicza do kwitnących roślin, którą kupisz w każdej kwiaciarni. Unikaj natomiast nieprzepuszczalnego, ciężkiego gliniastego podłoża.

Czy nawożenie i przycinanie heliotropu jest konieczne?

Nawożenie heliotropu to bardzo ważna czynność, o której lepiej nie zapominać. Roślina długo i obficie kwitnie, dlatego zaleca się podawanie jej raz w miesiącu odpowiedniego nawozu. Musi on być przeznaczony dla roślin kwitnących. Znajdziesz go w każdym sklepie ogrodniczym. Polecane są również nawozy naturalne, takie jak biohumus lub kompost. Jeśli chodzi o przycinanie, to nie jest to konieczny zabieg. Jednak, jeśli będziesz chciał pobudzić powstawanie kwiatostanów, to na bieżąco usuwaj przekwitłe i zwiędłe kwiaty.

Jak często podlewać heliotrop?

Heliotrop jest rośliną, która ma duże zapotrzebowanie na wodę. Powinna być codziennie podlewana, w szczególności podczas upalnych słonecznych dni. Jeśli o tym zapomnisz, to liście zwiędną i kwiaty opadną. Dbaj o to, aby podłoże w skrzynce lub doniczce było cały czas delikatnie wilgotne i nie dopuszczaj do jego przesuszenia. Do podlewania najlepsza będzie ustana woda w pokojowej temperaturze. Nie zaleca się używać świeżo nalanej wody z kranu, gdyż może to źle wpłynąć na roślinę.

Na czym polega rozmnażanie heliotropu?

Jak rozmnaża się ta pachnąca roślina? Są na to 2 sposoby:

  • wysiew nasion – nasiona wysiewa się wczesną wiosną do doniczek lub skrzynek i przetrzymuje się je w mieszkaniu, ponieważ do skiełkowania wymagana jest temperatura minimum 21 stopni;
  • sadzonki pędowe – pobierane są w styczniu z matecznych roślin; końcówki moczy się w preparacie ukorzeniającym i następnie sadzi się je w doniczkach o lekkim podłożu.

Jeden i drugi sposób jest bardzo łatwy. Należy tu jednak pamiętać o tym, aby nie wystawiać zbyt wcześnie roślin na zewnątrz. Najlepsza będzie połowa maja, ponieważ minie już ryzyko przymrozków.

Czy heliotrop peruwiański jest rośliną trującą?

Zastanawiasz się, czy heliotrop jest trujący? Słusznie! Pomimo swojej popularności jest to silnie trująca roślina! Spożycie jej jakiejkolwiek części może prowadzić do długotrwałego uszkodzenia komórek wątroby. Spowodowane jest to zawartością szkodliwych alkaloidów. Dlatego jeśli zdecydujesz się na jej posadzenie, to koniecznie zadbaj, aby nie miały do niej dostępu dzieci i domowe zwierzęta.

Wonny heliotrop – choroby i szkodniki

Heliotrop nie jest podatny na występowanie chorób. Ewentualne zmiany chorobowe mogą wynikać z błędów popełnianych przy pielęgnacji tej rośliny. Mowa tutaj na przykład o zbyt intensywnym podlewaniu, które może doprowadzić do gnicia korzeni czy też do porażenia pasożytniczymi grzybami. Jakie szkodniki zagrażają temu kwiatu? Są to przede wszystkim mszyce, które występują bardzo często. Uważać też należy na mączliki.

Ciekawe odmiany heliotropu peruwiańskiego

Do ciekawych odmian tej rośliny zaliczamy między innymi:

  •  „Alba” – ma białe kwiatostany, osiąga wysokość do 100 cm;
  • „Marine” – ma błękitne kwiaty i kompaktowy pokrój (wysokość od 30 do 40 cm);
  • „Schloss Ahrensburg” – to niesamowicie rozgałęziony krzew o niebieskich kwiatostanach;
  • „Vanillezauber” – odmiana fioletowa o wysokości maksymalnie 40 cm;
  • „Sally Reath” – balkonowa odmiana w kolorze ciemnopurpurowym;
  • „Aurea” – wyróżnia się pięknymi złotożółtymi liśćmi;
  • „Iowa” – dorasta do 80 cm, jej kwiatostany mają ametystowe zabarwienie;
  • „Gruppenkönigin” – zachwyca okazałymi kwiatami w kolorze fioletu.

Heliotrop peruwiański to łatwa w uprawie roślina. Znając najważniejsze zasady pielęgnacji tej rośliny, z pewnością będziesz mógł relaksować się w swoim ogrodzie lub na balkonie w pięknym otoczeniu kwitnących i pięknie pachnących kwiatów!

Zobacz także: