Posiadanie gunnery olbrzymiej to marzenie wielu ogrodników. Roślina jest tak ogromna i rozłożysta, że może przywodzić na myśl relikt współczesny raczej dinozaurom niż współczesnym ludziom. Czy utrzymanie takiej rośliny w polskich warunkach jest prostym zadaniem? Jakie parametry gleby trzeba jej zapewnić? Podpowiadamy!
Gunnera olbrzymia – charakterystyka
Gunnera olbrzymia (Gunnera manicata) to wieloletnia bylina pochodząca z tropikalnych rejonów Brazylii. Osiąga zazwyczaj od 2 do 3 m wysokości. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są ogromne ciemnozielone liście. W odpowiednich warunkach klimatycznych ich średnica może wynieść nawet 2,5 m! W Polsce zazwyczaj nie rosną aż tak duże, jednak ich rozmiar nadal robi wrażenie.
Liście gunnery są okrągłe i mają ząbkowane brzegi. Nerwy na ich blaszkach sa bardzo dobrze widoczne. Liście te osadzone są na bardzo grubych i mięsistych ogonkach, które wyrastają prosto z kłącza.
Latem ta olbrzymia roślina kwitnie wydając na świat stożkowate osadzone na pętach kwiatostany, na które składają się czerwone i stopniowo zieleniące się kwiaty.
Parzeplin olbrzymi – uprawa w ogrodzie
Jeżeli chcesz posadzić w swoim ogrodzie gunnerę, musisz pamiętać, że jest to wymagająca roślina. Wybrane dla niej stanowisko powinno być możliwie jak najbardziej nasłonecznione, zaciszne i osłonięte od wiatru.
Bardzo ważne jest zachowanie konkretnych parametrów gleby. Gunnera lubi wilgoć, za to wyjątkowo źle znosi suszę. Potrzebuje więc podłoża, które jest wilgotne próchnicze i bardzo żyzne o obojętnym odczynie pH.
Roślina tego gatunku często określana jest mianem żarłocznej. Rośnie szybko (pełne rozmiary może osiągnąć już po dwóch sezonach), dlatego potrzebuje nieustannego nawożenia i wzbogacania gleby. Najlepiej wykorzystać do tego gotowe nawozy wieloskładnikowe. Sprawdzi się również mieszanka torfu i kompostu.
Sadzonkę umieszczamy w dole o średnicy 120 x 120 cm i głębokości 80 cm. Stanowisko przygotowujemy uzupełniając je mieszanką odkwaszonego torfu, rodzimej ziemi, kompostu, obornika i piasku. Sadzenie powinno być poprzedzone tygodniem, w którym mieszanka będzie miała szansę osiąść.
Ziemia powinna być cały czas wilgotna, dlatego w sytuacji braku opadów, trzeba ją podlewać. Gunnera olbrzymia rośnie najlepiej w momencie, kiedy wilgotność powietrza jest znaczna.
Gunnera olbrzymia – zimowanie
Roślina tego gatunku nie jest odporna na przymrozki. Aby przetrwała polską zimę, musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Kiedy temperatura spadnie mocniej poniżej zera liście gunnery trzeba ściąć i okryć nimi pąki.
W przypadku mrozów niższych niż -4 stopnie konieczne będzie dodatkowe okrycie rośliny agrowłókniną. Przy regularnych mroźnych nocach karpę gunnery warto przykryć warstwą słomy lub suchych liści, którą na końcu izolujemy dodatkowo wspomnianą włókniną lub jutą.
Gunnera olbrzymia – zastosowanie w ogrodzie
Ze względu na swoje bardzo duże rozmiary jest to roślina przeznaczona raczej przestronnych ogrodów. Będzie świetnie wyglądała jako soliter – zdecydowanie przyciągając wzrok gości. Dobrym pomysłem może również okazać się umieszczenie jej na tle wysokich traw lub roślin jednorocznych.
Gunnera olbrzymia to roślina rzadko spotykana w naszych ogrodach. Winien jest nie tylko jej bardzo duży rozmiar, ale także duże wymagania w kontekście uprawy. Nie tylko gleba i wilgotność muszą mieć bardzo konkretne parametry. Dosyć zajmujące jest również zabezpieczanie jej przed mrozami. Już temperatura poniżej -4 stopni może być dla tej rośliny niebezpieczna.