Owoce granatu można uzyskać samodzielnie hodując ten krzew. Jest to roślina niewielkich rozmiarów, jednak swoim kwiatom i owocom zawdzięcza wysokie walory dekoracyjne. Jak rośnie granatowiec i czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu?
Istnieją odmiany granatowca, które możesz uprawiać zarówno w ogrodowej glebie, jak i w doniczce. W pierwszym przypadku konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rośliny przed mrozem. Owoce granatowca słyną ze swoich dobroczynnych dla zdrowia człowieka właściwości, które wykorzystuje się w produkcji wina, galaretek, syropów czy soków. Stanowią także doskonały dodatek do sałatek. Jak uprawiać własny krzak granatowca, by wydawał soczyste owoce i pięknie się prezentował? Sprawdź!
Granatowiec właściwy (Punica granatum) – skąd pochodzi i jak wygląda?
Granatowiec to niski krzaczek pochodzący z terenów Azji Mniejszej. Jego uprawa i właściwości znane są od kilku tysięcy lat. Często uprawiany jest jako drzewko bonsai. W domu najczęściej hoduje się odmianę karłowatą zwaną „Nana”, która nie przekracza 1 metra wysokości.
Jak wyglada Punica granatum Nana?
Młody okaz posiada zwykle pędy w brązowym kolorze, na których po czasie pojawia się ciemniejsza kora. Liście granatowca są niewielkie i okrągłe i ostro zakończone (osiągają ok. 4 cm). Mają jasnozielony kolor. Co ważne, zimą liście te zupełnie opadają.
Kwiaty i owoce
Granatowiec kwitnie od czerwca do września.
Jeśli jest to okres szczególnie słoneczny, można liczyć na szybki i efektowny rozrost rośliny. Kwiaty występują w kolorze intensywnie czerwonym i są stosunkowo niewielkie – dorastają do 3–4 cm. Są to kuliste jagody, które przypominają włoskie orzechy. We wnętrzu owoców mieszczą się nasiona otoczone soczystym miąższem. Jest on jadalny, ale raczej mało smaczny w wersji na surowo.
Uprawa granatowca
Podłoże
Ziemia do uprawy granatowca powinna być odpowiednio żyzna, najlepiej kompostowa, o lekko kwaśnym odczynie. Dopuszczalny jest także odczyn zasadowy. Jeśli po ustaniu przymrozków chcesz wystawić swój krzew na zewnątrz, do ogrodu, doniczkę powinieneś wkopać w ziemię. Jeżeli natomiast granatowiec ma pozostać we wnętrzu mieszkanka, powinieneś je często wietrzyć.
Podlewanie i nawożenie
Zastanawiasz się, jak podlewać granatowca? W czasie wegetacji powinieneś to robić obficie. Podobna zasada dotyczy nawożenia rośliny. Zabiegi te można ograniczyć z końcem września.
Kiedy dojdzie do pierwszych przymrozków, roślina zaczyna gubić liście. Wówczas powinien zostać umieszczony w dość zimnym pomieszczeniu o temperaturze nie wyższej niż 10 stopni. Zimą w ogóle nie nawozi się krzaku granatowca.
Cięcie
Jeżeli chcesz mieć wpływ na estetyczny pokrój rośliny, możesz ją przycinać. Dzięki temu granatowiec będzie też szybciej kwitnąć. Zabieg ten przeprowadza się pod koniec okresu spoczynku, zanim na gałązkach zaczną pojawiać się nowe liście.
Rozmnażanie
Do rozmnażania granatowca najbardziej nadają się sadzonki pędowe pozyskiwane z rośliny w okresie letnim. Umieszcza się je w osobnych doniczkach wypełnionych piaskiem.
Do czasu ukorzenienia się sadzonek należy je okryć folią i regularnie wietrzyć. Po pojawieniu się korzeni roślinę można przesadzić do docelowej donicy.
Jest też możliwość rozmnażania granatowca właściwego z nasion, jednak nie każdy okaz się do tego nadaje, ponieważ w warunkach domowych nasiona rzadko się zawiązują.
Wykorzystanie owoców granatowca
Dzięki swoim właściwościom granat pomaga zachować odpowiedni poziom ciśnienia tętniczego we krwi i zdrowy poziom cholesterolu. Granat zawiera w sobie polifenole, które wspierają walkę z nowotworami, ale także zapobiegają ich rozwojowi. owoce granatu obfitują także w:
- witaminę C;
- witaminę B;
- witaminę A;
- potas;
- magnez;
- jod;
- krzem;
- fosfor;
- i wiele innych składników odżywczych.
Bardzo docenia się zbawienny wpływ soku z granatu, choć zaleca się jego dzienne przyjmowanie w ściśle określonych proporcjach, a więc nie więcej niż dwie szklanki o pojemności ok. 50 ml. Aby dostrzec długotrwałe skutki takiej kuracji, należy poczekać przynajmniej kilkanaście dni.
Granatowiec to ozdobny krzew wytwarzający pyszne owoce. Jego uprawa nie jest bardzo wymagająca, jednak należy przestrzegać kilku konkretnych wskazówek, by móc cieszyć się piękną i zdrową rośliną. Zalecane cięcie formujące granatowiec to ważny aspekt pielęgnacji tej rośliny.