Gnojówka z pokrzywy pełni formę bardzo skutecznego, naturalnego nawozu. Nie tylko wspomaga on wzrost roślin, ale także chroni przed niektórymi chorobami oraz szkodnikami. Dowiedz się, jak przygotować ją samemu w domu!

Pokrzywa, chociaż przez wielu traktowana jest jako uporczywy chwast, to roślina o wielu wartościowych właściwościach. Wykorzystuje się ją zarówno w lecznictwie, jak i kuchni. Nie każdy wie jednak, że dzięki niej można także zapewnić swoim roślinom lepszy wzrost oraz ochronę przed szkodnikami. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak wykonać i stosować gnojówkę z pokrzywy, aby przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Dlaczego warto stosować gnojówkę z pokrzywy?

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto poświęcać czas na przygotowanie gnojówki z pokrzywy; niektórzy decydują się na zakup sztucznych nawozów i środków ochrony. Spieszymy jednak z zapewnieniem, że naturalne preparaty, w tym gnojówka wykonana z pokrzywy, cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Co więcej, są one całkowicie bezpieczne dla naszych sadzonek. Pokrzywa zawiera takie wartościowe składniki, które znajdą się także w przygotowanym preparacie, jak m.in.:

  • witamina C;
  • witamina K;
  • witaminy z grupy B;
  • kwas krzemowy;
  • kwas mrówkowy;
  • kwas pantotenowy;
  • żelazo;
  • magnez;
  • mangan;
  • krzem;
  • wapń;
  • olejki eteryczne;
  • flawonoidy;
  • histamina;
  • acetylocholina;
  • fitoncydy.

Jednocześnie warto pamiętać, że naturalne nawozy nie działają tak silnie, jak ich chemiczne odpowiedniki. Jeżeli jednak poszukujesz środka na uporanie się z nielicznymi szkodnikami, który jednocześnie poprawi wzrost roślin i dodatkowo będzie dla nich bezpieczny, gnojówka z pokrzywy z pewnością będzie doskonałym wyborem.

Czy gnojówkę z pokrzywy można kupić w sklepie?

Jeżeli pomimo wszystko nie chcesz przygotowywać gnojówki z pokrzywy samodzielnie albo po prostu nie masz na to czasu, możesz zakupić ją w sklepie ogrodniczym. Zaletą takich produktów jest brak zapachu, typowego dla nawozu przygotowywanego samemu. Warto jednocześnie pamiętać, aby przed zakupem takiej gnojówki upewnić się, że jej skład jest całkowicie naturalny – prócz innych ziół, dopełniających wywaru, nie powinno być w nim innych składników. 

Jakie problemy zwalcza gnojówka z pokrzywy?

Nawóz z wyciągu z pokrzywy może być wykorzystany w przypadku roślin, np. warzyw oraz drzew i krzewów owocowych, które charakteryzuje słaby, powolny wzrost. Ponadto może być doskonałym środkiem zwalczania szkodników i niektórych chorób.

Jeżeli hodujesz rośliny inne niż wymienione powyżej imasz problem ze szkodnikami czy chorobami, gnojówka nada się idealnie do ich rozwiązania. Pokrzywa sprawdzi się doskonale w przypadku roślin, które zostały zaatakowane przez m.in.:

Jakich roślin nie podlewać gnojówką z pokrzywy?

Chociaż w większości przypadków stosowanie gnojówki z pokrzywy sprzyja rozwojowi roślin, niektóre sadzonki nie skorzystają na opryskach. Do roślin, których nie należy podlewać wywarem z pokrzywy należą m.in.:

Wyciąg z pokrzywy – jak ją wykonać?

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy nie należy do skomplikowanych zadań. Warto jednak przestrzegać kilku reguł, aby otrzymać wartościowy i skuteczny nawóz. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami!

  1. Przygotuj odpowiednie naczynie. Najlepiej sprawdzi się wiadro albo beczka wykonane z plastiku; gnojówki nie należy robić w betonowym ani metalowym pojemniku.
  2. Na przygotowanie 10 litrów gnojówki potrzeba 1 kg pokrzywy. Najlepiej zebrać młode liście i pędy, ścięte jeszcze przed kwitnięciem. Wynika to m.in. z faktu, że młoda gnojówa będzie zawierać kwas mrówkowy, będący świetnym środkiem do walki z mszycami!
  3. Pędy pokrzywy należy pociąć na mniejsze kawałki; następnie, wraz z liśćmi, wykłada się je na dnie wiadra i zalewa 10 litrami wody.
  4. Najlepszym wyborem w przypadki wody będzie deszczówka, szczególnie odstana.
  5. Po zalaniu pokrzywy wodą, wiadro należy przykryć gazą lub siatką, gdyż gnojówka z pewnością przyciągnie owady, które mogą składać w niej jaja. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nie wolno zamykać pojemnika, gdyż fermentowanie powinno zachodzić przy dostępie do tlenu.
  6. Wiadro z wywarem najlepiej jest ustawić w cieniu, z daleka od domu – gnojówka, podczas procesu fermentacji, wydziela wyjątkowo nieprzyjemny zapach i może przeszkadzać domownikom.
  7. Pamiętaj o mieszaniu gnojówki z pokrzywy każdego dnia.
  8. Gnojówka powinna być gotowa po ok. 2-3 tygodniach; najczęściej wskazuje na to piana, która po upływie określonego czasu, zniknie. Ponadto nawóz przyjmie brązowawy kolor.
  9. Gotową gnojówkę należy przefiltrować i przygotować z niej odpowiedni roztwór. Pokrzywę, na której bazie powstał wywar, można natomiast przerzucić na kompost.

Gnojówka z pokrzywy – zastosowanie

Gnojówka z wyciągu z pokrzywy może służyć do nawożenia wielu różnorodnych roślin, zarówno ozdobnych, jak i tych, które są wykorzystywane w kuchni czy lecznictwie. Ponadto doskonale nadaje się do ochrony i zwalczania szkodników oraz schorzeń, jakie czasami atakują sadzonki. Warto jednocześnie pamiętać, że sposób stosowania gnojówki jest nie mniej ważny, niż jej przygotowanie.

  • Gnojówka z pokrzywy stosowana w przypadku nawożenia roślin powinna być rozcieńczona wodą, w stosunku 1:10. Świetnie nada się do wspomagania wzrostu warzyw (np. pomidorów lub ogórków), kwiatów oraz krzewów i drzew owocowych.
  • W przypadku, kiedy chcesz użyć pokrzywy do ochrony rośliny, zastosuj mieszankę gnojówki i wody w stosunku 1:20. Opryskiwanie takim roztworem pomoże w zwalczeniu szkodników oraz chorób grzybowych, bez szkodzenia twoim sadzonkom.

Jak często stosować gnojówkę?

Naturalny nawóz z pokrzywy zazwyczaj stosuje się raz w tygodniu. Warto jednak mieć na uwadze, że zależy to od roślin, które chcesz opryskać gnojówką – niektóre mają bowiem różne preferencje: np. pomidory i róże podlewa się co 2 tygodnie, natomiast owoce, takie jak maliny, należy najpierw ściółkować, a dopiero później nawozić gnojówką (robi się to w połowie czerwca lub w lipcu/sierpniu).

Przechowywanie gnojówki z pokrzywy

Po okresie, w którym gnojówka z pokrzywy się przefermentowała, należy ją przecedzić, a pokrzywy – wyrzucić, np. na kompost. Nawóz, którego nie zużyjemy od razu, warto przechowywać w szczelnym pojemniku. Chociaż dokładne zamknięcie nie powinno powodować rozchodzenia się zapachu, pojemnik warto trzymać z dala od domu.

Gnojówkę, przechowywaną w odpowiednich warunkach, można przechowywać nawet 1,5 miesiąca; po tym czasie może stracić swoje właściwości; wówczas warto zaopatrzyć się w nową porcję nawozu.

Gnojówka z pokrzywy – podsumowanie

Pokrzywę traktuje się w kategorii zioła leczniczego albo chwastu. Zdecydowanie warto jednak znać także i powyższe jej zastosowanie, czyli nawożenie i ochrona sadzonek w ogródku. Regularne opryski z gnojówki z czasem przyniosą widoczne efekty jego działania i sprawią, że twoja działka zacznie prezentować się wyjątkowo korzystnie.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022