Intensywne kolory kwiatów prezentują się wspaniale w każdym ogrodzie. W szczególności fioletowe rośliny tworzą niezwykły klimat. Podpowiadamy, jak skomponować kwiatową przestrzeń w ogrodzie dzięki takim kwiatom i krzewom.
Zestawienie odpowiednich kolorów w ogrodzie nie powinno nastręczać problemów. Im bardziej kontrastowe połączenia, tym korzystniej będzie wyglądać ogród. Fioletowe rośliny prezentują się najlepiej w połączeniu z żółtymi i pomarańczowymi kwiatami. Dowiedz się, w jakich miejscach na działce najlepiej zasadzić kolorowe kwiaty.
Fioletowe rośliny ogrodowe
Fiolet nie jest w naturze bardzo powszechny. Właśnie dlatego rośliny kwitnące w tym kolorze cieszą się tak dużą popularnością. Przyciągają nie tylko swoim wyglądem, lecz także wyjątkowym zapachem. W wielu przypadkach są to popularne rośliny miododajne, które wabią swoimi kwiatami owady. Oto najbardziej znane fioletowe rośliny ogrodowe.
Lawenda
Lawenda to powszechnie uprawiana fioletowa roślina do ogrodu. Ma nie tylko piękne kwiaty, ale przede wszystkim upojny, intensywny zapach, który uwalnia szczególnie w ciepłe, letnie wieczory. To roślina wieloletnia i mrozoodporna, dlatego jest często spotykana w naszym klimacie. Jej drobne srebrzyste liście i kwiaty zebrane są na wysokich szypułkach. Kwitnie od czerwca do września i efektownie wygląda w ogrodach w typie śródziemnomorskim i angielskim. Najbardziej lubi stanowiska jasne, jednak osłonięte od wiatru. Gleba dla lawendy powinna być lekko przepuszczalna, wapnista lub kamienista.
Szałwia
Szałwia lekarska również należy do roślin o fioletowych kwiatach. Ta pochodząca z rejonu basenu Morza Śródziemnego bylina charakteryzuje się drobnymi kwiatostanami i lancetowatymi, pokrytymi meszkiem liśćmi. Hodowana jest najczęściej na kwiatowych rabatach w zestawieniu z lawendą. Zaliczana do półkrzewów fioletowa roślina osiąga od 30-60 cm wysokości. Najlepiej posadzić ją w glebie żyznej i lekkiej. Lubi dużą ilość słońca, jednak warto osłonić ją przed wpływem wiatru. Wykazuje szereg właściwości leczniczych, jest również używana jako przyprawa.
Fiołek wonny
Te kwiaty można podziwiać już od wczesnej wiosny. Należą do mrozoodpornych bylin, które od marca do maja, a czasem nawet czerwca zakwitają w pięknym ciemnym odcieniu fioletu. Fiołki to fioletowe rośliny, które nie są wymagające w uprawie. Nadają się do obsadzania rabat kwiatowych i popularnych ogródków skalnych. Kwiaty wydzielają delikatny, charakterystyczny zapach, który przyciąga owady zbierające nektar. Fiołek wonny bywa wykorzystywany w kosmetyce m. in. do tworzenia aromatycznych olejków. Fiołki sadzone w grupach tworzą przepiękne kwiatowe dywany. Przyjmą się również w okolicy oczek wodnych.
Budleja Dawida
Ten atrakcyjny krzew pochodzi z Tybetu i Chin. Charakteryzuje się dużymi, intensywnie fioletowymi kwiatami. Pędy są jednoroczne i całkowicie nieodporne na zimno, dlatego co roku należy przycinać pędy na wysokości ok. 50 cm. Bez regularnego przycinania roślina może zacząć marnieć, szczególnie w dolnych partiach. Zakwita od lipca do października, zdobiąc ogród intensywną barwą. Budleja zwana jest „motylim krzewem” bo przyciąga głównie te owady. Wymaga regularnego podlewania, słabo znosi okresowe susze.
Budleja prezentuje się niezwykle okazale w zestawieniu z pozostałymi fioletowymi roślinami. Warto zasadzić kilka roślin w różnych wariantach kolorystycznych obok siebie.
Kocimiętka
To popularna roślina sadzona na słonecznych rabatach. Ma niezwykle pachnące kwiaty i liście. Jest gatunkiem botanicznym, co oznacza, że nie występuje w naturze. Pędy kocimiętki dorastają do 50 cm wysokości. Roślina jest pokryta srebrzystym kutnerkiem. Kwiaty na szczycie pędów mają kolor niebieskofioletowy i pojawiają się od wiosny do późnej jesieni. Gleba dla tej rośliny powinna być lekka, a stanowisko jasne i słoneczne.
Po pierwszym kwitnieniu kocimiętki pędy należy przyciąć. To bardzo ważne, by ponownie zakwitła w następnym sezonie. Istnieją też odmiany wysokie, dorastające nawet do 90 cm. Jedną z nich jest „Six Hill Giant”.
Gdzie zasadzić kolorowe rośliny w ogrodzie?
Fioletowe rośliny pasują zarówno do ogrodów w stylu angielskim, jak i śródziemnomorskim. Można tworzyć z ich udziałem ciekawe połączenia kolorystyczne, sadząc kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Jako tło warto rozważyć różnego rodzaju zimozielone krzewy, które idealnie kontrastują z wszelkimi odcieniami fioletu. Kolorowe kwietne rabaty przyciągną pszczoły i motyle, a także inne owady.
Wiele odcieni pozwala na tworzenie różnych kompozycji kolorystycznych. Fioletowe rośliny będą dobrze wyglądały z różnymi odcieniami zieleni, różu, czerwieni, a nawet bieli. Tworzenie ciekawych połączeń wymaga kreatywności, ale daje też wiele satysfakcji.