Felicja, kwiat pochodzący z Afryki, pojawił się w Europie w połowie XVIII wieku. W naturalnym środowisku rośnie na terenach skalistych, piaszczystych czy zboczach pagórków. Pochodzi z rodziny astrowatych, a jej łacińska nazwa (Felicia amelloides) wywodzi się od kwiatu, do którego jest podobna, czyli do astra gawędki. Jest rośliną jednoroczną, która nie toleruje przymrozków. Rozwiązaniem jest przechowanie felicji gawędkowej w donicy, w pomieszczeniu.
Zapamiętaj!
- Felicja – kwiat podobny do stokrotki, ale niebieski – to światłolubna roślina ogrodowa ☀️
- Wymaga żyznego, próchniczego, dobrze zdrenowanego podłoża o kwaśnym odczynie 🌱
- Wystarczy jej umiarkowane podlewanie 💧
- Usuwaj przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie 🌸
- Nie znosi mrozów – możesz uprawiać felicję jako roślinę jednoroczną lub zimować ją w pomieszczeniu, gdzie panuje 8–10 stopni 🌡️
- Nasiona można wysiać w pojemnikach wczesną wiosną. Sadzonki przenosimy do gruntu po ostatnich przymrozkach 🌱
- Można też wysiać felicję bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja 📆
Jak wygląda felicja gawędkowa?
Felicja niebieska słynie z tego, że w naturalnym środowisku jest wiecznie zielonym półkrzewem. Osiąga on nawet wysokość 100–120 cm. W warunkach europejskich osiąga wysokość maksymalnie do 40 cm. Pędy takiej rośliny silnie się rozrastają, drewniejąc od dołu. Rosną one sztywno, są wzniesione. Liście to niewielkie i jasnozielone elementy budowy tej byliny. Listki oraz łodygi pokrywają szorstkie włoski. Pojedynczy kwiat felicji gawędkowej ma niebieską barwę i jest średnicy 3 cm. Składają się one nie tylko z zewnętrznych kwiatów języczkowatych, ale również z żółtych wewnętrznych kwiatów rurkowych.
Felicja – kwiat potrzebujący odpowiednich warunków
Uprawa kwiatu, jakim jest felicja niebieska (jaskrzyn nadrzeczny), wymaga pewnych warunków do tego, aby z powodzeniem rosła i cieszyła oko.
Są to:
- Roślina ta jest światłolubna, dlatego też należy zasadzić ją w miejscu ciepłym i słonecznym.
- Felicja gawędkowa nie wymaga obfitego podlewania. Wystarczy robić to w umiarkowany sposób.
- Kompost sprawdzi się idealnie przed wysianiem nasion, a wieloskładnikowy nawóz mineralny podczas okresu wegetacyjnego.
W przypadku gleby należy spełnić więcej wymagań, a są to:
- żyzne podłoże;
- próchnicze;
- dobrze zdrenowane;
- lekko przepuszczalne;
- o kwaśnym odczynie.
Ogrodnik Leszek radzi 💬
Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest za mało żyzna, za mało przepuszczalna lub za mało kwaśna, wszystkim tym problemom zaradzi kompost. Najlepiej poprawić nim glebę przed sadzeniem. W tym celu przekop i wymieszaj kompost z ziemią – pomoże w tym glebogryzarka. Każdego roku należy użyć 4–8 kg kompostu na metr kwadratowy gleby.
Felicja gawędkowa – pielęgnacja
Felicja gawędkowa nie jest bardzo skomplikowana pod względem pielęgnacji. Powinna mieć regularnie uszczykiwane wierzchołki. Należy pamiętać, aby usuwane przekwitłe kwiatostany były wycinane w całości, najlepiej przed zawiązywaniem się nasion. W innym przypadku roślina ta byłaby osłabiona, a kwitnienie skrócone.
Jeśli chodzi o temperaturę, do jakiej może być przechowywana na zewnątrz, to jest to zero stopni. W większym mrozie nie przetrwa, dlatego też jest rośliną jednoroczną. W przypadku przechowywania jej przez zimę w pomieszczeniu, najlepiej to zrobić w donicy lub pojemniku. Takie miejsce powinno mieć temperaturę 8–10 stopni oraz być jasne.
Felicja, kwiat niebieski – sadzenie oraz kwitnienie
Sianie oraz sadzenie kwiatu, jakim jest felicja niebieska, można wykonać na kilka sposobów:
- Nasiona kwiatów felicji mogą być siane w pojemnikach wczesną wiosną. Pozwoli to uniknąć przymrozków. Następnie należy umieścić sadzonki w ziemi. W takim przypadku kwitnienie ma miejsce na początku lipca.
- Sianie wprost do gruntu wykonuje się w drugiej połowie maja. Wówczas kwitnienie ma miejsce pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
- Można również latem pobrać sadzonki i przechowywać je w chłodnym oraz jasnym pomieszczeniu przez okres zimowy. W ten sposób sadzonka pędowa będzie gotowa wiosną, aby ją umieścić w niskich rabatach oraz w pojemnikach czy donicach. Świeżo po zasadzeniu powinny być dość mocno przycięte, a odległość między sadzonkami powinna wynosić między 20 a 30 cm.
Podsumowanie
Ten niebieski półkrzew zdecydowanie jest wart uwagi podczas komponowania roślinności w twoim ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Felicja gawędkowa nie jest bardzo popularna, co sprawia, że jest też nietuzinkowa, a ty masz pewność, że nie będzie ona u wszystkich znajomych czy rodziny. Posiadacze zwierząt domowych powinni wiedzieć, że roślina, jaką jest Felicia amelloides, nie jest trująca. Nasiona jej kwiatów kosztują między 2 a 4 złote oraz jest szeroko dostępna, co również zachęca do jej kupna. Postaw na niebieski kolor i stwórz wokół siebie piękną przestrzeń!
Zalety i wady felicji – kwiatu podobnego do stokrotki
Zalety | Wady |
Dobrze rośnie w pełnym słońcu | Nie znosi przymrozków |
Nie wymaga obfitego podlewania | Ma specyficzne wymagania co do gleby |
Ma rzadki, niebieski kolor | Kwiaty są drobne – nie zachwycą z daleka |
Sprawdzi się jako wypełnienie rabaty lub kompozycji doniczkowej | Przekwitłe kwiatostany zaleca się usuwać, co przy dużej ilości kwiatów może być żmudne |