Dziwaczek – kwiat pochodzący z Meksyku bardzo dobrze radzi sobie w naszym klimacie, a jego uprawa jest prosta, zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie lub tarasie. Nazwa dziwaczka nie wzięła się znikąd. Jest on bowiem rośliną bardzo niezwykłą. Poza tym, że z jednej jego sadzonki mogą wyrastać kwiaty o różnych barwach, to w dodatku otwierają się one dopiero popołudniem, a rano przekwitają. Co więcej, pojedyncze kwiaty, podczas swojego rozwoju mogą zmieniać kolory. Dzięki temu decydując się na uprawę dziwaczka jalapa można cieszyć się wielobarwnymi, okazałymi i absolutnie niepowtarzalnymi kwiatami przez cały sezon.
Dziwaczek – kwiat, który nie ma sobie równych!
Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa) określany bywa również jako dziwaczek wielobarwny lub dziwaczek peruwiański, choć tak naprawdę roślina ta wywodzi się z Meksyku i z Peru ma niewiele wspólnego. Jako, że należy do roślin ciepłolubnych, w naszych warunkach jego kwitnienie przypada na przełomie lipca i sierpnia. Jest zaliczany do grupy kwiatów jednorocznych, choć można pokusić się o uprawę dwuletnią, a nawet wieloletnią.
Dziwaczek jalapa lubi miejsca częściowo zacienione, wówczas rozwija się najlepiej, choć z powodzeniem poradzi sobie również w całkowitym cieniu. Nie należy natomiast narażać go na działanie bezpośredniego słońca. Roślina może być wysadzana bezpośrednio do ziemi w ogrodzie, lub sadzona do doniczki na balkonie, tarasie oraz altanie. Ważne, by wybrane miejsce było ciepłe i odsłonięte od wiatru. Decydując się na uprawę dziwaczka trzeba pamiętać o tym, że ta roślina jednoroczna nie lubi zimna. Już pierwsze przymrozki mogą okazać się dla niego zabójcze. Dziwaczek jalapa wymaga gleby żyznej, najlepiej próchnicznej i stale, umiarkowanie wilgotnego podłoża, o odczynie obojętnym.
Nasiona dziwaczka należy wysiewać w pojemnikach, w szklarni lub inspekcie. Wprost do gruntu mogą trafić nie wcześniej niż w połowie maja (po tzw. zimnej zośce), zabezpieczone przed mrozem, który może się jeszcze ewentualnie pojawić. Wysadzając dziwaczka w ogrodzie trzeba pamiętać o tym, iż jest to roślina która rozrasta się w sposób podobny do krzewu. Dlatego odległości pomiędzy sadzonkami, nie powinny być mniejsze niż ok. 50 cm (rozstawa może być jeszcze rzadsza). Dziwaczka kwiaty na tarasie lub balkonie najlepiej prezentują się, kiedy roślina wysadzona jest do pojedynczej doniczki, ewentualnie szerokiej skrzynki (najlepiej sadzić nie więcej niż dwie sadzonki).
Dziwaczek – kwiat o który należy dbać!
Ze względu na liczne zalety rośliny, warto znaleźć miejsce we własnym ogrodzie na zasadzenie dziwaczka. Kwiaty rośliny są bowiem nie tylko okazałe ale i pachnące, dzięki czemu stają się prawdziwą ozdobą każdej przydomowej rabaty. Uprawa dziwaczka jalapa nie jest wymagająca. Bezsprzecznie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym na którym należy się skupić jest podlewanie rośliny. W zależności od jej potrzeb, w czasie letnim może być konieczne nawet codziennie. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża warto je ściółkować.
Roślina przypomina swoim wyglądem krzew, który może osiągać 70-80 cm wysokości i ma bulwiaste korzenie. Pędy dziwaczka są grube i sztywne, liście zaś szerokolancentowate i jasnozielone.
Dziwaczka kwiaty zebrane są w tzw. baldachogrona o różnorodnych kolorach. Bywają dwubarwne. Pachnące kwiaty rośliny, które mogą zmienić swoją barwę rozkwitają późnym popołudniem i kwitną do rana. Są zapylane przez nocne motyle, które przyciąga słodki i intensywny zapach kwiatów dziwaczka. Roślina najobficiej kwitnie w od połowy lipca do końca sierpnia.
W okresie wiosny i lata zaleca się nawożenie dziwaczka, nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi przede wszystkim potas i fosfor. Dobrym sposobem na dostarczenie młodej roślinie potrzebnych składników jest wymiana podłoża przed jej wysadzeniem do gruntu wczesną wiosną w celu wymieszania gleby z nawozem organicznym – obornikiem zwierzęcym lub kompostem. Rozmnażanie dziwaczka jest bardzo proste. Nasiona potrzebne do tego celu można zebrać samodzielnie, po przekwitnięciu rośliny. Dziwaczek jalapa jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki.
Dziwaczek jalapa to roślina absolutnie wyjątkowa, która świetnie dekoruje przydomowy ogródek, taras lub altanę. Pomimo tego, że jest to gatunek jednoroczny, warto pokusić się o jego uprawę, tym bardziej, że jest ona bardzo prosta i niezbyt wymagająca. Na uwagę zasługuje też to, że dziwaczek uprawiany jako bylina może stać się rośliną dwuletnią, a nawet wieloletnią, każdego roku ciesząc oko kwiatami pachnącymi, dużymi i wielobarwnymi.