Czubatka ubiorkolistna to urocza roślina, która w Polsce nie jest bardzo popularna. A szkoda, ponieważ ten niepozorny kwiat świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Co warto wiedzieć o czubatce ubiorkolistnej?
Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia) to kwiat z rodziny astrowatych, pochodzący z Australii. Aktualnie występuje także w ogrodach europejskich i w obu Amerykach. Czym charakteryzuje się czubatka ubiorkolistna, jakie ma wymagania i co robić, aby pięknie rosła?
Czubatka ubiorkolistna – co to za kwiat?
Czubatka to drobna, jednoroczna krzewinka, charakteryzująca się silnie rozgałęzionymi i gęsto ulistniony pędami. Kwiat osiąga od 20 cm do 40 cm wysokości. Liście rośliny są drobne i wąskie, a pędy częściowo wzniesione, a częściowo położone na ziemi.
Czubatka ubiorkolistna uznawana jest za kwiat bardzo atrakcyjny, a jej największą ozdobą są koszyczkowe kwiaty, swoim kształtem i wyglądem, przypominające kwiaty stokrotek. Kwiaty są duże, osadzone pojedynczo na wiotkich łodyżkach. Ich wnętrza wypełnione są licznymi rurkowatymi kwiatami, które otoczone są barwnymi płatkami. Najczęściej spotkamy kwiaty w kolorze niebieskofioletowym, choć niektóre odmiany mogą być też białe, różowe lub niebieskie z żółtym środkiem.
Czubatka ubiorkolistna – wymagania i uprawa
Czubatka wyróżnia się tym, że nie jest specjalnie wymagająca w uprawie. Jej nasiona najlepiej wysiewać wczesną wiosną (marzec, kwiecień) pod osłonami. W pokojowej temperaturze nasiona kiełkują po ok. 7-14 dniach. Młode rośliny można przesadzić na miejsce stałe, kiedy miną już wiosenne przymrozki. W kwietniu nasiona rośliny można wysiewać też bezpośrednio do gruntu od razu na miejsca stałe.
Czubatka najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i ciepłym. Gleba pod uprawę powinna być próchnicza, przepuszczalna, dość żyzna, ale też lekko wilgotna. Najlepiej, aby podłoże miało kwaśny odczyn pH, choć czubatka powinna poradzić sobie w dowolnej glebie ogrodowej. Roślina nie lubi zalania, dlatego należy kontrolować jej podlewanie. Jeżeli zauważymy, że liście tracą kolor, warto zasilić je nawozem z żelazem.
Pielęgnacja czubatki ubiorkolistnej
Pielęgnacja czubatki nie jest skomplikowana. Po pierwszym intensywnym kwitnieniu można ją przyciąć, gdyż wtedy zawiąże więcej pąków kwiatowych i prawdopodobnie obficiej zakwitnie. Warto też dbać o to, aby systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany.
Czubatka ubiorkolistna – zastosowanie
Czubatka sprawdzi się do okrywania pustych miejsc w rabatach a po przekwitnieniu też w roślinach cebulowych. Może być także stosowana jako obwódka ścieżki rabat lub trawników. W ogrodach skalnych i żwirowych pełni funkcję ozdobną. Czubatka ładnie zaprezentuje się także w skrzynkach lub wiszących donicach na tarasach i balkonach. Świetnie komponuje się z innymi roślinami balkonowymi, takimi jak werbena ogrodowa, lobelia przylądkowa, uczep czy petunie.
Czubatka ubiorkolistna – cena i gdzie kupić?
Czubatka ubiorkolistna nie należy do najpopularniejszych roślin w naszym kraju. Można ją jednak znaleźć w sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Nie jest to drogi kwiat, ponieważ jeden egzemplarz znajdziemy już w cenie ok. 2 złote.
Czubatka ubiorkolistna – podsumowanie
Czubatka ubiorkolistna to niepozorny, ale bardzo atrakcyjny kwiat, dla którego z pewnością znajdzie się miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Jest to roślina niezbyt wymagająca w uprawie i pielęgnacji. Znając podstawowe wymagania czubatki, można sprawić, że ładnie zakwitnie, ozdabiając otoczenie.