Rośliny sezonowe i wieloletnie na jesienne nasadzenia
Jesienne nasadzenia to nie tylko sposób na ozdobienie ogrodu jesienią, ale także inwestycja na przyszłość. Warto skupić się na roślinach wieloletnich, takich jak byliny, krzewy i drzewa. Dzięki częstym opadom i umiarkowanym temperaturom rośliny dobrze ukorzeniają się i przygotowują do zimy. Dzięki temu nie będą musiały poświęcać czasu na przyjęcie się w nowym środowisku wiosną i od razu ruszą ze wzrostem. Po posadzeniu roślin ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby wokół nowo powstających korzeni. Jeżeli panuje deszczowa pogoda, możliwe nasadzeń w ogóle nie będzie trzeba dodatkowo podlewać. Jesienią w sprzedaży dostępne są rośliny z „gołym korzeniem”, które są świeżo wykopane z gruntu i mają jeszcze większe szanse na szybkie zadomowienie się w nowym ogrodzie. Dodatkowo są one bardziej przystępne cenowo. Jesień do także bardzo dobry czas na zakładanie przydomowych sadów, czy jagodników. Dzięki takiemu terminowi sadzenia jest szansa, że pierwsze owoce zbierzemy już w przyszłym roku. Choć klimat się zmienia i zimy są coraz łagodniejsze, warto jednak okryć młode drzewka, czy inne świeżo posadzone wrażliwsze gatunki, zwłaszcza jeśli zostaną posadzone w późniejszej części sezonu.
Warzywa do sadzenia jesienią w ogrodzie
- Marchew — należy wybierać odmiany ozime. Nasiona przeczekają zimę w glebie i wiosną wykiełkują w odpowiednim momencie. Siew jesienny może przyspieszyć zbiory nawet o dwa, trzy tygodnie.
- Rzodkiewka — to warzywo szybko rosnące, jednak jesienią warto wybierać odpowiednie odmiany, np. „Sopel lodu” Wysiana w pierwszej połowie wrześnią zdąży wydać plon przed przymrozkami.
- Szpinak — doskonale rośnie w chłodniejszych warunkach jesieni. Można zbierać go nawet spod śniegu, a szczęśliwi posiadacze szklarni mogą uprawiać go całą zimę. Możesz użyć go jako bazę do sałatki lub gotować na parze.
- Roszponka – odporna na chłód a nawet mróz, może rosnąć w szklarni lub pod gołym niebem dając listki na sałatkę także w okresie zimowym.
- Czosnek — posadzenie w październiku lub listopadzie odmian ozimych da wspaniałe, obfite plony w lipcu następnego roku. Dzięki jesiennemu sadzeniu oszczędzimy sobie pracy wiosną, a efekty przyjdą szybciej.
- Cebula – niektóre odmiany cebuli można podobnie jak czosnek wysadzić jesienią. Dymki sadzimy w październiku, nieco głębiej i przysypujemy warstwą kompostu.
- Rabarbar – karpy możemy sadzić nie tylko wiosną, ale także jesienią. Warto pamiętać, że rabarbar potrzebuje kilku lat aby porządnie się rozrosnąć, dlatego w pierwszych sezonach najlepiej nie zbierać go wcale, lub w małych ilościach.
Poznaj ofertę kwiatów i krzewów w Hortousie.
Kwiaty, które warto siać i sadzić na jesień
- Rośliny cebulowe – posadź jak najwięcej roślin cebulowych, a wczesną wiosną podziękujesz sobie za tę pracę. Nic tak nie ożywia wiosennego ogrodu jak krokusy, żonkile, szafirki, hiacynty, czy tulipany. Za te nasadzenia, szczególnie wdzięczne będą także zapylacze, które jako pierwsze obudzą się wiosną
- Drzewa i krzewy owocowe – jesienią wybór odmian jest najszerszy, a warunki sprzyjają dobremu ukorzenieniu się roślin. Posadź je w dobrej jakości podłożu i zaściółkuj grubą warstwą kompostu, aby cieszyć się imponującymi przyrostami wiosną.
- Byliny – jesień to świetny czas na sadzenie nowych roślin, ale także dzielenie starszych okazów, które mamy w swoim ogrodzie. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać nowe, zaaklimatyzowane w naszych warunkach sadzonki, które w przyszłym sezonie dadzą prawdziwy popis kwitnienia.
- Rośliny sezonowe – późną jesienią, kiedy ogród kładzie się już do snu może się zrobić pusto i smutno. Dlatego warto ozdobić go roślinami sezonowymi takimi jak chryzantemy, wrzosy, wrzośce, czy miechunki. Nawet posadzone w donicach ustawionych przy ścieżkach lub ławkach ożywią krajobraz i upiększą zarówno złotą jak i szarą jesień.
Sadzenie drzew i krzewów w okresie jesiennym
Drzewa i krzewy posadzone jesienią mają kilka miesięcy, aby ukorzenić się przed nadejściem zimy. Daje im to znaczną przewagę w rozwoju na wiosnę. Chłodniejsze miesiące często oferują łagodniejsze i bardziej sprzyjające rozwojowi korzeni warunki pogodowe niż lato. Wahania temperatury między dniem a nocą są mniejsze, słońce nie praży bezlitośnie, gleba dłużej pozostaje wilgotna. Dodatkowo liście spadające z drzew zapewniają wspaniałą ściółkę chroniącą ziemię przed wysychaniem. To wszystko sprawia że rośliny ukorzeniają się niezwykle szybko, co sprzyja dobremu przetrwaniu zimy. Nie oznacza to jednak, że młodych roślin nie trzeba zimą okrywać. Kopczyk z kory lub zrębek przy podstawie, oraz agrowłóknina okrywająca pędy będą stanowiły dobre zabezpieczenie przed mroźnymi wiatrami i dużymi spadkami temperatury. Sadząc drzewa i krzewy jesienią nie tylko oszczędzamy pieniądze, ponieważ rośliny sprzedawane z gołym korzeniem są na ogól tańsze, ale także oszczędzamy sobie pracy w przyszłym sezonie. Wiosna będziemy mogli przeznaczyć czas w ogrodzie na inne prace niż sadzenie, a latem nie będziemy musieli kopać w zaschniętej glebie, ani zbyt często podlewać roślin, które zdążą już wytworzyć duży system korzeniowy, sięgający do głębszych, bardziej wilgotnych warstw podłoża.
Jesienne nasadzenia jako przygotowanie na przyszły sezon
Jesienne nasadzenia pozwalają kształtować ogrodową przestrzeń, planować nowe obszary i zmieniać kompozycję roślin. Kończący się sezon z pewnością przyniósł wiele nowych wniosków, które od razu możemy wdrożyć w życie. Dosadzić rośliny w puste miejsca, lub takie, w których brakuje w jakimś miesiącu kwiatów, aby rabata była ozdobna przez cały rok. Wiemy też w których miejscach rośliny rosły gorzej i trzeba lepiej zadbać o glebę, jej strukturę i zasobność. Jesień to najlepszy okres na dosadzanie, przesadzanie, a także dzielenie większych okazów bylin. Oprócz sadzenia roślin na rabatach, warto także wyściółkować je kompostem, aby chronić glebę przed zimnem i dostarczyć jej materii organicznej oraz mnóstwa mikroorganizmów. Liście zgrabione z trawnika także mogą stać się dobrą ściółką chroniącą rabaty, lub zostać przerobione na ziemię liściową. Dobre przygotowanie ogrodu do zimy to gwarancja udanego kolejnego sezonu. Rośliny, które zostaną posadzone teraz, staną się trwałym elementem krajobrazu w kolejnych sezonach.
Przeczytaj artykuł “Krzewy ozdobne wieloletnie — jakie wybrać do ogrodu?”.