Zwolennicy żywych drzewek na święta Bożego Narodzenia mają co roku ten sam dylemat – kupić choinkę ciętą czy w doniczce? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jak to wygląda z ogrodniczego punktu widzenia? Poznaj najważniejsze argumenty za i przeciw każdej opcji!
Żywa choinka podkreśla świąteczną atmosferę. Igły różnych gatunków mają rozmaite kolory. Od różnych odcieni zielonego na świerkach pospolitych i jodłach kaukaskich po srebrzysto-niebieskie igliwie świerka kłującego (srebrnego). Każda z nich nadaje niesamowitej atmosfery pomieszczeniu, szczególnie w wieczór wigilijny, kiedy to na stole pojawiają się kochane przez wszystkich potrawy i napoje, takie jak kompot z suszu. Dla wielu osób duże znaczenie ma też regularny kształt i gęstość gałązek. To, czy zostanie wybrana choinka cięta, czy w doniczce, przekłada się m.in. na czas opadnięcia igieł, cenę oraz możliwości późniejszego wykorzystania drzewka. Niektórzy chcą posadzić świąteczną choinkę w swoim ogrodzie, inni nie mają działki, by w ogóle się nad tym zastanawiać.
Choinka cięta czy w doniczce? Na pewno z certyfikowanej plantacji choinkowej!
Nielegalna wycinka lasu wyrządza istotne szkody dla środowiska naturalnego. Dlatego przed zakupem jakiegokolwiek drzewka w markecie, na tymczasowym targowisku lub w innym miejscu poproś sprzedawcę o okazanie certyfikatu uprawy, który potwierdzi legalność źródła. Podstawowe systemy certyfikacji w Europie to FSC i PEFC – drugi z wymienionych ma się stać docelowo jedynym stosowanym przez polskie Lasy Państwowe. Zdecydowały o tym… różnice w kosztach przeprowadzania niezbędnych audytów. Dla oznakowania jest nieistotne, czy to choinka cięta, czy w doniczce.
FSC (Forest Stewardship Council) przyznaje swój „znak jakości” za spełnienie standardów przyjętych przez tę organizację tylko podczas pozyskiwania surowca drzewnego. Natomiast PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) to również pozarządowa organizacja non-profit, ale w swoich wytycznych jest bardziej elastyczna. Uwzględnia regulacje międzynarodowe i wewnętrzne, krajowe przepisy, a nie tylko własne normy. Prywatni przedsiębiorcy mają na razie większą swobodę w pozyskiwaniu takich certyfikatów. Choinka w doniczce ze znakiem FSC będzie tak samo legalna, jak drzewko w pojemniku z plantacji certyfikowanej przez PEFC. Tak samo w przypadku drzewek ciętych, bez donicy. Rodzaj certyfikatu nie ma większego znaczenia.
Choinka cięta – ogrodnicze plusy i minusy takiego drzewka
Drzewka z wyciętym pniem jest tańsze i dużo łatwiejsze w transporcie. Możne je przywiązać na dach lub położyć do bagażnika. W dyskusji „choinka cięta czy w doniczce” podstawowym argumentem przeciwko drzewkom z wycinki jest niska żywotność.
Niektóre są tak słabe, że gałązki łamią i uginają się pod ciężarem ozdób choinkowych – warto to sprawdzić przy zakupie. Nawet zdrowy okaz w końcu umrze. Wszystkie igły spadną w ciągu kilku tygodni, maksymalnie 2–3 miesięcy, a roślina uschnie i nada się tylko na kompost. Pewne gatunki są bardziej wytrzymałe – jakie drzewko na choinkę nadaje się najlepiej? Przede wszystkim:
- jodła kaukaska;
- świerk srebrny;
- sosna pospolita;
- świerk serbski.
Choinka w doniczce – główne wady i zalety drzewka doniczkowego
Ciężar dużej donicy wypełnionej ziemią bywa problematyczny. Szanse na przeżycie po świętach mają tylko te choinki, które hodowano w dużych pojemnikach lub donicach. Choinkom przesadzonym do mniejszych doniczek zbyt mocno przycina się system korzeniowy. Drzewko świąteczne, które chcesz potem uprawiać w ogrodzie, nie postoi w domu dłużej, niż 7–10 dni. Potem trzeba będzie je przetrzymać w niskiej temperaturze przez kilka miesięcy. Dowiedz się też, jak przesadzić choinkę konkretnego gatunku w prawidłowy sposób.
Zakup drzewko uprawiane w pojemniku daje szansę na pozyskanie pięknej dekoracji do ogrodu na wiele kolejnych lat. Wiąże się to z nieco większym wydatkiem, potrzeba też odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Duże znaczenie ma też czas przesadzania. Trzeba to zrobić wiosną, po ustaniu przymrozków. Jeśli w międzyczasie choinka wypuści pąki, z przesadzeniem do gruntu należy poczekać przynajmniej do maja.
Musisz samodzielnie zdecydować, czy lepsza będzie choinka cięta, czy w doniczce
Żywotność każdego drzewka na święta można przedłużyć poprzez zahartowanie w chłodnym pomieszczeniu. Choinka cięta powinna przez jeden dzień pozostać w miejscu, gdzie temperatura oscyluje wokół 5°C. Drzewka w doniczce trzeba tak hartować przez tydzień, o ile były eksponowane na zewnątrz. Potem jeszcze na 2–3 dni przenieść do pokoju, gdzie na termometrze jest 10°C, a dopiero potem ustawić w miejscu docelowym.
Czy choinka cięta, czy w doniczce, powinna pozostawać w pomieszczeniu o temperaturze maksymalnej 20°C i z dala od grzejnika albo kominka. Regularne podlewanie (bez przelewania!) również pozwala na dłuższe zachowanie świeżej barwy igieł. Znasz swoje domowe warunki i teraz łatwiej będzie ci ocenić, który wariant będzie sensowniejszy.