Zapamiętaj!

  • Calathea rufibarba, czyli kalatea falistolistna, to roślina doniczkowa spokrewniona z marantą 🪴
  • Znana jest jako roślina modlitewna, ponieważ na noc unosi liście i składa je razem jak ręce do modlitwy 🙏
  • Po zakupie przesadź kalateę do przepuszczalnego, lekko kwaśnego podłoża 🌱
  • Postaw ją w lekko zacienionym miejscu, np. na oknie wychodzącym na północny zachód ⛅
  • Zapewnij jej temperaturę 18–25 stopni, bez przeciągów 🌡️
  • Podlewaj miękką, ciepłą wodą tak często, aby ziemia była stale wilgotna 💧
  • Nawoź biohumusem raz na 2 tygodnie w okresie wegetacyjnym 🌱

Calathea rufibarba, zwana także kalateą falistolistną, nie jest trudna w uprawie. W zamian za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy ci się pięknym wyglądem i intrygującym widowiskiem każdego dnia.

Kalatea falistolistna potocznie nazywana jest aksamitną

Roślina ta (blisko spokrewniona z marantą) pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie rzecz biorąc – z jej tropikalnych obszarów. Kalatea falistolistna szczególnie zachwyca swoimi liśćmi, które są z jednej strony ciemnozielone, a z drugiej bordowe. Drobne włoski, porastające zarówno łodygi, jak i liście, sprawiają, że roślina jest delikatna w dotyku. To właśnie ze względu na nie kalateę falistolistną nazywa się także aksamitną. Może ona osiągnąć nawet metr wysokości.

Calathea rufibarba nie może być narażona na ostre promienie słońca

Kalatea falistolistna najlepiej rośnie w temperaturze 18–25 stopni Celsjusza. Lubi miejsca zacienione lub o rozproszonym świetle. Trzeba uważać, żeby nie wystawiać jej na ostre promienie słońca, ponieważ mogą one poparzyć liście. Roślina ta nie lubi gwałtownych zmian temperatur ani przeciągów. Kalateę falistolistną najlepiej jest ustawić na oknie od strony wschodniej lub północno-zachodniej.

Calathea rufibarba – uprawa nie jest trudna

Zaraz po zakupie tej rośliny o bordowych liściach poleca się przesadzić ją do przepuszczalnego podłoża, które jest rozluźnione, na przykład perlitem. Powinno być ono lekko kwaśne. Zaleca się mieszankę z ziemi liściowej oraz gruboziarnistego piasku. Calatheę rufibarbę należy przesadzać do większej donicy raz do roku, najlepiej na wiosnę. Nie powinno się przy tym zbyt intensywnie ugniatać ziemi.

Calathea rufibarba – uprawa nie jest trudna

Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne

Ziemia, w której posadzona jest roślina, powinna być przez cały czas wilgotna. Trzeba jednak uważać na to, żeby nie była zbyt mokra. Przy podlewaniu należy używać ciepłej, przefiltrowanej wody. Ważne jest także odżywianie rośliny co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. Najlepiej sprawdzi się tutaj odżywka powstała na bazie biohumusu.

Calathea rufibarba w czasie zimy wymaga bardziej suchego podłoża. Wtedy też należy pamiętać o suchym powietrzu w mieszkaniu. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w jej pobliżu, należy codziennie rozpylać wokół niej ciepłą wodę.

Redakcja radzi: jak zwiększyć wilgotność💧

Oprócz rozpylania ciepłej wody możesz podnieść wilgotność powietrza innymi sposobami, na przykład:
– Postaw doniczkę na podstawce z kamykami, keramzytem lub żwirem zalanym wodą. Parująca woda będzie zwilżać roślinę.
– Zgrupuj kilka roślin, stawiając je w jednym miejscu – woda parująca z liści zwiększy wilgotność wspólnego powietrza.
– Jeśli masz odkryte akwarium, postaw rośliny wokół niego.
– Trzymaj rośliny w łazience (jeśli ma okno).
– Zainwestuj w nawilżacz powietrza.

Kalatea falistolistna – kiedy ją przesadzać? 

Tę roślinę najlepiej jest przesadzać wczesną wiosną. To właśnie w tym okresie można ją rozmnożyć poprzez podział. Sadzonki calathei dobrze jest umieścić w mieszance, która składa się z torfu i perlitu. Pamiętaj, że trzeba utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci, a więc dobrym rozwiązaniem będzie przykrycie całości sztucznym tworzywem. Sadzonki rośliny Calathea rufibarba należy postawić w nasłonecznionym miejscu.

Kalatea falistolistna – kiedy ją przesadzać? 

Przy tej roślinie mogą pojawić się problemy ze szkodnikami

Przy kalatei falistolistnej, tak jak i przy innych roślinach doniczkowych, może zdarzyć się, że pojawią się na niej szkodniki. Dlatego warto pamiętać o tym, żeby przed przyniesieniem jej do domu dokładnie obejrzeć liście. Szkodnikami, które mogą zaatakować tę roślinę, są np.: mszyce, wełnowce czy przędziorki.

Mszyce zawsze powodują bardzo duże szkody na wszystkich roślinach. Wysysają z nich sok, przez co przestają rosnąć oraz słabną. Wełnowce pokryte są białym nalotem przypominającym wełnę, stąd też wzięła się ich nazwa. Z kolei przędziorki często pojawiają się tam, gdzie jest suche powietrze.

Calathea rufibarba to roślina, która nie jest skomplikowana, jeśli chodzi o hodowlę. Wszystkie problemy, które możesz napotkać, z pewnością wynagrodzi ci niesamowite widowisko, jakie będziesz mógł obserwować każdego dnia. Poza tym kalatea jest piękną ozdobą, a dodatkowo nie szkodzi zwierzętom. Nie możesz tylko zapominać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgoci oraz nienarażaniu jej na ostre promienie słońca.

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego kalatei żółkną liście?

Jeśli liście już przedtem opadały, a teraz robią się żółte, to oznacza, że roślinie brakuje wody. Przyczyną może też być niedobór wapnia, gnicie korzeni (spowodowane z kolei nadmiarem wody), lub palące słońce (jeśli plamy pojawiły się nagle). Także szkodniki mogą doprowadzić do żółknięcia liści.

Czy calathea jest trudna w uprawie?

Niektórzy uważają, że tak – ma bardzo konkretne wymagania co do podłoża, podlewania i nasłonecznienia. Jednak przy odrobinie wprawy, nietrudno zaspokoić jej potrzeby.

Dlaczego calathea usycha?

Jeżeli liście Twojej kalatei usychają, sprawdź, czy powietrze w pokoju nie jest za suche. Wilgotność powietrza powinna wynosić co najmniej 50%. Pamiętaj też o częstym podlewaniu ziemi – powinna stale być wilgotna.

Co ile dni podlewać Calathea?

Wiosną i latem trzeba ją podlewać 2–3 razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu.

Dlaczego calathea się nie modli?

Calathea rufibarba, która przestała się „modlić”, prawdopodobnie ma szkodniki. Wtedy jej liście zwijają się w charakterystyczne rurki, zamiast składać się na noc.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023