Calathea rufibarba należy do roślin modlitewnych. Ta nazwa wzięła się stąd, że podczas dnia roślina rozkłada swoje liście prostopadle do słońca, a kiedy ono zachodzi, składa je pionowo jak dłonie do modlitwy. Dowiedz się więcej o tej interesującej roślinie.
Calathea rufibarba, zwana także kalateą falistolistną, nie jest trudna w uprawie. W zamian za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy ci się pięknym wyglądem i intrygującym widowiskiem każdego dnia.
Kalatea falistolistna potocznie nazywana jest aksamitną

Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie rzecz biorąc – z jej tropikalnych obszarów. Kalatea falistolistna szczególnie zachwyca swoimi liśćmi, które są z jednej strony ciemnozielone, a z drugiej bordowe. Drobne włoski, porastające zarówno łodygi, jak i liście, sprawiają, że roślina jest delikatna w dotyku. To właśnie ze względu na nie kalateę falistolistną nazywa się także aksamitną. Może ona osiągnąć nawet metr wysokości.
Calathea rufibarba nie może być narażona na ostre promienie słońca

Kalatea falistolistna najlepiej rośnie w temperaturze 18–25 stopni Celsjusza. Lubi miejsca zacienione lub o rozproszonym świetle. Trzeba uważać, żeby nie wystawiać jej na ostre promienie słońca, ponieważ mogą one poparzyć liście. Roślina ta nie lubi gwałtownych zmian temperatur ani przeciągów. Kalateę falistolistną najlepiej jest ustawić na oknie od strony wschodniej lub północno-zachodniej.
Calathea rufibarba – uprawa nie jest trudna

Zaraz po zakupie tej rośliny o bordowych liściach poleca się przesadzić ją do przepuszczalnego podłoża, które jest rozluźnione, na przykład perlitem. Powinno być ono lekko kwaśne. Zaleca się mieszankę z ziemi liściowej oraz gruboziarnistego piasku. Calatheę rubibarbę należy przesadzać do większej donicy raz do roku, najlepiej na wiosnę. Nie powinno się przy tym zbyt intensywnie ugniatać ziemi.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne

Ziemia, w której posadzona jest roślina, powinna być przez cały czas wilgotna. Trzeba jednak uważać na to, żeby nie była zbyt mokra. Przy podlewaniu należy używać ciepłej, przefiltrowanej wody. Ważne jest także odżywianie rośliny co dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni. Najlepiej sprawdzi się tutaj odżywka powstała na bazie biohumusu. Calathea rufibarba w czasie zimy wymaga bardziej suchego podłoża. Wtedy też należy pamiętać o suchym powietrzu w mieszkaniu. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w jej pobliżu, należy codziennie rozpylać wokół niej ciepłą wodę.
Kalatea falistolistna – kiedy ją przesadzać?
Tę roślinę najlepiej jest przesadzać wczesną wiosną. To właśnie w tym okresie można ją rozmnożyć poprzez podział. Sadzonki calathei dobrze jest umieścić w mieszance, która składa się z torfu i perlitu. Pamiętaj, że trzeba utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci, a więc dobrym rozwiązaniem będzie przykrycie całości sztucznym tworzywem. Sadzonki rośliny Calathea rufibarba należy postawić w nasłonecznionym miejscu.
Przy tej roślinie mogą pojawić się problemy ze szkodnikami
Przy kalatei falistolistnej, tak jak i przy innych roślinach doniczkowych, może zdarzyć się tak, że pojawią się na niej szkodniki. Dlatego warto pamiętać o tym, żeby przed przyniesieniem jej do domu dokładnie obejrzeć liście. Szkodnikami, które mogą zaatakować tę roślinę, są np.: mszyce, wełnowce, czy też przędziorki. Mszyce zawsze powodują bardzo duże szkody na wszystkich roślinach. Wysysają z nich sok, przez co przestają rosnąć oraz słabną. Wełnowce pokryte są białym nalotem przypominającym wełnę, stąd też wzięła się ich nazwa. Z kolei przędziorki często pojawiają się tam, gdzie jest suche powietrze. Calathea rufibarba to roślina, która nie jest skomplikowana, jeśli chodzi o hodowlę. Wszystkie problemy, które możesz napotkać, z pewnością wynagrodzi ci niesamowite widowisko, jakie będziesz mógł obserwować każdego dnia. Poza tym kalatea jest piękną ozdobą, a dodatkowo nie szkodzi zwierzętom. Nie możesz tylko zapominać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgoci oraz nienarażaniu jej na ostre promienie słońca.
Zobacz także:- Calathea Orbifolia – amazońska piękność. Zobacz, jakie wymagania ma kalatea okrągłolistna
- Calathea makoyana – kilka słów o tym kwiecie
- Calathea – liście prawie ręcznie malowane. Jak dbać o tę piękną roślinę?
- Calathea crocata – jak wygląda uprawa tej przepięknej rośliny?
- Calathea medallion – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Najpopularniejsze kwiaty do pomieszczeń bez okna