Bratki ogrodowe można samodzielnie wysiać z nasion. Nasiona sadzimy na grządce lub w pojemniku. Po ok. sześciu tygodniach rośliny przesadzamy do gruntu lub specjalnych skrzynek. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić, gdy dnie i noce są już wystarczająco ciepłe. Jeśli niskie temperatury i brak śniegu im nie zaszkodzą, kolejnego roku będziesz podziwiać jeszcze obfitsze kwitnienie bratków. Bratki zimowanie przechodzą w gruncie, jednak są wrażliwe na brak wody.

Zapamiętaj!

  • Bratki mogą zimować w gruncie, ale mogą wymagać dodatkowego podlewania, jeśli opady śniegu są rzadkie.
  • Gruba pokrywa śnieżna chroni sadzonki i zapewnia wilgoć w podłożu.
  • Bratki ogrodowe można wysiewać z nasion i po 6 tygodniach przesadzać do gruntu lub doniczek.
  • Odmiany przeznaczone do uprawy na balkonach można sadzić do doniczek w marcu, gdyż są odporne na wiosenne przymrozki.
  • Takie odmiany należy zastąpić nowymi sadzonkami w maju, gdy ustanie kwitnienie.

Bratki zimowanie – czego potrzebują bratki zimą?

Kwiaty bratki zimowanie dobrze znoszą bezpośrednio w gruncie. Wczesne sadzonki i różne odmiany tych kwiatów dobrze się przyjmują i z powodzeniem czekają pod warstwą śniegu na wiosnę. Gdy jednak śniegu jest mało, potrzebna jest właściwa pielęgnacja. Bratki potrzebują dodatkowego podlewania, gdyż mogą ucierpieć w wyniku zimowej suszy. Jeśli więc zima nie obfituje w opady śniegu, pamiętaj o dodatkowym nawadnianiu podłoża.

Bratki – zimowanie na balkonie

Bratki to kwiaty, które powstały w wyniku skrzyżowania fiołka trójbarwnego z innymi gatunkami fiołków. Dzięki tej krzyżówce uzyskano wielobarwne odmiany kwiatów. Bratki można z powodzeniem uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie. Uprawa bratków nie jest skomplikowana, wymagają żyznej gleby i regularnego podlewania.

Odmiany przeznaczone do hodowli balkonowej to zazwyczaj rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Można je posadzić w doniczkach nawet w marcu, gdyż są odporne na wiosenne przymrozki. Zimowanie bratków na balkonie nie ma sensu, gdyż zazwyczaj po przekwitnięciu, w maju są zastępowane innymi sadzonkami. Wiosną możesz zakupić nowe sadzonki bratków.

Bratki zimowane w gruncie nie potrzebują dodatkowej ochrony. Gruba pokrywa śnieżna zabezpiecza sadzonki i zapewnia wilgoć w podłożu. Gdy śniegu jest zbyt mało, należy bratki podlewać, gdyż źle tolerują suszę, także tą zimową.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023