Bratki zimowanie przechodzą zazwyczaj pod gruba pokrywą śniegu. Czasem jednak ziemia nie jest w pełni przykryta, a bratki mogą być narażone na szkodliwe działanie minusowych temperatur. Poznaj sposoby zabezpieczania bratków przed chłodem.
Bratki ogrodowe można samodzielnie wysiać z nasion. Nasiona sadzimy na grządce lub w pojemniku. Po ok. sześciu tygodniach rośliny przesadzamy do gruntu lub specjalnych skrzynek. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić, gdy dnie i noce są już wystarczająco ciepłe. Jeśli niskie temperatury i brak śniegu im nie zaszkodzą, kolejnego roku będziesz podziwiać jeszcze obfitsze kwitnienie bratków. Bratki zimowanie przechodzą w gruncie, jednak są wrażliwe na brak wody.
Bratki zimowanie – czego potrzebują bratki zimą?
Kwiaty bratki zimowanie dobrze znoszą bezpośrednio w gruncie. Wczesne sadzonki i różne odmiany tych kwiatów dobrze się przyjmują i z powodzeniem czekają pod warstwą śniegu na wiosnę. Gdy jednak śniegu jest mało, potrzebna jest właściwa pielęgnacja. Bratki potrzebują dodatkowego podlewania, gdyż mogą ucierpieć w wyniku zimowej suszy. Jeśli więc zima nie obfituje w opady śniegu, pamiętaj o dodatkowym nawadnianiu podłoża.
Bratki – zimowanie na balkonie
Bratki to kwiaty, które powstały w wyniku skrzyżowania fiołka trójbarwnego z innymi gatunkami fiołków. Dzięki tej krzyżówce uzyskano wielobarwne odmiany kwiatów. Bratki można z powodzeniem uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie. Uprawa bratków nie jest skomplikowana, wymagają żyznej gleby i regularnego podlewania.
Odmiany przeznaczone do hodowli balkonowej to zazwyczaj rośliny jednoroczne lub dwuletnie. Można je posadzić w doniczkach nawet w marcu, gdyż są odporne na wiosenne przymrozki. Zimowanie bratków na balkonie nie ma sensu, gdyż zazwyczaj po przekwitnięciu, w maju są zastępowane innymi sadzonkami. Wiosną możesz zakupić nowe sadzonki bratków.
Bratki zimowane w gruncie nie potrzebują dodatkowej ochrony. Gruba pokrywa śnieżna zabezpiecza sadzonki i zapewnia wilgoć w podłożu. Gdy śniegu jest zbyt mało, należy bratki podlewać, gdyż źle tolerują suszę, także tą zimową.
Zobacz także:- Irysy cebulowe zimowanie – jak zabezpieczyć kwiaty przed zimą?
- Sit spiralny zimowanie – jak powinno wyglądać?
- Zimowanie roślin na balkonie – jak zabezpieczyć doniczki przed chłodem?
- Przypołudnik stokrotkowy – zimowanie dorotki stokrotkowej (Dorotheanthus bellidiformis)
- Begonia stale kwitnąca – zimowanie gatunku w polskich warunkach
- Clematis – zimowanie. Jak zabezpieczyć powojniki na zimę?
- Hebe kwiat – zimowanie, uprawa i pielęgnacja
- Margaretka na pniu – zimowanie, uprawa i pielęgnacja margaretki w doniczce w ogrodzie
- Goździki wieloletnie – zimowanie, uprawa i pielęgnacja
- Zimowanie kaktusów w piwnicy – najważniejsze informacje
- Kuflik – zimowanie gatunku
- Rudbekia – zimowanie, uprawa i pielęgnacja