Ardizja karbowana jest tropikalną rośliną doniczkową, która bywa nazywana także ardizją drzewiastą. Ze względu na swój oryginalny wygląd i intensywne kolory stanowi ciekawą dekorację przez cały rok. Wzrok mogą przyciągać zarówno lśniące liście, jak i intensywnie rubinowe owoce. Niewielki rozmiar stanowi zaletę tego gatunku ardizji. Roślina sprawdzi się nawet w niewielkich wnętrzach. Jak dbać o ardizję i w jaki sposób ją nawozić i pielęgnować? Sprawdź!

Skąd pochodzi ardizja karbowana? Czym charakteryzuje się Ardisia crenata?

Długowieczna roślina, o której piszemy, naturalnie występuje na terenie Japonii oraz Azji Wschodniej. W warunkach naturalnych rośnie w skupiskach, co jest spowodowane przede wszystkim dużą łatwością rozmnażania z wykorzystaniem nasion. Tak intensywny samosiew wpłynął na decyzję o uznaniu jej za gatunek inwazyjny w Australii i Ameryce Północnej.

Ardizja drzewiasta – uprawa i pielęgnacja

Ardizja karbowana jest rośliną, która najlepiej czuje się umiarkowanej temperaturze. Latem należy utrzymywać maksymalnie 20 stopni Celsjusza, a zimą 16. W przeciwnym razie jagody mogą szybko opaść, co negatywnie wpłynie na wygląd rośliny. Jeśli jednak z różnych przyczyn niemożliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury, należy stosować dodatkowo codzienne zraszanie. Warto także całą doniczkę umieścić w wilgotnym żwirku.

Jak dobrać odpowiednie miejsce do uprawy?

  1. Stanowisko powinno być jasne, lecz bezpośrednio nasłonecznione jedynie rano.
  2. W miesiącach letnich warto wystawić doniczkę z ardizją na zewnątrz.
  3. Należy jednak zadbać o zacienione i osłonięte od wiatru miejsce. W przeciwnym razie kwiaty mogą opaść.

Wymagania glebowe ardizji karbowanej

Ardizja karbowana najlepiej rośnie, jeśli zapewni się jej podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Należy regularnie kontrolować pH gleby, ponieważ jest to roślina wyjątkowo czuła na wszelkie zmiany.

Dodatkowo trzeba pamiętać o zastosowaniu bardzo żyznej, bogatej w różnego rodzaju składniki aktywne gleby. Konieczna jest wysoka zawartość materii organicznej. Warto zadbać także o podłoże o dużej pojemności wodnej, a także odpowiedniej przepuszczalności. W przypadku stosowania ziemi uniwersalnej koniecznie należy wymieszać ją z perlitem lub keramzytem.

Jak przesadzać i rozmnażać drzewka ardizji?

Ardizja karbowana rozmnaża się stosunkowo łatwo. Najczęściej praktykuje się metodę wykorzystującą nasiona. Można je pobrać z dojrzałych jagód, zwykle na przełomie zimy i wiosny. Trzeba wyjąć je z miąższu i natychmiast umieścić na odpowiednim podłożu. Taki pojemnik należy szczelnie przykryć folią. Po kilku tygodniach można przełożyć sadzonki do doniczek. Niemniej jednak dopiero po kilku latach dojrzeją i staną się w pełni rozwiniętymi, owocującymi krzewami.

Istnieje także możliwość rozmnażania tej rośliny za pomocą sadzonek. Jest to dość trudny sposób, głównie ze względu na konieczność utrzymywania temperatury podłoża na poziomie 26 stopni Celsjusza.

Zasady podlewania ardizji

Podlewanie ardizji uzależnione jest od etapu jej wzrostu. Gdy jest on aktywny, należy podlewać regularnie, tak aby podłoże stale było jednakowo wilgotne. Gdy roślina znajduje się w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze w okolicach 20 stopni Celsjusza, wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Przed wlaniem wody do doniczki należy sprawdzić podłoże. Jeśli jest suche na głębokość 1 centymetra, należy podlać. W przeciwnym razie lepiej będzie odczekać. W okresie przechowywania ardizji w chłodniejszym pomieszczeniu podlewaj ją z mniejszą częstotliwością. W tym przypadku aż połowa głębokości podłoża powinna wyschnąć.

Ardizja karbowana jest ozdobną, doniczkową odmianą krzewu, który pochodzi z Azji i w naturze osiąga wysokość nawet 2 metrów. Choć nie jest to najłatwiejsza w uprawie roślina, wiele osób wybiera ją ze względów dekoracyjnych. Efektowne liście i owoce przyciągają wzrok.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022