Ananas jadalny pojawił się w Europie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, a obecnie jest uprawiany w wielu zakątkach świata. To smaczny i słodki owoc, który w kuchni łączony jest z mięsami i wędlinami, jak i wykorzystywany w wielu sałatkach.
Ananas jadalny można uprawiać w doniczkach, oranżeriach i ogrzewanych szklarniach. Świetnie znosi temperaturę pokojową, odpowiednie warunki to temperatura, która nie powinna spaść poniżej 18ºC. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jak wygląda jego rozmnażanie i uprawa – czytaj dalej.
Ananas jadalny (Ananas comosus) – skąd pochodzi ta pyszna roślina?
Ananas jadalny pochodzi z południowej Brazylii oraz Paragwaju, gdzie był już uprawiany przez Indian Tupi-Guarani. To oni rozpowszechnili go w Ameryce Południowej i Środkowej. Uprawiany był dużo wcześniej, niż zawitał do Ameryki Krzysztof Kolumb, a to dzięki niemu Europa mogła poznać smak ananasa.
W Polsce uprawą ananasów zajmował się Kazimierz Poniatowski w XVIII wieku, który to założył szklarnię w warszawskich ogrodach Frascati. Obecnie największe plantacje ananasów znajdują się w Brazylii, Tajlandii, Chinach, Filipinach i na Hawajach.
Uprawa ananasa w domu
Choć niektórym może się to wydać niedorzeczne, ananasa można uprawiać w domu w doniczce lub w przydomowej oranżerii. Roślina ta preferuje egzotyczne warunki środowiskowe, nie oznacza to jednak, że nie można jej wyhodować w polskich warunkach domowych. Jeśli tylko spełni się wszystkie warunki hodowli, to już po dwóch lub trzech latach można spodziewać się pierwszych owoców.
Wystarczy kupić ananasa w sklepie, zjeść owoc a wierzchołek (rozetę) pozostawić do posadzenia. Rozeta jest to ten przepiękny pióropusz z liści, jakie posiada owoc ananasa, znajdujący się na jego szczycie.
Pobieranie rozety i posadzenie
Owoc należy wybrać dojrzały i zdrowy, rozetę przy pomocy rąk po prostu należy wykręcić. Jedną ręką trzeba chwycić korpus owocu (jagody), drugą zaś delikatnie kręcić. Nie potrzeba do tego używać narzędzi, bez trudu uda się wyłącznie przy pomocy rąk. Nie trzeba się spieszyć z posadzeniem, koniecznie rozetę trzeba przesuszyć, dać jej na to kilka godzin. W tym czasie można przygotować niewielki pojemnik z dziurkami (doniczkę) i podłoże. Powinna to być ziemia kompostowa wymieszana z piaskiem, kwaśnym torfem i dodatkiem perlitu.
Po kilku godzinach danych na przeschnięcie powinno się oderwać liście z dolnej partii sadzonki na wysokości około 2 cm, to stąd właśnie wyrosną korzenie. Sadzonkę wsadzamy do doniczki w ten sposób, aby przykryć ziemią odsłonięty pęd. Nie wolno zakopywać liści! Ziemia w ogóle nie powinna ich dotykać. Po posadzeniu należy roślinę podlać, trzeba pamiętać, że ananas nie przepada za zbyt dużą ilością wody, zatem konieczne jest kontrolowanie i lepiej sadzonkę zraszać niż zalewać wodą.
Proces ukorzeniania
Aby roślina mogła się ukorzenić, trzeba mniej więcej 3 tygodnie. Łatwo zauważyć, że proces ten dobiegł końca, ponieważ ze środka rozety zaczynają wyrastać nowe liście. Dolne liście zaczną w tym czasie opadać i usychać, tak powinno się dziać, zatem nie ma się czym martwić.
Ananas lubi miejsca widne i jasne, ale nie przepada za zbyt dużą ilością słońca, jego bezpośrednie działanie mu szkodzi. Kiedy będzie to już dorosła roślina, wtedy słońce będzie jak najbardziej wskazane. Owoce będą musiały być wystawione na działanie słońca około 8 do 10 godzin. W okresie letnim ananasy mogą być wystawione do ogrodu, jednak z końcem września powinny się już znaleźć w domu. Jeśli jest możliwość zebrania deszczówki, to taka woda będzie najlepsza do podlewania, nie będzie odkwaszała gleby,
Kiedy sadzonka ananasa wypuści liście, można rozpocząć okres nawożenia, najlepiej korzystając z mieszanki z potasu, fosforu i azotu. Jeśli dni są bardzo upalne, trzeba pamiętać, że ananas znosi świetnie gorące dni, ale tylko do 38ºC.
Właściwości zdrowotne ananasa
To nie tylko smaczny owoc oraz ciekawie wyglądająca roślina, to także bomba odżywcza dla organizmu człowieka, wykorzystywana na przykład podczas odchudzania. Ananas to ogromny zastrzyk witamin i minerałów jak na przykład:
- witamina C;
- witamina PP;
- witamina B6;
- witamina B2;
- kwas foliowy;
- cynk;
- żelazo;
- miedź;
- fosfor;
- enzym bromelaina.
W czym pomaga ananas?
Ananas powinno się jeść z uwagi na fakt, że:
- zmniejsza obrzęki i ból nóg;
- zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej;
- działa wspomagająco w leczeniu zapalenia lub zwyrodnienia stawów;
- działa przeciwnowotworowo;
- wspomaga proces trawienia białek;
- pomaga w budowaniu masy mięśniowej;
- jest pomocny w leczeniu niestrawności;
- wspomaga przemianę materii i zapewnia uczucie sytości;
- łagodzi mdłości;
- obniża ciśnienie tętnicze;
- zapobiega wzdęciom i zaparciom;
- łagodzi kaszel i pomaga w leczeniu infekcji układu oddechowego;
- zapobiega w tworzeniu się zakrzepów;
- wspiera układ odpornościowy.
Wybierając owoc w sklepie, trzeba zwrócić uwagę, aby nie był spleśniały i obity. Zdrowy ananas jadalny ma słodki i cierpki zarazem zapach, po zastukaniu w jego skórkę złoto-żółtą powinno się usłyszeć głęboki i tępy odgłos. Owoc powinien być ciężki, dzięki temu jego miąższ będzie bardziej soczysty.