Ajania jest bliską krewniaczką chryzantemy. Jednak to, co je różni to ozdobne liście i inne kwiaty. Nie jest bardzo wymagająca, za to prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o uprawie ajanii!
Ajania to roślina, która ma wiele wspólnego z chryzantemą, jednak dostrzec można też wiele różnic. Jedną z nich są kwiaty. Cechą charakterystyczną ajanii są też owłosione, ozdobne liście. Ajania to bardzo ładna, urocza roślina, którą warto posadzić w ogrodzie. Wymaga jednak pewnych zabiegów.
Ajania – charakterystyka
Ajania to inaczej Ajania pacifica (ajania spokojna). W jej obrębie wyróżnić można 30 gatunków wieloletnich bylin, które pochodzą z terenów Azji Wschodniej i Środkowej. Roślina należy do rodziny astrowatych i jest blisko spokrewniona z chryzantemą. Posiada jednak inne kwiaty, a także dekoracyjne liście. Kwiaty ajanii są żółte, o guzikowatym kształcie, pozbawione języczkowatych kwiatów. Zebrane są w płaskie, baldachowate kwiatostany, wyrastające na szczycie pędów. Liście ajanii są gęsto pokryte białymi włoskami. Wyglądają bardzo ozdobnie, dzięki nim ajania prezentuje się pięknie nawet wówczas, gdy nie kwitnie. Pokrój jest zwarty i w kształcie kopuły. Wzniesione pędy dorastają do około 40 cm wysokości. Z czasem dochodzi do drewnienia ich podstawy. Roślina rozrasta się za pomocą krótkich rozłogów.
Ajania – wymagania
Ajania wymaga słonecznego, wilgotnego stanowiska, które jest odpowiednio zdrenowane. Nadmiernie mokra gleba może wpływać bardzo niekorzystnie na stan korzeni, przyczyniając się do ich gnicia. Ajanię warto okryć, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze przymrozki. Rekomendowane jest także przeniesienie jej z gruntu do doniczki jesienią i przechowanie w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. To pomoże ajanii przetrwać zimę. W trakcie przechowywania nie wolno przesadzać z podlewaniem. Podłoże powinno być jedynie minimalnie wilgotne. Ajania wymaga przycięcia na wiosnę. Ważne jest także to, że aby doprowadzić do kwitnienia ajania wymagania cieniowania. Od połowy sierpnia, przez cały miesiąc należy stosować zaciemnianie, która powinno trwać około 14 godzin na dobę. Można je przerwać, kiedy pojawią się pierwsze zabarwione pąki.
Ajania – zastosowanie
Ajania doskonale prezentuje się na kwiatowych rabatach w każdym ogrodzie a także na skalniakach. Wykorzystywana jest jako roślina okrywowa, ponieważ rozrasta się za pomocą rozłogów. Świetnie sprawdza się uprawiana w pojemnikach i tak najczęściej jest właśnie sadzona.
Ajania należy do bardzo popularnych kwiatów ogrodowych. Dostępne odmiany, na przykład gold i silver, idealnie komponują się na przykład z chryzantemami. Zdecydowanie warto mieć je na swojej rabatce.