Bodziszek korzeniasty to łatwa w uprawie bylina idealna do większości ogrodów. Świetnie prezentuje się na skalniakach, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Sprawdź, jakie ma wymagania i jak o nią dbać, aby dobrze rosła.
Podstawową zaletą tego gatunku są niewielkie wymagania glebowe. Bodziszek korzeniasty dobrze radzi sobie w większości podłoży i nie wymaga specjalnego przygotowania stanowiska. Sprawdź, jak dbać o ten okrywowy gatunek.
Bodziszek korzeniasty – wygląd rośliny
Bodziszek korzeniasty, zwany też wielokorzeniowym (Geranium macrorrhizum), naturalnie występuje w obszarach górskich Europy, między innymi Alpach i Karpatach. Dodatkowo pojawia się jako gatunek ozdobny, raczej bez tendencji do dziczenia.
Bylina rośnie do mniej więcej 30 cm wysokości i aż 1 m szerokości. Tworzy rozległe dywany. Wzniesiona, owłosiona łodyga wyrasta z kłącza. Liście się odziomkowe, klapowane, z charakterystycznymi wcięciami i ząbkowanym brzegiem. Jesienią przebarwiają się na czerwono i mają intensywny aromat.
Bodziszek kwitnie przede wszystkim w maju i czerwcu. Luźne kwiatostany wyrastają na długich szypułkach ze szczytów pędów. Mają charakterystyczny kształt odwróconego kielicha z długimi pręcikami i nagim słupkiem. Owocami tego gatunku są rozłupki.
Odmiany bodziszka
Bodziszek korzeniasty występuje w kilku odmianach. Są to:
- „Czakor” – rosnący do 60 cm wysokości, z purpuroworóżowymi kwiatami i aromatycznymi, przebarwiającymi się jesienią na czerwono liśćmi;
- „Spessart” – z liśćmi przebarwiającymi się na brązowo i kwiatami białymi i różowymi;
- „Variegatum” – z liśćmi o kremowych brzegach i różowymi kwiatami;
- „Bevan’s Variety” – odmiana poniekąd zimozielona, o szybkim wzroście i zaokrąglonych, aromatycznych liściach. Kwiaty są ciemnopurpurowe;
- „Ingwersen’s Variety” – aromatyczne liście przebarwiają się na brązowoczerwono, a kwiaty są jasnoróżowe;
- „Lohfelden” – odmiana rosnąca powoli, zwarta, z ciemnozielonymi liśćmi i różowymi kwiatami znaczonymi ciemniejszymi żyłkami.
Bodziszek korzeniasty – uprawa i wymagania
Bodziszek polecany jest właściwie do wszystkich nasadzeń. Tworzy piękne kępy albo kobierzec, zależnie od sposobu sadzenia. Sprawdź, jakie ma wymagania.
Stanowisko i gleba
Bodziszek korzeniasty dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i cienistych, jednak lubi też pełne słońce. Podłoże powinno być przepuszczalne, nie musi być bardzo żyzne.
Podlewanie i nawożenie
Ta bylina dobrze znosi tymczasową suszę, ale preferuje raczej umiarkowanie wilgotne gleby. W związku z tym wymaga podlewania. Nie musi być nawożony.
Rozmnażanie i sadzenie
Bylina może być rozmnażana na dwa sposoby – z kawałków korzenia albo poprzez sadzonki z elementami bryły korzeniowej. Obie metody są łatwe w wykonaniu. Warto przeprowadzać podział albo wczesną wiosną, albo już po kwitnieniu.
Geranium macrorrhizum w ogrodzie – zastosowanie
Z uwagi na swoje cechy bodziszek korzeniasty należy do najwartościowszych roślin w ogrodzie. Liście wydzielają olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają komary. Niskie wymagania powodują, że można go sadzić również w miejscach zacienionych, na przykład na stanowiskach północnych albo przy ścianach zabudowań. Niskie wymagania pozwalają mu przetrwać również przy stanowiskach drzew i krzewów.
Bodziszek korzeniasty doskonale prezentuje się w słonecznych nasadzeniach rabatowych i ogrodach skalnych, na których tworzy efektowne, zwarte kobierce. Chroni również przed wzrostem chwastów, dlatego roślina ta nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Odmiany częściowo zimozielone warto łączyć z tymi o czerwieniejących jesienią liściach.
Bodziszek korzeniasty to świetna roślina do sadzenia razem z gatunkami cebulowymi kwitnącymi wcześnie. Sprawdzi się w wiosennych rabatach, gdzie będzie zachwycać swoim rozrostem. Nadaje się do sąsiedztwa m.in. tulipanów, smagliczki skalnej, ale też szałwii omszonej czy kocimiętki. Często jest wybierana na stanowiska u stóp pnących róż.
Z uwagi na niskie wymagania bodziszka korzeniastego jest on często wybierany przez początkujących ogrodników. Łatwo się rozrasta i tworzy rozległe kępy i dywany. Nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych prócz opcjonalnego podcinania wiosną.