Szałwia to popularny gatunek roślin uprawianych w gruncie i pojemnikach. Jednym z przedstawicieli jest szałwia omszona. To piękna roślina zadarniająca i ozdobna, o licznych i barwnych kwiatostanach. Poznaj jej wymagania i posadź szałwię w swoim ogrodzie!
Salvia nemorosa jest rośliną miododajną z rodziny jasnotowatych. Szałwia omszona charakteryzuje się długim kwitnieniem i niewielkimi wymaganiami co do pielęgnacji. Prezentujemy główne zagadnienia związane z uprawą tego gatunku. Przekonaj się, jak wygląda ta roślina i w jaki sposób ją pielęgnować.
Szałwia omszona – pochodzenie i opis gatunku
Szałwia omszona pochodzi z rejonów zachodniej Azji oraz południowo-wschodniej Europy. Naturalnie porasta stanowiska dobrze nasłonecznione, suche stepy, nieużytki i inne miejsca ubogie w składniki odżywcze. Jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki pogodowe oraz okresowe braki wody. Salvia nemorosa to wieloletnia roślina o wzniesionym pokroju.
Jak wyglądają liście szałwii?
Gatunek ten ma podłużne lub eliptyczne liście o piłkowanych brzegach. Po potarciu w dłoniach wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Nie mają na swojej powierzchni włosków gruczołowych. Są omszone od spodu, skąd wzięła się jej polska nazwa. Blisko rozety liściowej są one osadzone na długich ogonkach, natomiast wyżej na łodygach mają krótkie ogonki. Szałwia omszona tworzy zwarte lub lekko krzewiaste kępy ze srebrzystymi liśćmi, które stanowią ciekawą ozdobę rabat w trakcie kwitnienia i po jego zakończeniu.
Czy szałwia to roślina miododajna?
Szałwia jest rośliną miododajną, dlatego warto posadzić ją na rabacie w słonecznym miejscu, gdzie będzie przywabiać liczne owady i motyle. Jej wydajność miodowa jest spora i wynosi 200–300 kg nektaru z 1 hektara. Salvia nemorosa jest rośliną chętnie sadzoną przy pasiekach prowadzonych przez amatorów i profesjonalnych pszczelarzy.
Stanowisko dla Salvia nemorosa
Stanowisko słoneczne z przepuszczalną, umiarkowanie suchą glebą to doskonałe miejsce do uprawy szałwii omszonej.
- Roślina nie lubi przelewania.
- Najlepiej rośnie w podłożu bogatym w substancje odżywcze, lecz toleruje też uboższe gleby.
- Szałwia preferuje stanowiska zaciszne i ciepłe, osłonięte od mocnych podmuchów wiatru.
- Dość dobrze rośnie w miejscach lekko cienistych, dlatego można ją sadzić pod drzewami i krzewami.
- Niskie odmiany nadają się na rabaty żwirowe w pełnym słońcu.
Rozmnażanie szałwii z sadzonek pędowych
Sadzonki pędowe można pozyskiwać z roślin, które są w dobrej kondycji.
- Późną wiosną, w maju i na początku czerwca należy pobrać około 10-centymetrową sadzonkę pędową.
- Dolne liście musisz usunąć, a pęd zanurzyć w ukorzeniaczu.
- Początkowo sadzonka powinna być umieszczona na rozsadniku.
- Gdy dobrze się ukorzeni, można ją przenieść na miejsce docelowe.
Podczas ukorzeniania szałwii omszonej nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby.
Kiedy dzielić dojrzałe rośliny i sadzić szałwię omszoną?
Innym sposobem rozmnażania wegetatywnego szałwii jest podział kępy na mniejsze części. Raz na kilka lat warto odmłodzić swoją szałwię, ponieważ z czasem traci swój atrakcyjny wygląd i wytwarza mniej kwiatów. Odpowiednia pora na podział rośliny to wczesna wiosna lub późne lato. Sadzonki można od razu umieścić na nowym miejscu w przygotowanym wcześniej dołku. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu młodych roślin. Przed pierwszą zimą dobrze jest je okryć ściółką, aby nie przemarzły.
Kwitnienie szałwii omszonej
Szałwia omszona kwitnie od czerwca do lipca. Odpowiednie cięcie pozwoli na przedłużenie tego okresu i powtarzanie kwitnienia. Przy odpowiedniej pielęgnacji czas wytwarzania kwiatów może trwać od maja do września. Pędy kwiatostanowe dojrzewają zwykle w czerwcu. Mają formę kłosa z licznymi kwiatami. Ich charakterystyczna barwa to zróżnicowane odcienie fioletu i koloru niebieskiego u poszczególnych odmian. Jak u wszystkich przedstawicieli rodziny jasnotowatych, kwiaty szałwii omszonej mają budowę grzbiecistą. Wydzielają piękny i intensywny zapach, który wabi owady zapylające.
Kiedy i jak ciąć kępy szałwii?
Szałwia omszona jest rośliną, która bardzo dobrze znosi mocne cięcie. Regularne skracanie pędów korzystnie wpływa na wytwarzanie kwiatostanów i zagęszczanie pokroju. Przycięcie rośliny na krótko po kwitnieniu często inicjuje kolejne kwitnienie jesienią. Wycinanie przekwitłych kwiatostanów na bieżąco zapewnia wytwarzanie kolejnych, dzięki czemu okres kwitnienia jest maksymalnie przedłużony. Taki zabieg wpływa też na estetyczny wygląd rośliny. Jesienią należy przyciąć pędy na wysokość około 5 cm nad ziemią i wyściółkować podłoże. Dzięki temu bylina przetrwa zimę w dobrej kondycji.
Najpiękniejsze odmiany szałwii omszonej
W ogrodach i pojemnikach często spotyka się różne odmiany szałwii omszonej, które charakteryzują się zwartym lub krzaczastym pokrojem oraz długim okresem kwitnienia. Najpopularniejsze z nich to:
- „Blue Field” – jest polską odmianą o drobnych niebieskawych kwiatach z szerokimi fioletowymi podsadkami. Tworzy zwarte kępy szarozielonych liści o eliptycznym kształcie i pomarszczonej powierzchni. Okazy osiągają 50 cm wysokości. Kłosy kwiatostanowe są wydłużone;
- „Pink Field” – to ciekawa odmiana o różowych kwiatach;
- „Ostfriesland” – to spora bylina, która osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Ma rozkrzewiony, krzaczasty pokrój i wyróżnia się wydłużonym okresem kwitnienia, który trwa od czerwca do września. Kwiaty mają kolor fioletowy, są duże (około 2 cm) i intensywnie pachną, wabiąc motyle i pszczoły.
Odmiany szałwii to niezwykle ozdobne i łatwe w uprawie rośliny wieloletnie. Warto posadzić je w ogrodzie, ponieważ dość szybko rosną. Tworzą barwne i pachnące kępy ozdobne przez większą część sezonu.
Szałwia w uprawie ogrodowej i w pojemnikach
Odmiany szałwii tolerują niekorzystne warunki atmosferyczne i stosunkowo dobrze znoszą suszę. Znajdują szerokie zastosowanie:
- w ogrodach przydomowych;
- na działkach;
- na balkonach i tarasach;
- w zieleni miejskiej, na klombach i nasadzeniach.
Roślina pięknie prezentuje się w kompozycjach w jednogatunkowych oraz z innymi kwiatami. W ogrodzie szałwia omszona dobrze czuje się na żwirowych rabatach i skalniakach na słonecznych stanowiskach. Idealnie komponuje się w zestawieniu z ziołami, np. z lawendą lub nagietkiem, w nasadzeniach nawiązujących do stylu rustykalnego i śródziemnomorskiego.
Szałwię można wykorzystać jako roślinę na wysokie obwódki, murki i skarpy oraz na nasadzenia do ogrodów naturalistycznych i leśnych zakątków. Gatunek ten idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Kwiatostany szałwii omszonej będą dekorować twoje otoczenie od wiosny aż do późnej jesieni!