Zwartnica to bylina cebulowa, która należy do licznej rodziny amarylkowastych. Naturalnie można ją spotkać na terenach Ameryki Środkowej, w klimacie subtropikalnym. Jest trująca – posiadacze niesfornych pupili powinni na nią szczególnie uważać!
Hippeastrum – uprawa i hodowla od podstaw
Roślina ta nie należy do najprostszych w uprawie. Niestety, do prawidłowego wzrostu wymaga ona pewnych zabiegów, które dla początkujących mogą wydawać się skomplikowane.
Jeżeli chcesz wyhodować zwartnicę od cebulki, musisz kupić ją jesienią i posadzić w ciepłym, nieoświetlonym miejscu. Następnie, po kilku tygodniach ostrożnego podlewania, powinny pojawić się pierwsze liście. Hippeastrum uprawia się głównie w domu, gdzie łatwiej o kontrolowane warunki temperaturowe.
Zwartnica po przekwitnięciu musi „odpocząć”. Ogranicza się wówczas podlewanie, nawożenie i obrywa się wysychające liście, których roślina się pozbywa.
Hippeastrum – uprawa i stanowisko odpowiednie dla rozwiniętej rośliny
W pełni rozwinięte hipeastrum z wykształconymi liśćmi najlepiej będzie czuło się na stanowisku jasnym i ciepłym – dla zwartnicy świetnie więc sprawdzi się nasłoneczniony parapet. Warto także zadbać o utrzymanie w pomieszczeniu wyższej temperatury – zwartnicę uprawia się w warunkach od 18°C do 25°C.
Zwartnica – częstotliwość podlewania i nawożenia
W pierwszej fazie wzrostu rośliny, czyli w momencie puszczania liści z cebulki, warto jest ograniczać częstotliwość i obfitość podlewania. Kiedy zwartnica wykształci już liście oraz pęd kwiatowy, możesz robić to znacznie częściej tak, by gleba byle stale wilgotna, ale nie mokra.
Roślinę nawozi się wtedy, gdy pojawi się pęd kwiatowy. W okresie spoczynkowym lepiej nie podawać dodatkowych substancji odżywczych.
Choroby, które najczęściej dotyczą zwartnicy
Do najczęstszych objawów chorobowych należą:
- żółknięcie liści i więdnięcie kwiatów – jeżeli taka sytuacja ma miejsce w okresie letnim (nie w stanie spoczynku), może być związana z przelaniem zwartnicy lub nieodpowiednim drenażem;
- gnicie cebulek – także jest związane ze stojącą w donicy wodą;
- czerwona plamistość smugowata – to choroba spowodowana obecnością grzybów.
Hippeastrum – odmiany i ich cechy charakterystyczne
Odmian zwartnicy jest obecnie na rynku całkiem sporo. Wyróżnia się je głównie ze względu na wygląd kwiatostanów. Oto najciekawsze z nich:
- Butterfly – kwiaty w kształcie skrzydeł motyla;
- Colibri i Double Colibri – nieco mniejsze kwiaty, o średnicy mniejszej niż 12 cm;
- Spider – jak sama nazwa wskazuje, kwiaty przypominają pająka;
- Trumpet – kwiaty kojarzą się z wyglądu z trąbką;
- Bestseller – mocno wiśniowe w kolorze płatki oraz krótka łodyga kwiatowa;
- Dancing Queen – piękne kwiaty w czerwono-białe pasy.
Ciekawostki dotyczące zwartnicy i jej hodowli
- Zwartnica – uprawa w ogrodzie nie jest polecana ze względu na panujący w Polsce klimat. Natomiast w okresie letnim można wystawić roślinę na taras lub balkon.
- Zwartnica a amarylis – często te dwie rośliny są ze sobą mylone, ze względu na podobny wygląd kwiatostanów. Amarylis, wywodzący się z tej samej rodziny, posiada znacznie mniejsze kwiatki w kształcie dzwonków, rosnących nawet do kilkunastu na jednej łodydze.
- Możesz tak zmodyfikować czas sadzenia Hippeastrum, by móc cieszyć się pięknymi kwiatami w Boże Narodzenie – wystarczy w październiku umieścić cebulę w lodówce i chłodzić ją przez ok. 4 tygodnie, a następnie postępować tak, jak w przypadku klasycznej hodowli.
Ta przepiękna roślina warta jest zachodu. Stosując się do tych kilku rad, będziesz w stanie wyhodować naprawdę zdrową i silną zwartnicę, która będzie stanowić niebagatelną ozdobę twojego wnętrza!