Wyczyniec łąkowy to roślina wieloletnia, należąca do rodziny wiechlinowatych. Chociaż najczęściej można natknąć się na nią rosnącą dziko, możliwe jest także posadzenie jej w prywatnym ogrodzie. Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu wyczyńca!
Jeżeli poszukujesz ciekawie prezentującej się rośliny o niezbyt skomplikowanej uprawie, wyczyniec łąkowy jest właśnie dla ciebie. Ta roślina, będąca gatunkiem trawy, która łatwo się rozrasta i tworzy bujne kępy; dzięki temu twój ogród zyska niepowtarzalny charakter. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, w jakich warunkach wyczyniec łąkowy rozwija się najlepiej.
Występowanie wyczyńca łąkowego
Wyczyniec łąkowy jest gatunkiem trawa występującym na niemal całym świecie. Pochodzi z Europy i Azji, współcześnie można natknąć się na niego także w Australii, Ameryce Północnej oraz w Afryce. W Polsce wyczyniec jest gatunkiem pospolitym; można spotkać się z nim na łąkach, bogatych w żyzne, wilgotne i przepuszczalne gleby.
Wyczyniec łąkowy – morfologia
Wyczyniec łąkowy należy do wieloletnich traw, które rozwijają się wiosną. Może on dorastać do ponad 100 cm. Przyjmuje rozłogowo-luźnokępową formę, a ponadto wykształca ulistnione pędy wegetatywne oraz kwiatowe. Liście są równowąsko-lancetowate i przyjmują wielkość ok. 10 mm. Ponadto są one szorstkie i wyraźnie unerwione. Kwiatostany wyczyńca łąkowego, wiechy kłosokształtne, dorastają do ok. 10 cm długości; są one miękkie i gęste. Podczas kwitnienia można dostrzec pylniki o fioletowej barwie. Nasiona wywłócznika osiągają długość ok. 6 mm.
Uprawa Alopecurus pratensis
Najlepszym miejscem do uprawy wyczyńca łąkowego są miejsca dobrze nasłonecznione. Należy zapewnić mu podłoże żyzne, o obojętnym odczynie i umiarkowanie wilgotne. Ponadto nie wolno przesadzać z nadmiernym podlewaniem rośliny; gleba musi być zatem dobrze przepuszczalna, aby woda niepotrzebnie się nie gromadziła. Wyczyniec łąkowy jest trawą mrozoodporną, dlatego nie trzeba jej okrywać przed śniegiem czy wiatrem.
Zastosowanie wyczyńca łąkowego
Trawa wyczyńca łąkowego znajduje się w rejestrze roślin rolniczych UE. Uprawia się ją przede wszystkim ze względu na jej wartości pastewne. Ponadto wyczyniec łąkowy świetnie sprawdzi się na ogrodowych rabatach, szczególnie w przestrzeni o leśnym, naturalistycznym charakterze. Można go także zasadzić w donicach. W zależności od preferencji może znaleźć się zarówno w większej grupie, w towarzystwie innych roślin, jak i pojedynczo.
Wyczyniec łąkowy – podsumowanie
Wyczyniec łąkowy to piękna i bardzo efektownie prezentująca się roślina, która z powodzeniem ozdobi każdy ogród. Zdecydowanie warto zapoznać się z jej odpowiednią uprawą oraz pielęgnacją!