Wietlica japońska jest piękną paprocią ogrodową, która wyróżnia się kolorowymi liśćmi. Jeśli chcesz ją zaprosić do swojego ogródka, to sprawdź, które odmiany są najczęściej wybierane!
Wietlica japońska należy do rodziny rozrzutkowatych. Jej naturalnym środowiskiem jest Azja – od Japonii po Koreę. Ze względu na swoje walory dekoracyjne coraz częściej hodowana jest w polskich ogrodach. Warto przyjrzeć się jej bliżej.

Wietlica japońska – charakterystyka

Wietlica japońska (Athyrium nipponicum) to popularna roślina ogrodowa. Zachwyca kolorowymi liśćmi, które dodają jej uroku i wyróżniają na tle pozostałych paproci. Zazwyczaj osiąga ona 40 centymetrów wysokości. Tworzy podziemne, krótkie kłącza. Jej liście w zależności od odmiany przybierają różną barwę i mogą ją zmieniać w zależności od pory roku. Paprotka wykorzystywana jest jako ozdoba murków lub oczek wodnych. Świetnie prezentuje się także na zacienionych rabatach. Rośnie również pod koroną drzew. Do polecanych odmian zaliczyć można między innymi: 'Red Beauty’, 'Silver Falls’ i 'Mettalicum’.

Athyrium nipponicum – uprawa

Jakie wymagania ma ta paproć? Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Jakie stanowisko?

Stanowisko powinno być cieniste lub półcieniste.

Jakie podłoże?

Paprotka preferuje wilgotne, żyzne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze, jeśli będą one przepuszczalne i próchnicze.

Czy jest odporna na zimno?

Niestety ten gatunek jest dość wrażliwy na przymrozki. Dlatego wymagane jest okrywanie wietlicy na zimę.

Jak się rozmnaża?

Roślina rozmnaża się poprzez podział (odmiany botaniczne) lub przez wysiew zarodników.

Czy tę paprotkę trzeba nawozić?

Warto zadbać o odpowiednie nawożenie w okresie wegetacyjnym.

Red Beauty – odmiana o czerwonym unerwieniu

Jedną z często wybieranych odmian wietlicy japońskiej jest 'Red Beauty’. Charakteryzuje się pięknym pokrojem i niesamowitym ubarwieniem. Jej podwójnie pierzaste liście mają srebrzysty odcień, natomiast unerwienie jest mniej lub bardziej czerwone – zależy to od stopnia jej rozwoju, wieku i warunków. Najlepiej prezentuje się w połączeniu z przyrodą nieożywioną typu skały, kamienie, żwir, kora, konary drzew czy też próchniejące korzenie. Zalecane jest łączenie jej z roślinami o ciemnym zabarwieniu i dużych liściach, dzięki czemu jej srebrzyste i pierzaste liście są jeszcze bardziej wyeksponowane.

Silver Falls – srebrne liście

Wietlica japońska 'Silver Falls’ ma bardzo ciekawe srebrzyste liście, których wybarwienie wraz z wiekiem robi się coraz bardziej intensywne. Paproć może osiągnąć wysokość nawet do 60 centymetrów, ale zazwyczaj dorasta do 40 centymetrów. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że jest ona całkowicie mrozoodporna. Nie wymaga przykrywania na zimę, może spokojnie zdobić ogród przez cały sezon zimowy. Świetnie prezentuje się na rabatach, gdzie wraz z innymi kwiatami tworzy niepowtarzalną kompozycję – zwłaszcza z lawendą i hortensją.

Metallicum – metaliczno srebrzyste liście i purpurowe unerwienie

Wietlica japońska 'Mettalicum’ wyróżnia się dekoracyjnym i sezonowym ulistnieniem. Jej liście zmieniają swoją barwę w zależności od stopnia natężenia światła i od pory roku. Zazwyczaj są one metaliczno srebrzyste i mają purpurowe unerwienie. Ta paproć osiąga 50 cm wysokości. Do jej zalet można zaliczyć zimozielone liście i łatwość tworzenia kompozycji. Świetnie prezentuje się zarówno w ogrodach leśnych, przy oczkach wodnych, jak i na skalnych murkach i rabatach. Można ją także wykorzystywać jako roślinę okrywową.
Znasz już najpopularniejsze odmiany wietlicy japońskiej. Teraz wybór należy do ciebie! Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie piękną paproć o wzorzystych i kolorowych liściach, to zdecyduj się na jedną z proponowanych odmian tej rośliny!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022