Z artykułu dowiesz się, dlaczego wiechlina łąkowa jest jedną z najpopularniejszych traw sadzonych w Polsce. Poznasz jej charakterystykę, sposób sadzenia oraz pielęgnacji. Jest to roślina mało wymagająca i bardzo odporna na udeptywanie i działanie niesprzyjających warunki atmosferycznych.
Wiechlina łąkowa (Poa pratensis) – występowanie i morfologia
Wiechlina łąkowa jest wieloletnim gatunkiem rośliny z rodziny wiechlinowatych, występującym w całej Europie, Azji, północnej Afryce oraz Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolitą trawą spotykaną na terenie całego kraju. Rośnie na wysokość 20-70 cm, wytwarza liczne rozłogi dobrze zadarniające powierzchnię, a na źdźbłach występują martwe pochwy liściowe.
Blaszki liściowe mają długość około 20 cm, są ciemnozielone, z charakterystycznymi rowkami wzdłuż nerwu środkowego. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia, pojawiają się wtedy zwarte kwiatostany w postaci wiechy, a z brunatnych kłosków wyrastają drobne żółte kwiaty.
Zakładanie trawnika użytkowego – sianie
Wysiew nasion przeprowadza się jesienią. Należy dobrze przygotować podłoże, dokładnie odchwaścić i przekopać na głębokości co najmniej 20 cm. Zabiegi te spowodują, że kiełkowanie trawy nastąpi zdecydowanie szybciej. Wiechlina łąkowa wyrośnie na każdym podłożu, ale warto wzmocnić je dodatkowo torfem lub kompostem. Nasiona najczęściej wysiewa się metodą na krzyż, a zalecana gęstość to 1 kg na 40 metrów kwadratowych.
Pielęgnacja trawy
Wiechlina łąkowa nie ma zbyt wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy podlewać ją w dni upalne, pomijając cieniste miejsca. Raz do roku zaleca się nawożenie specjalistycznymi, wieloskładnikowymi preparatami mineralnymi. Zawierają one dużo fosforu odpowiedzialnego za barwę rośliny. Dobrze znosi intensywne, krótkie koszenie, które będzie odmładzało uprawę i spowoduje zagęszczanie się kęp. W szczycie sezonu zaleca się kosić co około 10 dni.
Zastosowanie wiechliny łąkowej
Liście wiechliny łąkowej mają dużą wartość pastewną, bardzo dobrze znosi przygryzanie przez zwierzęta, zawiera wiele składników odżywczych, w związku z czym często siana jest na pastwiskach. Poleca się ją również jako darń pokrywającą boiska piłkarskie, ponieważ świetnie znosi udeptywanie. Stosowana jest na skwerach, w parkach oraz jako przydomowe trawniki.
Wiechlina łąkowa zdobyła swoją popularność, ponieważ cechuje ją wysoka zdolność darniotwórczą i intensywne krzewienie. W naturze występuje dość powszechnie, rośnie na każdym podłożu, ale w glebie żyznej, lekko próchniczej i regularnie nawożonej utworzy piękny i okazały trawnik.