Werbena patagońska jest rośliną, która zyskuje coraz większą popularność. Zawdzięcza ją swojemu wyjątkowemu wyglądowi. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat uprawy tej rośliny!

Verbena bonariensis to łacińska nazwa gatunku szturmem podbijającego serca wielu amatorskich i profesjonalnych ogrodników. Ma ona przede wszystkim wyróżniający się wygląd, ponieważ drobne fioletowe kwiaty stanowią piękne uzupełnienie wysokich i sztywnych łodyg. Również długi czas kwitnienia – od lipca do pierwszych mrozów – sprawia, że jest to roślina często wybierana jako ozdoba rabat. Dobrze łączy się z wieloma innymi gatunkami, ponieważ stanowi dobre tło i dopełnienie całości aranżacji, nie dominując swoim wyglądem. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie konkretne wymagania ma ta roślina.

Werbena patagońska – sadzonki czy nasiona?

werbena patagońska dwa

W sklepach ogrodniczych można kupić zarówno sadzonki, jak i nasiona werben patagońskich. Najczęściej jednak można spotkać się z tą drugą opcją i jest ona preferowana przez wielu hodowców. Sadzonki dają co prawda szybszy efekt, ponieważ roślina musi się zacząć tylko rozwijać. Korzenie są już wtedy dość rozłożyste, a samie kiełki także nie muszą przebijać się spod ziemi. Z drugiej strony samodzielne wysiewanie rośliny może przynieść więcej satysfakcji i cechuje się przedłużonym cieszeniem się efektami obserwowania rozwoju kwiatów.

Kiedy i jak można wysiewać werbenę patagońską?

Werbenę patagońską wysiewa się zazwyczaj pod koniec zimy, czyli w lutym bądź marcu. Należy wówczas przygotować donice, gdyż ziemia jest jeszcze zbyt zmarznięta na umieszczenie tam roślin. Po samym wysiewie warto przenieść całość w temperaturę od 4 do 8 stopni Celsjusza. Warunki te zmobilizują ziarna do wypuszczania korzonków, dzięki czemu późniejsze kwitnienie będzie bardziej efektywne. Późniejszy rozwój przebiega spokojnie aż do końca kwietnia lub początku maja. Wtedy można przenieść sadzonki werbeny patagońskiej do gruntu, umieszczając je w odległości około 30–40 centymetrów od siebie.

Werbena patagońska – nasiona wysiewane do różnych typów podłoża

Opisywane rośliny najlepiej czują się w ziemiach żyznych, ale jednocześnie piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Ważne jest także bogactwo składników odżywczych i próchnicy. Odczyn gleby może być lekko zasadowy bądź neutralny, ale nie jest to najważniejszy czynnik. Najistotniejszą rzeczą dla werbeny patagońskiej jest przepuszczalność ziemi. Nie poradzi sobie ona na całkowicie gliniastym i zbitym podłożu. Potrzebuje bowiem stosunkowo dużo powietrza. Jeśli zatem ziemia jest zbyt gęsta, przeprowadź przed zasadzeniem drenaż.

Jakiego stanowiska i podlewania wymaga werbena patagońska?

werbena patagońska łąka

Jeśli chodzi o stanowisko, to kwiaty nie pogardzą nasłonecznieniem, aczkolwiek mogą sobie też poradzić w umiarkowanym zacienieniu. Należy pamiętać o tym, by nie przesadzić w żadną stronę i nie wystawiać werbeny patagońskiej ani na zbyt silne słońce, ani w całkowity cień. Ponadto istotne będzie zapewnienie osłony od wiatru, który może zniszczyć pędy i łodygi. Jeśli chodzi o wodę, odmiana ta bardzo źle znosi zbyt wilgotne podłoże, ale jednocześnie nie należy jej przesuszać. W okresie suszy istotne jest zapewnienie roślinie regularnego podlewania, co pozwoli uchronić ją przed obumarciem.

Werbena patagońska – uprawa i niezbędna pielęgnacja

Dużą zaletą w czasie uprawy werbeny patagońskiej jest to, że nie wymaga ona zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zasadzie nie trzeba jej przycinać, chyba że zależy ci na przezimowaniu rośliny. Oprócz tego można także regularnie przycinać obumarłe pędy, które już nie kwitną. Kwiaty potrzebują jednak nawożenia przynajmniej raz na każdy sezon. Można jej zaaplikować specjalne preparaty dla roślin kwitnących, te oparte na humusie lub o składzie organiczno-mineralnym. Najlepszym składnikiem będzie potas z fosforem, a w mniejszej ilości azot. Inne zabiegi zależą w zasadzie od tego, czy decydujesz się na zimowanie w gruncie, czy pozostawienie rośliny do obumarcia.

Werbena wieloletnia a może jednoroczna? Czy roślina przetrwa zimę?

werbena patagońska wiele

Naturalnie werbena patagońska nie jest mrozoodporna, aczkolwiek przy odpowiedniej opiece może ona przetrwać zimę. Jeśli chcesz pozostawić ją w ziemi, pamiętaj o tym, by przyciąć dość mocno łodygi. Umożliwi to późniejsze kwitnienie, gdy mrozy już przeminą. Oprócz tego łodygę i korzonki zabezpiecza się zazwyczaj specjalnie usypanym kopczykiem z kory pomieszanej z suchymi liśćmi. Jeśli zaś nie decydujesz się na pozostawienie rośliny w ziemi, możesz wykopać ją i przenieść tymczasowo do dużej donicy. Nie należy ich wówczas wstawiać do domu, gdzie doznałaby szoku termicznego. Najlepiej jest pozostawić ją w chłodnym i suchym miejscu.

Werbena ogrodowa – bylina odporna na różne choroby

Charakterystyczną cechą werbeny patagońskiej są włoski na łodygach i liściach – niektórzy uważają, że czynnik ten odstrasza różne szkodniki. Jest to dość prawdopodobna hipoteza, ponieważ rzeczywiście rośliny nie mają problemu z atakami owadów. Mogą im jednak zagrażać mszyce, a także różne rodzaje grzybów. Mączniak może np. zaatakować roślinę przebywającą w zbyt mokrym środowisku, dlatego tak istotne jest nieprzelewanie kwiatów.

Jak powinno się rozmnażać werbenę patagońską?

werbena patagońska jeden

Łatwe rozmnażanie to kolejna zaleta tego gatunku. Może być ono przeprowadzone na dwa sposoby:

  • przez rozsadzanie – należy wówczas wybrać dobrej jakości pędy, które można zasadzić do ziemi. Jest to jednak rzadziej spotykana i mniej polecana metoda;
  • przez nasiona – ziarna zbiera się zazwyczaj jesienią i warto to robić, aby móc później zasadzić kwiaty. Tak uzyskane nasiona werbeny patagońskiej można posadzić do ziemi według zasad, które opisaliśmy powyżej.

Werbena patagońska to roślina stanowiąca wdzięczną ozdobę każdego ogródka. Można ją przeważnie uprawiać bez większych problemów, więc warto zainwestować w jej zasadzenie. Będzie stanowić interesującą ozdobę każdego domu czy ogrodu.

Zobacz także: