Dbając o piękny ogród, można sięgać nie tylko po kwiaty i drzewa, ale także krzewy ozdobne, Tawuła szara jest doskonałym wyborem. Przekonaj się, jak o nią dbać, aby przyciągała wzrok. 

Tawuła szara to pięknie kwitnący krzew liściasty pochodzący z Norwegii. Ten rozłożysty krzew może osiągnąć wysokość nawet 2 m. Jego największą zaletą dekoracyjną są zwisające do ziemi pędy. W okresie wiosennym krzew ten obsypuje się pięknymi, białymi kwiatami. Dopiero po tym czasie wypuszcza liście. Są one dość niewielkie i zielone. Jesienią przybierają one żółtozłoty kolor. 

Najpopularniejszą odmianą jest Tawuła szara Grefsheim. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi w interesującym, szarozielonym odcieniu. 

Jakie wymagania ma tawuła – gleba i nasłonecznienie

Tawuła nie jest rośliną mającą duże wymagania. Gleba, na której będzie wzrastała najlepiej, powinna być przepuszczalna i o przeciętnej żyzności. Warto pilnować, aby miało pH lekko kwaśne. Najlepiej także, aby było nieprzesychające. Bardzo istotne jest, aby zadbać o odpowiedni drenaż podłoża. 

Krzew ten jest odporny na mróz. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej ochrony w okresie zimowym, niemniej jednak warto umieścić go na stanowisku o dużym nasłonecznieniu. Wtedy tawuła będzie efektywnie rosła i bujnie kwitła. Jeśli stanowisko słoneczne jest niedostępne, możliwe jest zasadzenie jej w półcieniu. 

Tawuła charakteryzuje się także dużą odpornością na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki. Zazwyczaj nie ma konieczności stosowania chemicznych zabezpieczeń. 

Czy sadzenie tawuły jest czasochłonne?

Sadzenie tawuły należy planować na okres od wiosny do wczesnej jesieni. Najlepiej między kwietniem a październikiem. Bardzo istotne jest staranne usunięcie wszelkich chwastów. Sklep ogrodniczy oferuje sadzonki w pojemnikach. Należy wykopać dół o wysokości i szerokości dwukrotnie większej lub co najmniej takiej jak bryła korzeniowa. 

Krzewy tawuły nie czują się dobrze w nadmiernie zbitej ziemi. Spowalnia to rozwój korzeni i opóźnia kwitnienie. Może nawet prowadzić do uszkodzenia całej rośliny. Z tego względu w przypadku konieczności sadzenia jej w glebie gliniastej, należy zadbać o dodatkowy drenaż. 

Dół, w którym ma rosnąć tawuła, musi być uprzednio dobrze podlany, podobnie jak sadzonka. Delikatnie rozplątane korzenie należy umieścić w przygotowanym stanowisku i zasypać ziemią. Na koniec warto dokładnie ją ugnieść i ponownie obficie podlać. 

Tawuła jest odporna na przesadzanie, również w dojrzałym stadium. Należy jedynie zadbać o uważne wykopanie korzeni tak, aby nie doszło do mechanicznego uszkodzenia. 

Codzienna pielęgnacja – czego wymaga?

Tawuła nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Warto jednak mieć na uwadze, że źle czuje się w towarzystwie innych roślin. Z tego względu kluczowe jest dokładne usuwanie wszelkich chwastów. Zarówno przed posadzeniem, jak i w późniejszych okresach. 

Dla odpowiedniego wzrostu roślina ta wymaga dostarczania niezbędnych składników odżywczych. Standardowe nawożenie powinno odbywać się raz w roku, najlepiej w okolicy marca.

Zaleca się stosowanie nawozów mineralnych niezbyt bogatych w azot. Należy jednak pamiętać, aby nie nawozić świeżo posadzonych roślin. Niektóre składniki mogą opóźnić drewnienie pędów, skutkiem czego roślina nie przetrwa zimy. 

Po zakończonym okresie kwitnienia, najczęściej na przełomie maja i czerwca, krzew można ciąć i dowolnie formować. Z tego względu zalicza się go do roślin ozdobnych. Tawuła norweska doskonale sprawdza się jako malowniczy żywopłot. Dzięki temu będzie rósł w sposób uporządkowany. Jeśli jednak preferowana jest naturalna forma, wiosenne cięcie można ograniczyć i usunąć tylko stare i chore pędy.

W jaki sposób rozmnażać tawułę w domowych warunkach?

Standardowa forma rozmnażania z

wykorzystaniem nasion jest niemożliwa. Ze względu na pochodzenie rośliny, konieczne jest wykorzystanie ukorzenionych pędów w roli sadzonki. Odcięte po okresie kwitnienia należy umieścić w żyznej glebie i poczekać, aż staną się samodzielnymi roślinami. Dopiero wtedy możliwe jest przesadzenie ich w miejsce docelowe. 

Drugą metodą pozyskiwania sadzonek jest przyginanie pędów w kierunku ziemi. W okresie wiosennym i letnim powinny ukorzenić się samoczynnie. Tak przygotowane rośliny należy okryć na zimę i wczesną wiosną sadzonki powinny być gotowe do oddzielenia. 

Tawuła szara jest interesującą, efektowną rośliną. Zarówno jej pielęgnacja, jak i rozmnażanie nie jest skomplikowane. Projektując swój wymarzony ogród, warto po nią sięgnąć.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022