Tawuła brzozolistna to odporna, prosta w uprawie roślina. Może być sadzona zarówno w ogrodzie, jak i w donicach tarasowych. Sprawdź, jak ją pielęgnować, aby co roku cieszyła mieszkańców intensywnie zielonymi liśćmi i gęstymi kwiatostanami.

Tawuła brzozolistna jest krzewem o zwartej formie. Choć osiąga niewielką wysokość, jest dość rozłożysty i szeroki. Dzięki temu stanowi bardzo efektowną ozdobę każdego ogrodu. Charakteryzuje się niewielkim przyrostem rocznym, dzięki czemu z łatwością można zapanować nad jego kształtem oraz wielkością. Dobrze sprawdzi się w małych ogrodach.

Czym charakteryzuje się Spiraea betulifolia?

Tawuła brzozolistna to krzew karłowaty. Osiąga wysokość jedynie 50-100 centymetrów. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest rozłożysty pokrój, a także bardzo liczne, mocno rozgałęzione pędy.

Wieloletnie egzemplarze można łatwo rozpoznać po szerokości znacznie przekraczającej wysokość. Każdy egzemplarz z czasem zaczyna rozrastać się jedynie na boki, a nie w górę. Pedy tawuły tego typu przyrastają około 15 centymetrów w skali roku.

Jak wygląda tawuła?

Tawuła w sezonie wiosenno-letnim posiada liście o lekko klapowatym kształcie. Wybarwiają się na ładny, jasnozielony kolor. W okresie jesiennym roślina żółknie, aby na zimę całkowicie stracić liście.

Tawuła kwitnie obfitymi kwiatostanami składającymi się z drobnych, białych kwiatków. Średnica pojedynczych kwiatków nie przekracza pół centymetra. Okres kwitnienia w przypadku tej rośliny przypada na czerwiec. Warto mieć jednak świadomość, że świeże pędy nie kwitną, kwiatostany pojawiają się na zeszłorocznych.

Jakie wymagania ma tawuła?

Ze względu na pochodzenie oraz miejsce naturalnego występowania, tawuła nie jest rośliną o bardzo dużych wymaganiach. Z powodzeniem poradzi sobie na prawie każdym ogrodowym podłożu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ziemi żyznej, lekko kwaśnej, bądź lekko zasadowej. Warto utrzymywać średni i wysoki poziom wilgotności.

Najlepiej rośnie na stanowisku dobrze oświetlonym, choć półcień również nie jest przeszkodą.

Jest to odmiana odporna na mróz. Nie ma konieczności okrywania jej na zimę, nawet w pierwszym sezonie uprawy. Roślina ta wykazuje również dość dużą odporność na szkodniki oraz różnego rodzaju choroby.

W jaki sposób sadzić krzew tawuły brzozolistnej?

Najlepszym okresem na sadzenie tawuły brzozolistnej są miesiące od wiosny do jesienie. Niezalecane jest sadzenie zimą, ze względu na zbyt niską temperaturą.

Przed umieszczeniem w glebie sadzonek warto zadbać o uzupełnienie podłoża warstwą mieszanki próchniczej, bardzo żyznej. Dzięki temu możliwe będzie skuteczniejsze utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz dostarczenie młodej roślinie niezbędnych substancji odżywczych. Przy gorszej jakości podłożu można zastosować nawóz mineralny, lecz nie zawsze będzie to konieczne.

Jak obchodzić się z sadzonką?

Sadzonki tawuły należy delikatnie rozplątać, najlepiej ręcznie. Czasem konieczne może okazać się usunięcie najsilniej splątanych fragmentów. Żyzne podłoże należy wymieszać z piaskiem, aby zapewnić odpowiedni drenaż młodym roślinom.

Bryłę korzeniową umieszcza się w przygotowanym podłożu. Następnym krokiem jest obfite podlanie.

Sadzonki tawuły brzozolistnej można uprawiać również w donicach, konieczne jest jednak wybranie pojemników o dużej średnicy. Na dnie obowiązkowo musi znaleźć się kilka centymetrów drenażu, a także podłoże torfowo-piaskowe w stosunku 1:3.

Jak przebiega rozmnażanie tawuły?

Tawuła jest rośliną bardzo prostą do rozmnożenia metodą wegetatywną. Najlepiej jest skorzystać ze zdrewniałych lub półzdrewniałych odrostów znajdujących się poza obrysem krzewu. Bez problemu można pozyskać je w czasie spoczynku, między jesienią a wiosną, zwykle od października do marca.

Po rozgarnięciu podłoża trzeba jedynie wyciąć pęd wyrastający z korzenia głównego. Jeśli ma już rozwinięty system korzeniowy, sadzonka jest gotowa do włożenia do ziemi.

Kiedy najlepiej przycinać krzew?

Krzew tawuły można dowolnie przycinać, osiągając preferowaną wielkość oraz kształt. Najlepszym momentem na tego typu zabiegi jest okres tuż po kwitnięciu. Dzięki regularnemu podcinaniu krzew wypuszcza nowe pędy. Warto robić to nie rzadziej niż raz na 4 lata, przycinając po kilka centymetrów.

W uprawie doniczkowej tawuła zazwyczaj formowana jest na kształt kuli. Ze względu na mniejszą przestrzeń na rozrost korzeni, takie rośliny rosną wolniej. Warto co jakiś czas wyjmować ją w całości i przycinać również korzenie.

Uprawa i pielęgnacja – kluczowe zasady

Tawuła nie wymaga bardzo starannej i regularnej pielęgnacji, Kluczowe jest przede wszystkim usuwanie chwastów oraz trawy. Wszelkie rośliny w pobliżu mogą odbierać niezbędne składniki odżywcze i opóźniać jej rozwój.

Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie podłoża warstwą żwirku, trocin lub kory.

Archiwum: wrzesień 2022