Nie ulega wątpliwości, że świdośliwa lamarcka okazać się może interesującym rozwiązaniem w przydomowym ogródku. Krzew lub drzewo owocuje, a jednocześnie może być wykorzystywane w charakterze ozdobnym. Dowiedz się więcej i zobacz, jak uprawiać ten gatunek!
Świdośliwa lamarcka może być drzewem lub też krzewem. Jej wykorzystanie w ogrodzie okazać się może interesującym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą urozmaicić swoją przestrzeń zieloną i cenią sobie okazy owocowe. Roślina pochodzi z Kanady i ma charakter dekoracyjny. Świdośliwa może się wspaniale komponować z rozmaitymi drzewami wykorzystywanymi na terenie zielonym. Ważne jest, aby do uprawy podchodzić odpowiedzialnie i zapewnić okazowi adekwatne warunki do rozwoju. Nie jest to wymagająca roślina, dlatego mogą ją hodować zarówno osoby doświadczone w ogrodnictwie, jak i początkujący. Sprawdź to!
Świdośliwa lamarcka – poznaj podstawowe informacje na temat tej rośliny!
Świdośliwa lamarcka kwitnie na biało pod koniec kwietnia i na początku maja. Ten dość duży krzew w klimacie umiarkowanym jest mrozoodporny. Pokrój rośliny przybierać może formę niewielkiego drzewa. Młode liście tego miododajnego okazu mają białe włoski i czerwonawy odcień. Jadalne i soczyste owoce dojrzewają w okresie letnim. Wówczas można je zebrać. Mogą się one świetnie sprawdzić jako surowa i słodka przekąska, a także dodatek do deserów i lodów. Niejednokrotnie owoce świdośliwy są spożywane przez ptaki. Dostępność sadzonek jest dość duża. Warto rozważyć wykorzystanie tego okazu w ogrodzie.
Uprawa Amelanchier lamarckii – co warto wiedzieć na ten temat?
Amelanchier lamarckii to roślina tolerancyjna. Nie ma wysokich wymagań, choć trzeba jej zapewnić stanowisko słoneczne lub też usytuowane w półcieniu. Podłoże powinno być tutaj:
- piaszczysto-gliniaste
- próchnicze
- umiarkowanie wilgotne
Okaz źle znosi suszę, dlatego też należy dbać o odpowiednie nawodnienie. Gatunek ten można uznać za dosyć odporny na szkodniki oraz choroby, co z pewnością ma duże znaczenie z perspektywy pielęgnacji. W okresie jesiennym liście świdośliwy przybierają piękne, intensywne kolory.
Bez wątpienia świdośliwa może świetnie wyglądać w towarzystwie rozmaitych drzew i krzewów owocowych. Można również postawić na jednorodność gatunkową i zdecydować się na kilka okazów. Świdośliwy mogą służyć w przestrzeni zielonej do tworzenia estetycznych, dosyć luźnych żywopłotów. Urozmaicenie przekąsek deserowych przy pomocy pysznych owoców z pewnością może być ciekawym rozwiązaniem do zastosowania w kuchni. Warto starannie wybrać stanowisko dla świdośliwy oraz zadbać o odpowiednie warunki do jej rozwoju.