Zastanawiasz się, jaki może być zdrowszy zamiennik cukru? Odpowiedzią jest stewia. Uprawa tej rośliny nie sprawia większych problemów, jeśli przestrzega się kilku prostych zasad. Sprawdź, jak odpowiednio ją uprawiać i pielęgnować!
Za najsłodszą roślinę na całym świecie uznawana jest stewia. Uprawa tego zioła niegdyś odbywała się jedynie w najcieplejszych rejonach Ameryki Południowej. W ostatnich latach jednak jego popularność znacząco wzrosła i stewia zaczęła być uprawiana w wielu polskich przydomowych ogródkach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 100 g tego zioła jest jedynie 1 kcal. Przeczytaj, czym dokładnie jest stewia!
Stewia – najważniejsze informacje
Stewia jest botanicznym rodzajem roślin wywodzącym się z rodziny astrowatych. Największą popularność zdobył jednak jeden gatunek, a dokładniej Stevia rebaudiana. Bardzo ciekawe jest to, że zawiera organiczne związki chemiczne będące około 300–450 razy słodsze niż cukier! To roślina wieloletnia, aczkolwiek w naszym kraju jest uprawiana jako jednoroczna. Osiąga nawet 80 cm wysokości. Jej niewielkie liście są koloru ciemnozielonego i są ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty natomiast są małych rozmiarów i przybierają kolor biały.
Stewia – uprawa
Przykładem rośliny o pochodzeniu tropikalnym jest stewia. Uprawa jej zatem powinna odbywać się na stanowiskach słonecznych i dość ciepłych (najlepsza jest temperatura uprawy ok. 15–16 stopni Celsjusza). Rewelacyjnie sprawdza się do tego podłoże lekkie, przepuszczalne i średnio zasobne w składniki pokarmowe. Powinno mieć ono odczyn od kwaśnego do obojętnego. Decydując się na uprawę stewii, musisz też pamiętać o tym, aby zapewnić roślinie ochronę przed silnymi wiatrami. Dodatkowo wiedz, że uprawa możliwa jest zarówno w gruncie, jak i w pomieszczeniach.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja stewii?
Planujesz rozpocząć uprawę stewii? Koniecznie musisz zatem wiedzieć, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga ta roślina. Szczególnie istotne jest jej regularne podlewanie i odchwaszczanie. Zdaniem wielu ogrodników dobrze raz na jakiś czas uszczykiwać roślinę, aby się rozkrzewiła. Podczas uprawy bardzo ważne jest też, aby regularnie usuwać kwiaty, by liście były bardziej wartościowe. Jeśli natomiast chodzi o to, kiedy przeprowadzać zbiory na suszenie, to najlepszym okresem na to jest październik, ponieważ to czas, gdy stewia jest wyjątkowo słodka.
Jeśli szukasz dobrego zamiennika cukru, strzałem w 10 będzie stewia. Uprawa jej możliwa jest we własnym domowym zakątku. Decydując się na nią, zawsze będziesz mieć pod ręką zdrowszą alternatywę zwykłego cukru, którą możesz dodawać m.in. do słodzenia herbaty.
Zobacz także:- Mięta – uprawa letniego zioła doniczkowego. Sprawdź, jakiej wymaga pielęgnacji!
- Pietruszka – uprawa warzywa we własnym przydomowym ogródku. Sprawdź, jak powinna wyglądać!
- Koper włoski – uprawa rośliny zielarskiej i przyprawowej. Sprawdź, jakie są jej wymagania!
- Kozłek lekarski – uprawa w ogrodzie. Sprawdź, jakie wymagania ma Valeriana officinalis!
- Nachyłek (Coreopsis) – co to za kwiat? Sprawdź, jak wygląda jego uprawa i jakie ma wymagania!
- Storczyk Vanda – jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i jakich wymaga warunków!
- Bazylia – uprawa popularnego zioła doniczkowego. Sprawdź, jakie wymagania ma bazylia!
- Doświetlanie roślin doniczkowych – na czym to polega? Sprawdź, jaki system doświetlania roślin sprawdza się najlepiej!
- Estragon – uprawa w doniczce i w ogrodzie. Poznaj bylicę estragon i zobacz, jak ją uprawiać!
- Celozja – wymagania, pielęgnacja, uprawa. Jakie są rodzaje tej wyjątkowej rośliny?
- Aster alpejski (Aster alpinus) – charakterystyka, pielęgnacja i uprawa. Jak sadzić tę roślinę?
- Lilia azjatycka – piękny kwiat ogrodowy. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować tę roślinę!
Dodaj komentarz