Najważniejsze informacje
- Ta odmiana bywa mylona ze swą krewną sosną Jeffreya.
- Sosnę żółtą sprowadzono do Europy w 1826 r.
- Jej drewno jest uważane za bardzo wartościowe.
- Niewielkie wymagania glebowe sprawiają, że jest chętnie uprawiana także w Polsce.
Sosna żółta – opis rośliny
Pinus ponderosa to łacińska nazwa tej odmiany. Zimozielone drzewo wyróżnia się symetrycznym, stożkowatym pokrojem. Rośnie stosunkowo wolno, wytwarzając dosyć krótkie pędy, o zielonych i długich igłach. Ich długość może dochodzić nawet do 25 cm. Sosna żółta jest rośliną jednopienną, co oznacza, że ten sam osobnik wytwarza zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. Szyszki mają kształt jajowaty i brązowy kolor. W Polsce rzadko można spotkać okazy, których wysokość przekracza 25 m. Jednak w swoim naturalnym otoczeniu w Ameryce Północnej dochodzi nawet do 70 m wysokości.
Pinus ponderosa – wymagania glebowe
Jest rośliną, która nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Preferuje gleby gliniaste, piaszczyste i wilgotne, ale poradzi sobie również w podłożu zasadowym i kamienistym. Jeśli chodzi o stanowiska, to należy pamiętać, że to drzewo iglaste jest rośliną ciepłolubną i powinna być sadzona w miejscach słonecznych. Nie toleruje cienia i nadmiernej wilgoci. Z tego względu należy unikać sadzenia drzewka w rejonach nadmorskich. Pinus ponderosa dobrze zniesie suszę i zanieczyszczenie powietrza, dlatego często sadzona jest w parkach w dużych ośrodkach miejskich.
Pielęgnacja sosny żółtej
Oprócz zapewnienia roślinie odpowiednich warunków do wzrostu sosna żółta nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy potrzebują dodatkowego nawadniania, aby w pełni wykształcić system korzeniowy. Choć Pinus ponderosa jest odporna na działanie niskich temperatur, sroga zima w naszym klimacie może jej zaszkodzić. Dlatego na zimę dobrze zabezpieczyć ją grubszą warstwą ściółki.
Sadzenie i uprawa
Przed posadzeniem rośliny należy odpowiednio przygotować stanowisko, pamiętając, by było usytuowane w słońcu. Glebę należy odchwaścić, a następnie spulchnić. Można również zasilić ją odpowiednim nawozem. Przed umieszczeniem sadzonki wykopujemy dołek, który w całości zmieści cały system korzeniowy. Wskazane jest zanurzenie sadzonki na 15-20 min. w wodzie, aby ją odpowiednio nawodnić.
W tym czasie można dokładnie oglądnąć drzewo i usunąć suche gałązki, aby nie stały się pożywką dla chorób grzybowych lub pasożytniczych. Przed wsadzeniem sadzonki do dołka, warto na dnie umieścić gotowe podłoże. Najlepiej, by była to mieszanka równych proporcji ziemi ogrodowej i kwaśnego torfu. Tak przygotowaną ziemią zasypujemy sadzonkę do połowy, resztę uzupełniając zwykłą ziemią ogrodową. Świeżo posadzone drzewko należy dobrze podlać i przysypać ściółką. Sadzenie do gruntu najlepiej przeprowadzić wiosną lub latem.
Zastosowanie sosny żółtej
Sosna żółta wykorzystywana jest w ogrodach i parkach. To ozdobne drzewko pasuje do dużych ogrodów w stylu naturalistycznym, sadzona pojedynczo lub z innymi drzewami. Dobrze prezentuje się w towarzystwie wrzosów, które dodatkową tworzą korzystne warunki do jej wzrostu. Mniejsze, karłowate odmiany spotkać można również na tarasach i balkonach, gdzie mogą być uprawiane w pojemnikach.
Sosna żółta – odmiany
Sosnę żółtą można spotykać w różnych odmianach. Najpopularniejsze z nich to:
- odmiana karłowata Dixie – charakteryzuje się pokrojem kulistym oraz ciemnozielonymi, sztywnymi i krótkimi igłami;
- odmiana Penaz – o kolumnowym pokroju;
- odmiana Aurea – uważana za najbardziej atrakcyjną, ze względu na swoje żółte igły.
Szkodniki i choroby – na co trzeba uważać?
Sosna żółta jest drzewem iglastym rzadko atakowanym przez patogeny chorobotwórcze lub szkodniki. W dużej mierze zależy to od zapewnionych warunków hodowlanych. Jakie choroby zagrażają temu gatunkowi?
- fytoftoroza – objawia się brązowieniem igieł;
- opieńkowa zgnilizna korzeni;
- osutka sosny;
- rdza wejmutkowo-porzeczkowa – powoduje żółknięcie igieł.
Właściwości zdrowotne sosny żółtej
Sosna żółta to drzewo o znanych i cenionych od wieków właściwościach leczniczych. Zawiera liczne olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, sole mineralne i witaminy. Syrop z pędów sosny od wieków uznawany jest za skuteczny sposób na leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Ma właściwości wykrztuśne, rozrzedzające wydzielinę i ułatwia oddychanie. Najbardziej wartościowe są młode pędy i pączki rośliny, które można zbierać wiosną.
Przygotowanie leczniczego syropu jest proste, polega jedynie na zasypaniu zebranych i umytych pędów cukrem i zalaniu wodą. Naczynie należy umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu. Po ok. tygodniu miksturę należy przecedzić i umieścić w lodówce. Syrop można spożywać samodzielnie, lub jako dodatek do wody, lub herbaty.
Sosna żółta to drzewo, które doskonale uzupełnia krajobraz miejski. Z powodzeniem może być sadzona na terenach przemysłowych, gdyż jest odporna na różne zanieczyszczenia powietrza. Należy jednak pamiętać, że preferuje słoneczne stanowiska i wilgotne gleby, ale toleruje także okresowe susze. Można ją łatwo rozpoznać po cytrynowym zapachu, który wydziela po złamaniu pędu lub roztarciu w palcach igieł. Jeśli więc chcesz urozmaicić swój ogród w ciekawe drzewa ozdobne, warto zasadzić sosnę żółtą, która cechuje się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również właściwościami leczniczymi.