Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens), inaczej zwana polegnatką, to zjawiskowa roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). To niska roślina jednoroczna, która się silnie rozkrzewia i charakteryzują ją zwisające pędu dorastające do 20–30 cm długości i drobne ciemnozielone listki. Jej dekoracyjny wygląd spowodował, że często jest wybierana jako ozdoba balkonu. Uprawia się ją w donicach wiszących, dzięki czemu można podziwiać ją w pełnej okazałości lub skrzynkach jako swoisty kwiatowy dywan. Świetnie komponuje się w połączeniu z lobelią i pelargonią, ponadto mają takie same wymagania dotyczące nasłonecznienia stanowiska. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki Południowej.

Odmiany sanwitalii rozesłanej

Na świecie istnieje wiele odmian sanwitalii rozesłanej, jednak zazwyczaj różnią się one wyłącznie odcieniem żółtego koloru, równie popularne są odmiany o pomarańczowej barwie kwiatów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • „Speciosa”;
  • „Golden Carpet”;
  • „Gold Braid”;
  • „Orange Spirit”;
  • „Irish Eyes”;
  • „Mandarian Orange”.

Uprawa i wymagania

To, co jest niezbędne do uprawy sanwitalii, to stanowisko w pełnym słońcu, inaczej można zapomnieć o prawidłowym wzroście i zjawiskowych kwiatach. Dlatego to idealne kandydatki na ozdoby balkonów i tarasów o wystawie południowej. Można postawić je w nieco zacienionym miejscu, ale nie ma co się łudzić – kwitnienie nie będzie tak spektakularne, a gołe pędy będą się wyciągać i łamać, bo nie będą tak jędrne jak na słonecznym stanowisku. Jak można się domyślić po wcześniej wskazówce, to roślina ciepłolubna, która bardzo źle znosi wahania temperatur – wytrzymuje tylko krótkotrwałe mrozy, z maksymalnie ujemną temperaturą do -3 st. C.

Drugą istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas uprawy, to gleba. Najlepiej, żeby podłoże było o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Ponadto ziemia powinna być żyzna wilgotna i dobrze przepuszczalna, bo zaleganie wody nie wpływa dobrze na roślinę i może prowadzić do choroby grzybowej, która najpierw atakuje system korzeniowy, a następnie całą roślinę.

Polegnatka nie wymaga regularnego przycinania, ale jeżeli chcesz poprawić rozrost rośliny albo dłużej cieszyć się jej kwitnieniem, warto ucinać zbyt odstające, wydłużone pędy oraz przekwitnięte kwiatostany.

Kwitnienie

Sanwitalia dosyć obficie kwitnie od początku lipca do końca października. Pokrywa się wtedy mnóstwem żółtych kwiatów swoim wyglądem przypominających miniaturowe słoneczniki. Kwiaty rurkowe, które tworzą środek, zwykle są barwy zielonej, brązowej lub żółtej. Z kolei kwiaty języczkowe otaczające kwiatostan mogą być pomarańczowe, żółte lub białe. Ciemnozielone liście sanwitalii mogą być jajowate lub wydłużone, ze spiczastymi końcówkami. Aby uniknąć tego efektu, można co 14 dni stosować nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących, jedna należy mieć świadomość, że żadne nawożenie nie wywoła takiego efektu, jak słoneczne stanowisko.

Aby sanwitalia długo kwitła i cieszyła nas swoimi żółtymi kwiatami, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany oraz uszczykiwać wierzchołkowe pędy. Dzięki temu polegnatka pobudzi się do ponownego wytwarzania kwiatów, i roślina zagęści się młodymi pąkami.

Polegnatka – rozmnażanie

Jedyną metodą rozmnażania sanwitalii rozesłanej jest wysiew nasion. Wykonujemy to jak większość wysiewów, czyli na początku marca do pojemników z podłożem do produkcji rozsady, a następnie osłaniamy przed zimnem folią lub szkłem. Ważne, aby temperatura w naszej „szklarni” nie spadła poniżej 18 st. C. Z tego powodu najlepiej postawić pojemniki z wysiewkami w słonecznym miejscu, np. na parapecie południowego okna. Jeżeli zapewnione warunki będą odpowiednie, to po ok. 14 dniach nasiona powinny kiełkować. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i wietrzeniu wysianych nasion, inaczej nie wykiełkują.

Jak sadzić sanwitalię rozesłaną?

Kiedy siewki wydadzą po dwa listki, można je przepikować do pojedynczych doniczek. Natomiast w maju nadarza się idealna okazja na wysadzanie roślin na miejsce stałe. Jeżeli ma rosnąć w doniczkach, to rozstawa powinna wynosić 10–15 cm, jeżeli w gruncie to 25–35 cm. Reguła dotycząca zachowania odstępów pomiędzy sadzonkami również dotyczy roślin kupionych w szkółkach czy sklepach ogrodniczych.

Sanwitalia rozesłana – ile kosztuje i gdzie można kupić?

To dosyć popularna roślina, więc wraz ze startem sezonu wiosennego można kupić jej sadzonki praktycznie w każdym centrum ogrodniczym czy markecie z działem roślin. Cena młodych sadzonek waha się od 5 do 10 zł. Natomiast nasiona do wysiewu dostępne są również w sklepach internetowych, gdzie przedział cenowy za opakowanie 0,5 g wahają się pomiędzy 2 a 5 zł.

Jak widzisz, polegnatka rzadko sprawia problemy i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Stanowi dobre rozwiązanie na wprowadzenie letniego klimatu w ogrodowych skalniakach, altanach, rabatach oraz balkonowych kwietnikach. Doskonale się sprawdza jako wypełniacz pustych miejsc między innymi roślinami, bo rozkrzewiająca się sanwitalia pięknie się rozkrzewia i tworzy swoisty kwiatowy dywan. Ale pamiętaj, sanwitalia rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku z doskonałym dostępem do słoneczka, tylko w ten sposób masz szansę cieszyć się pełną okazałością jej żółtych kwiatów i ciemnozielonych liści.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022