Swoją popularność rośliny oleiste zawdzięczają wartościowym kwasom tłuszczowym używanym w kuchni, medycynie i kosmetyce. Przy okazji często mają też walory dekoracyjne. Poznaj zasady ich uprawy.
Zawartość naturalnego oleju sprawia, że rośliny oleiste takie jak słonecznik są cennym źródłem tłuszczu w diecie. Najczęściej są one uprawiane na dużych plantacjach, jednak każdy może posadzić je na własnej działce. Przedstawiamy porady dotyczące ich uprawy amatorskiej.
Rośliny oleiste – rzepak w ogrodzie
Żółto kwitnący rzepak w uprawie amatorskiej ma znaczenie dekoracyjne. Latem wytwarza efektownie wyglądające kwiatostany, szczególnie wtedy, gdy rośnie w grupie. Oprócz zawartości oleju produkują one jeszcze inny surowiec – pyłek chętnie zjadany przez pszczoły. Dlatego warto posadzić tę roślinę oleistą w ogrodzie wtedy, gdy masz niewielką pasiekę.
Słonecznik i len – rośliny o wielu zastosowaniach
Słonecznik oraz len to rośliny oleiste, które doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Oba te gatunki lubią duże nasłonecznienie. Słoneczniki na wysokiej łodydze wytwarzają duże i płaskie talerzowate kwiatostany. Następnie powstają w nich smaczne ziarna chętnie zjadane przez ludzi oraz ptaki. Pestki słonecznika to doskonałe źródło witamin A, D, E oraz B. Znajduje się w nich żelazo, białko, cynk, potas i wapń.
Niewielka roślina zielna, czyli len, latem ma delikatne niebieskie kwiaty, a w lipcu i sierpniu można już zbierać całe rośliny i pozyskiwać z nich nasiona. Są one znane z dobrych proporcji kwasów nienasyconych oraz witaminy E ważnej dla zdrowia skóry.
Soja na działce – czy to się opłaca?
Soja w ogrodzie dobrze czuje się w miejscach ciepłych i nasłonecznionych. Jest to bardzo popularna roślina strączkowa, jednak w naszym klimacie rzadko uprawiana w ogródkach. Może być elementem nasadzeń wraz z innymi roślinami strączkowymi. Polecane są odmiany odporne na szkodniki i dobrze plonujące. Jej uprawa na niewielką skalę ma znaczenie marginalne.
Uprawa roślin oleistych na niewielką skalę ma swoich zwolenników. Co prawda nie uda się wyprodukować z nich butelki oleju, jednak mogą być cennym dodatkiem w diecie lub efektownym dodatkiem do dekoracji roślinnych.