Rośliny na balkon zachodni muszą lubić półcień i cień. W związku z tym, że ta wystawa nie zapewnia dużej ilości promieni słonecznych. Dodatkowo najcieplej jest tam pod wieczór. Zobacz jakie gatunki odnajdą się w takich warunkach!

Rośliny na balkon zachodni powinny preferować zacienione wystawy. Jest dużo roślin, które dobrze rosną w cieniu i półcieniu, pomimo że najlepiej kwitną w pełnym słońcu. Zaletą zachodniej ekspozycji jest to, że nie wystawia się roślin na palące słońce, które mogłoby spowodować uszkodzenia. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Rośliny na balkon zachodni

Każda wystawa ma swoje specyficzne warunki. Należy dobierać gatunki w taki sposób, aby dobrze czuły się w tym specyficznym mikroklimacie. Rośliny na balkon zachodni muszą dobrze czuć się w stopniowo nagrzewającym się miejscu. W związku z tym kwiaty na zachodnią wystawę muszą znosić wysoką temperaturę. W pełni lata dociera tam całkiem dużo promieni słonecznych. Niektóre rośliny będą wymagały zasłony przed intensywnymi słońcem, które przez resztę roku tam nie dociera. Chcesz wiedzieć, które gatunki warto wybrać? Poniżej znajduje się lista składająca się z najpopularniejszych propozycji.

Petunia – kwiaty balkonowe do uprawy doniczkowej

Jedna z najpiękniejszych rośliny na balkon zachodni. Pędy w zależności od tego, jaką odmianę hodujesz, mogą mieć od 20 cm do nawet 1 m długości. Kwiaty możesz obserwować od maja do późnej jesieni. Najczęściej, aż do pierwszych przymrozków. Liście są zaokrąglone, jajowate oraz lekko owłosione, niektóre odmiany mają również liście zakończone spiczastym końcem. Kwiaty są dzwonkowate, występują w różnych wariantach kolorystycznych. Coraz częściej spotyka się odmiany dwubarwne, które przykuwają uwagę. Klasyczne warianty kolorystyczne to biały, niebieski, bordowy, żółty oraz różowy.

Surfinia – najlepsze kwiaty na balkon

Jest to roślina, która należy do petunii ogrodowych. Stała się jedną z najczęściej hodowanych odmian petunii ze względu na swoje płożące pędy. Długość pędów może sięgać nawet 100 cm. Liście bardzo gęsto porastają łodygę, są one drobne i jajowate. Istnieje bardzo wiele różnych odmian kolorystycznych. Podobnie jak w przypadku petunii można spotkać warianty dwukolorowe. Preferują one stanowisko, które jest dość mocno osłonięte od deszczu oraz wiatru. Najlepiej sadzić je na żyznej, pulchnej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga ona regularnego podlewania.

Aksamitka – pachnące kwiaty na balkon słoneczny

Roślina jednoroczna, która występująca w warunkach klimatu umiarkowanego oraz tropikalnego. W zależności od tego, na jaką odmianę się zdecydujesz, możesz mieć do czynienia z różną wysokością. Odmiany uprawiane w polskich ogrodach mają około 60 cm wysokości. Kwiaty aksamitka mają od 4 cm do 10 cm wielkości i utrzymują się one do późnej jesieni. Zazwyczaj widywane są odmiany żółte, czerwone oraz pomarańczowe. Po zasadzeniu tej rośliny możesz spodziewać się, że znacznie częściej na balkonie będą gościły owady (oczywiście, jeżeli mieszkasz w ich zasięgu), ponieważ jest to roślina nektarodajna.

Pelargonia – balkonowy klasyk, który musisz sprawdzić

Znana i lubiana roślina ozdobna uprawiana w doniczkach. Pochodzi z Afryki, dlatego bardzo dobrze znosi wysokie temperatury. W związku z dużą popularnością tego gatunku wciąż powstają nowe odmiany, które mają przyciągać wzrok i dostarczać nowych wrażeń wizualnych. Większość odmian idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju pojemników ogrodowych. Gatunek ten jest tak dobrze znany, że u większości osób wzbudza wspomnienia. Pelargonia kojarzy się ona z wiejskim ogrodem. Jest to gatunek niezwykle zróżnicowany, warto samodzielnie dobrać odpowiednią dla siebie odmianę.

Werbena – kwiaty na balkon zachodni

Jest to bardzo ładna roślina o wysokich walorach dekoracyjnych. Często sadzona jest na rabatach, ale również na balkonach w wiszących doniczkach. Jest to gatunek wielofunkcyjny, przez co werbena stała się jedną z najpopularniejszych roślin w polskich domach. Najlepsze wyniki uzyskasz, hodując ją na glebach próchniczych, żyznych i przepuszczalnych. Werbena lubi słońce i ciepło, należy jednak zapewnić jej wysokiej jakości podłoże, ponieważ na glebach piaszczystych nie będzie dobrze rosła. Roślina wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy.

Lobelia – roślina sezonowa do doniczki

Często spotykana pod nazwą stoiczka. Niewielka, jednoroczna roślina pochodząca z Afryki. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Może ona również obficie kwitnąć w niewielkim półcieniu. Podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne pozwoli ci zmaksymalizować ilość kwiatów. Warto dbać o to, aby roślina miała wciąż lekko wilgotne podłoże, które należy zapewnić poprzez systematyczne podlewanie. Jeżeli chcesz wzmocnić roślinę, możesz zastosować nawozy wieloskładnikowe. Będzie to pomocne szczególnie w okresie kwitnienia.

Wiesz już, jakie rośliny na balkon zachodni możesz wybrać. Zachodni balkon to przestrzeń, która może być narażona na intensywne działanie wiatru i wysokie temperatury. W związku z tym należy dobrać gatunki w taki sposób, aby były one w stanie sprostać takim wymaganiom. Umożliwi ci to stworzenie na balkonie niepowtarzalnego ogrodu, który umili każde popołudnie lub wieczór.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022