Kwiaty doniczkowe – dekoracja domu, która wpływa na samopoczucie
W ostatnich latach szczególne triumfy święci trend związany z ekologią – coraz więcej osób chętnie decyduje się na aranżację pomieszczeń z wykorzystaniem naturalnych surowców, przygarniając pod swój dach różnorodne gatunki roślin. Nie da się jednak ukryć, że zarówno rośliny egzotyczne, jak i te bardziej pospolite już znacznie wcześniej były mile widziane w wielu domach. Często związane jest to z czystą estetyką, gdyż niektóre z gatunków są szczególnie atrakcyjne wizualnie, jednak nie brakuje również osób doceniających właściwości zdrowotne roślin.
Należy zacząć od tego, że już sam widok kolorowych kwiatów i soczyście zielonych roślin w doniczce działa uspokajająco. Przebywając razem z nimi w pomieszczeniu można odczuć głębokie odprężenie, co zdecydowanie pomaga zregenerować ciało i umysł nawet po najcięższym dniu. Jeżeli chodzi o bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, najprostszym przykładem jest choćby mięta pieprzowa, łagodząca dolegliwości gastryczne czy aloes– prosta w uprawie roślina, która doskonale nawilża i nadaje się do stosowania zewnętrznego w przypadku problemów skórnych.
Chociaż większość roślin pozytywnie wpływa na jakość powietrza w danym pomieszczeniu, to niektóre rośliny domowe wykonują to zadanie nadzwyczaj dobrze. Ich liście posiadają niekiedy zdolność pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych, które emitowane są przez wiele przedmiotów, takich jak między innymi farby, różnego rodzaju tworzywa sztuczne, a nawet meble czy dywany. Określone gatunki roślin zwiększają też ujemną jonizację powietrza, co również nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia.
Oczyszczanie powietrza przez rośliny jest wynikiem procesu fotosyntezy, polegającym na wykorzystaniu dwutlenku węgla, a następnie wyprodukowaniu czystego tlenu, którego ilość w danym pomieszczeniu znacząco wzrasta. Dzięki temu w miejscu, w którym znajdują się rośliny, powietrze staje się korzystniejsze. Dotyczy to także poziomu wilgoci, dlatego też o więcej zieleni w domu powinni zadbać mieszkańcy dużych miast, gdzie problemem jest smog oraz ci, którzy mierzą się z problemem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach.
Rośliny domowe, które działają jak oczyszczacz powietrza
Jak już wspomnieliśmy wyżej, niektóre z gatunków roślin szczególnie dobrze radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. W większości są to rośliny pasujące do każdego wnętrza, które ponadto nie są wymagające – jeżeli zatem nie posiadasz większego doświadczenia w uprawie roślin, nie będzie stanowić to żadnego problemu. Kupisz je zarówno stacjonarnie, jak i w sklepie internetowym, dzięki czemu możesz zamówić od razu kilka sztuk do każdego pomieszczenia, nie martwiąc się o kwestię ich transportu. Z którymi roślinami szczególnie warto się zaprzyjaźnić i udekorować nimi swoje wnętrza?
- Storczyk – jest to efektowny kwiat, który świetnie neutralizuje smog elektromagnetyczny, wydzielany przez różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. Z tego też względu najlepiej umieścić go na biurku obok komputera lub w pobliżu telewizora. Storczyki lubią wilgoć i dużą ilość światła, jednak należy chronić je przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym;
- Anturium – popularne anturium nie tylko wspaniale się prezentuje dzięki błyszczącym czerwonym kwiatom, ale także wspaniale absorbuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu, czyniąc je przyjaznym dla zdrowia. Jego uprawa wygląda podobnie jak w przypadku storczyków, należy też pamiętać, aby często przesadzać roślinę, umieszczając za każdym razem na dnie doniczki warstwę drenażu;
- Skrzydłokwiat – roślina ta sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach, gdzie znajdują się sprzęty elektroniczne, tapicerowane meble i wykładziny oraz pomieszczeniach, w których pali się papierosy. Niepozorny skrzydłokwiat doskonale bowiem neutralizuje wszelkiego rodzaju toksyny. Charakteryzują go zielone przez cały rok liście, które preferują jasne stanowiska i temperaturę powietrza wynoszącą średnio 20 stopni Celsjusza;
- Paproć – paprotka od lat jest znaną ze swoich właściwości rośliną, której liście jonizują i nawilżają powietrze. Liście paproci pochłaniają ponadto szkodliwe promieniowanie emitowane przez sprzęty elektroniczne, jak i formaldehyd, który wydzielany jest między innymi przez kuchenki gazowe. Roślina ta jest dość odporna na suche powietrze, dlatego też poradzi sobie nawet w mniej korzystnych warunkach. Wystarczy pamiętać, aby podlewać ją raz w tygodniu.
- Dracena – rośliny te słyną z długich i wąskich liści, podkreślających zarówno tradycyjnie urządzone, jak i nowoczesne wnętrze. Draceny pochłaniają szkodliwe dla organizmu substancje oraz zwalczają bakterie sprawiając, że powietrze staje się wolne od zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Lubią szczególnie dobrze nasłonecznione stanowiska i dobrze radzi sobie nawet w suchych pomieszczeniach. Wystarczy podlewać ją 1 do 2 razy w tygodniu.