Jeśli planujesz stworzyć unikalny domek dla swojego zwierzaka, dowiedz się, jakie rośliny do terrarium najlepiej wybrać. Będzie to wasza miniaturowa szklarnia; idealna dla roślin egzotycznych. Sprawdź co warto wybrać!

Większość roślin lubi regularne nawadnianie, ciepło i światło. Są to podstawowe rzeczy potrzebne im do życia. Niektóre gatunki mają jednak podwyższone wymagania co do wilgotności powietrza i gleby, a także temperatury. Poznaj rośliny do terrarium, które dobrze czują się w warunkach imitujących szklarniowe.

Zapamiętaj!

  • Rośliny do terrarium powinny być przede wszystkim nietrujące dla Twojego zwierzaka. ✨
  • Najlepiej wybrać: kalateę, pnącza, guzmanię lub syngonium. ✨
  • Jeśli nie masz czasu aby zadbać o rośliny w terrarium, możesz wstawić tam sztuczne odpowiedniki. ✨
  • Do pustynnych terrariów należy wybrać sukulenty. ✨
  • Rośliny muszą mieć wystarczająco ziemi aby zapuścić korzenie, ale nigdy kosztem miejsca dla zwierzaka.

Temperatura i wilgotność w terrarium

temperatury i stopień wilgotności w terrarium są bardzo wysokie

Zanim przejdziemy do wykazu gatunków polecanych roślin do terrarium, zacznijmy od określenia warunków panujących w zbiorniku. Nie zawsze będą one takie same. Na przykład, terrarium dla gekona orzęsionego powinno mieć 60–80% wilgotności i 22–25 stopni Celsjusza. Dla żaby rogatej będzie to odpowiednio 70–80% i 25–26 stopni. 

Warto zauważyć, że liczba roślin w terrarium wpływa na wilgotność. Regularne zraszanie, parowanie i woda pozostająca na liściach sprawiają, że wilgotność wzrasta i utrzymuje się dłużej. Jest to oczywiście korzystne dla zwierząt.

Rośliny do terrarium dla zwierząt ze strefy tropikalnej

Większość gadów najlepiej czuje się w wysokiej temperaturze i wilgotności około 70%. Rośliny takie, jak maranta i kalatea nadają się do terrarium tropikalnego. Można też posadzić chamedorę wytworną, która wygląda jak mała palma. Warto posadzić co najmniej jeden rodzaj pnącza. 

W wilgotnym środowisku dobrze czują się filodendrony. Entuzjaści roślin kwitnących mogą posadzić w terrarium rośliny z rodziny bromeliowatych. Są kolorowe i uatrakcyjnią każdą powierzchnię. Można je umieszczać na dowolnej wysokości terrarium, a w rozetach liściowych zbiera się woda, którą piją zwierzęta.

Pamiętaj! 🌱

Różnorodne rośliny wyglądają pięknie, ale nie zawsze ze sobą współpracują. Pamiętaj aby posadzić je wystarczająco daleko od siebie, i aby miały podobne wymagania.

Żywe rośliny do paludarium

Specyficznym rodzajem terrarium jest paludarium, które imituje warunki bagienne. Składa się ono z części terrarystycznej i akwarium. Dobrze do niego pasują mchy i typowe rośliny do obsadzania brzegów niewielkich zbiorników wodnych. W terrarium dla egzotycznego żółwia lub żaby można posadzić gatunki roślin jak Aglaonema, Caladium, Chlorophytum lub Diffenbachia. W paludarium można też sadzić Syngonium wypuszczające jasne strzałkowate liście na długich ogonkach.

Gatunki roślin w terrarium dla zwierząt pustynnych

rośliny do terrarium pustynnego

W terrarium zwierząt pustynnych, np. agamy lub gekonów żyjących w suchym klimacie, odpowiednie będą rośliny stepowe. Zwróć uwagę, aby nie posiadały one kolców, o które mogłyby się skaleczyć jaszczurki. Mogą to być sansewierie, juki i grubosze.

Rozmiar rośliny powinien być odpowiednio dopasowany do wymiarów pojemnika, w którym będzie rosła. Dodaj odpowiednią ilość podłoża, aby korzenie mogły stabilnie utrzymywać pędy, ponieważ większość egzotycznych jaszczurek chętnie wspina się na rośliny i odpoczywa na nich.

Czy warto kupować rośliny sztuczne?

Rośliny sztuczne sprawdzają się w niektórych sytuacjach. Terrarium gekona lamparciego, który jest zwierzęciem pustynnym o aktywności nocnej, dzięki sztucznym dekoracjom będzie łatwiejsze w obsłudze. Jaszczurka nie potrzebuje doświetlania i preferuje niższą wilgotność. W takim miejscu warunki życia dla roślin są niesprzyjające. 

Można też rozważyć zakup ozdób plastikowych do terrarium, gdy nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu na pielęgnację. Jednak najlepiej jest postawić na rośliny żywe, które nie tylko upiększą otoczenie twojej agamy lub kameleona, ale też pozytywnie wpłyną na jego komfort życia.

Wiesz już, jakie rośliny do terrarium są najlepsze. Część płazów i gadów wymaga doświetlania przez odpowiednią liczbę godzin dziennie. Do oświetlenia roślin warto zakupić specjalną lampę LED emitującą światło o odpowiedniej długości fali. Zadbaj o komfort swojego pupila i stwórz dla niego przyjazne środowisko z dużą ilością kryjówek. Posadzenie roślin w terrarium wymaga nieco zachodu, jednak szybko daje efekt w postaci wspaniałego wyglądu.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie rośliny do terrarium dla gekona?

Filodendrony, guzmanie, chamedora wytworna i kalatea to doskonałe rośliny do terrarium dla gekona. 

Gdzie kupić rośliny do terrarium?

Teoretycznie, większość wymienionych przez nas roślin jest dostępna w kwiaciarniach i na targach. Warto jednak rozejrzeć się online za ofertami dedykowanymi do terrariów. 

Jak hodować rośliny w terrarium?

Kierując się zasadą im mniej tym lepiej. Mało wody, mało jeśli nie żadnego słońca, mało uschniętych bądź zwiędłych liści. Usuwanie zniszczonych części rośliny jest szczególnie ważne aby zachować homeostazę w Twoim terrarium.

Czy Monstera nadaje się do terrarium?

Jak najbardziej! Jest tylko jedno małe “ale.” Monstera jest dosyć sporą rośliną, więc miej to na uwadze zanim posadzisz ją w za małym terrarium.

Zobacz także: