Chcesz zrobić las w słoiku? Sukulenty będą świetnym wyborem! Zastanawiasz się, czy można zrobić mini szklarnię, w której będą rosły gatunki dobrze znoszące niedobory wody? Niewielkie rozmiary roślin sprawiają, że są one idealne do tego typu kompozycji.

Kaktusy oraz pozostałe gatunki pustynne dobrze znoszą okresowe niedobory wody. Dlatego warunki szklarniowe nie są dla nich optymalne. Jeśli podobają ci się kompozycje w szkle, a chciałbyś posadzić w nich sukulenty, użyj otwartych pojemników. Przygotuj las w słoiku – sukulenty pasują do niego świetnie!

Jak sadzić i wybierać rośliny do lasu w szkle?

Wśród wielu roślin w takim małym ekosystemie doskonale czują się gatunki, które nie rozrastają się mocno. Z uwagi na niewielką ilość miejsca w słoju, najlepiej wybierać bluszcze, echinacee, haworsje i echinokaktusy. Kaktusy i sukulenty w lesie w słoiku nie wymagają obfitego podlewania. Delikatnie wyjmuj bryłę korzeniową z doniczki i umieść rośliny w podłożu. Gotową kompozycję podlej odrobiną wody, dbając o las w słoiku. Sukulenty nie wymagają dużego nawodnienia.

Jak zrobić las w słoiku – sukulenty w szklanej dekoracji

Aby uzyskać pożądane efekty i stworzyć optymalne warunki uprawy, pamiętaj o wysypaniu dna naczynia warstwą keramzytu. Umożliwi to odprowadzenie nadmiaru wilgoci i zapobieganie gniciu korzeni. Możesz udekorować swoją kompozycję drobnymi kamyczkami lub mchem, tworząc prawdziwy las w słoiku. Sukulentów powinny być w otwartym szklanym pojemniku, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Sukulenty w szkle to dobry sposób na udekorowanie domu lub biura. Wśród wielu gatunków roślin wybierz zestaw o zróżnicowanych kolorach i kształtach liści, umieść je w niewielkim szklanym naczyniu i ciesz się efektem swojej pracy.

Zobacz także: