Wywłócznik należy do bardzo ładnych, dekoracyjnych roślin akwariowych, występujących także w wodach na prawie całym świecie. Sprawdź, czy warto umieścić go w swoim zbiorniku i jak odpowiednio o niego dbać.

Osoby planujące założenie i udekorowanie swojego akwarium, powinny zwracać uwagę nie tylko na zwierzęta, które się w nim znajdą, ale także rośliny. Niektóre z nich, chociaż bardzo efektowne, wymagają bardzo konkretnych warunków, którym laicy mogą nie podołać. Jedną z lubianych, ale i dość wymagających roślin jest wywłócznik. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, czy jest to roślina odpowiednia dla ciebie.

Wywłócznik – opis

Wywłócznik (łac. Myriophyllum) jest piękną rośliną wodną. W naturze występuje na obszarze Europy, Ameryki oraz Azji. Wywłócznika można wykorzystywać w zbiornikach akwariowych, jako uzupełnienie dekoracji.

W akwarystyce można natknąć się na kilka gatunków wywłócznika. Najbardziej znane i najczęściej umieszczane w zbiornikach są trzy:

  • wywłócznik brazylijski (łac. Myriophyllum aquaticum) – pochodzi z Ameryki Południowej; posiada długą i mocną łodygę z pierzastymi liści, które (przy odpowiednim oświetleniu) mogą zmieniać barwę na pomarańczowo-czerwoną;
  • wywłócznik kłosowy (łac. Myriophyllum spicatum) – posiada czerwoną, rozgałęzioną łodygę i rzadko rozmieszczone okółki liści, które pozostają zielone przez cały rok;
  • wywłócznik okółkowy (łac. Myriophyllum verticillatum) – posiada nierozgałęzione i dość łamliwe łodygi, dorastające do ok. 3 m. Jego kwiatostany (żeńskie, męskie oraz obupłciowe) mogą wyrastać ponad powierzchnię wody.

Sadzenie i pielęgnacja Myriophyllum

Wywłócznik uważa się za dość trudną w utrzymaniu roślinę (z wyjątkiem wywłócznika brazylijskiego, który jest łatwiejszy od innych gatunków) Większość Myriophyllum znosi wyłącznie niezbyt twardą i czystą wodę – nie służy im osadzanie się glonów oraz mułu. Wywłócznik najlepiej czuje się w niewysokiej temperaturze (do 20 stopni), dlatego podczas sadzenia go w zbiorniku warto zwrócić uwagę, czy woda nie jest nazbyt nagrzana. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się czysty, niezawierający mułu piasek.

Zobacz także  Nurzaniec – wygląd, sposób sadzenia i pielęgnacja

Wywłócznik a ryby akwariowe

Włócznik nie znosi dobrze częstego przesadzania. Przy urządzaniu akwarium warto zaopatrzyć je w spokojne ryby, które nie będą wyrywać i podkopywać roślin, w przeciwnym wypadku wywłócznik nie będzie rósł prawidłowo. Z drugiej strony jest on świetnym natleniaczem wody, stanowi schronienie dla zwierząt oraz, w przypadku wywłócznika okółkowego, tarlisko dla ryb.

Wywłócznik – podsumowanie

Jak widać wywłócznik, chociaż piękny i pożyteczny, może być dość wymagającą rośliną. Zanim zakupisz ją do swojego zbiornika upewnij się, że masz odpowiednie warunki do jego hodowli.

Zobacz także: