Rośliny dnia długiego to wbrew pozorom nie tylko egzotyczne gatunki. Dobrym przykładem jest marchewka, którą przecież bardzo dobrze znasz. Reaguje ona na ilość słońca, która dociera do niej w ciągu dnia. Być może wydaje ci się to dość zaskakujące, ale prawda jest taka, że wiele organizmów działa na podobnej zasadzie. Każdy żywy organizm ma swojego rodzaju zegar biologiczny, który pozwala dopasować się do pór roku oraz innych cyklów odbywających się w przyrodzie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Zapamiętaj!

  • Wpływ długości dnia i nocy na rośliny odkryto w 1920 roku.
  • Rośliny długiego dnia reagują na ilość światła słonecznego, które otrzymują w ciągu dnia; dobrym przykładem jest marchew.
  • Marchew do prawidłowego rozwoju potrzebuje dłuższego okresu światła niż ciemności, a dzięki intensywnej fotosyntezie zawiera cenne witaminy i składniki mineralne.
  • Przykładami roślin długiego dnia są szpinak i hortensja; rośliny krótkiego dnia to ryż i tytoń; są też gatunki, którym jest to obojętne.
  • Trawy dostosowują swój cykl rozwojowy w zależności od bodźców świetlnych.

Trawy – czym jest fotoperiodyzm?

Fotoperiodyzm to naturalny mechanizm, który polega na tym, że rośliny reagują na czas trwania dnia oraz nocy. Czynnikiem, który w pewnym stopniu decyduje o tym, kiedy jest odpowiedni czas do kwitnienia, jest słońce. Rośliny są uzależnione od światła, to dzięki niemu proces fotosyntezy jest możliwy. Świetnym przykładem są wszelkiego rodzaju trawy. Muszą one stale reagować na to, jaka jest dobowa ilość promieni, które do nich docierają. Na podstawie zegara, jakim jest słońce, ustalają swój cykl rozwojowy. Aby trawy mogły obficie zakwitnąć, potrzebują długiego okresu słońca.

Rośliny dnia długiego – szpinak oraz hortensja

Rośliny dnia długiego to na przykład szpinak lub hortensja. Są to gatunki, które do poprawnego rozwoju potrzebują dłuższego okresu światła od ciemności. Oznacza to, że w ciągu doby, muszą mieć więcej godzin dnia niż nocy. Dopiero w takiej sytuacji mogą się prawidłowo rozwijać. Istnieją również rośliny dnia krótkiego, takie jak ryż czy tytoń. Mają kwiaty w momencie, gdy długość dnia jest krótsza niż całkowita długość nocy. Wtedy mogą one poprawnie przeprowadzić swój cykl. Co ciekawe istnieją również gatunki, którym jest to obojętne. Nazywa się je roślinami obojętnymi. Mogą one kwitnąć niezależnie od tego, jaką część doby stanowi dzień i noc.

Marchew – kwitnienie roślin dnia długiego

Marchewka to bardzo smaczne i zdrowe warzywo. Jednocześnie jest to gatunek dnia długiego. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje długiego okresu nasłonecznienia. Ze względu na powszechność tej rośliny stała się ona bardzo istotnym elementem kuchni polskiej. Zawiera cenne witaminy oraz minerały, a promienie słoneczne sprawiają, że proces fotosyntezy przebiega intensywnie, dzięki czemu bulwy są duże i pełne składników odżywczych.

Jak odkryto wpływ długości dnia i nocy na rośliny?

Rośliny od zawsze były bardzo istotne w życiu człowieka, szczególnie z punktu widzenia przemysłu. Długość trwania dnia jest istotna, ponieważ wpływa na obfitość plonów. Warunkuje ona również rozmnażanie wegetatywne, tworzenie się poszczególnych organów w tym kwiatów i oczywiście przechodzenie w tryb zimowy. Zjawisko indukcji kwitnienia obserwowano już w roku 1920, kiedy to dwaj amerykańscy naukowcy zauważyli, że tytoń, nie miał kwiatów przez cały sezon, aż do momentu przeniesienia uprawy do szklarni.

Rzodkiewka – okres ciemności a indukcja roślin dnia długiego

Rzodkiewka to bardzo ciekawa roślina ceniona za swój smak oraz właściwości zdrowotne. Reaguje ona na ilość światła podobnie jak inne gatunki dnia długiego. W momencie, gdy okres ciemności zostanie przerwany, ma miejsce blokada rozwoju roślin dnia krótkiego, w tym samym czasie indukowane są gatunki dnia długiego takie jak rzodkiewka. Okres nocy, w którym rośliny nie otrzymują bodźców świetlnych, jest więc kluczowy dla całego procesu.

Wiesz już, jakie są rośliny dnia długiego. To rośliny, których rozwój zależy od okresu światła w ciągu doby. To fascynujące, że rośliny dobierają odpowiednie zachowania do bodźców, jakie otrzymują ze środowiska. Natura potrafi zaskakiwać!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023