Chcesz, żeby przywrotnik miękki zdobił twój ogród? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o tej roślinie. Zobacz, czym się ona wyróżnia, na czym polega jej uprawa i jak ją można wykorzystać!
Przywrotnik miękki coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Jest to dekoracyjna roślina o względnie małych wymaganiach. Poradzi sobie ze wzrostem nawet w niekorzystnych, cienistych warunkach, jednak nie straszne będzie jej również ostrzejsze słońce. Warto poznać ją bliżej i przekonać się, jak wiele funkcji może spełniać!
Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) – charakterystyka
Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) naturalnie występuje w Turcji i na Kaukazie. W Polsce spotkać go można we wschodnich Karpatach. Jest to gęsta bylina, która odznacza się kępiastym pokrojem. Osiąga ona wysokość od 45 do 75 cm. Jej cechą charakterystyczną są lekko owłosione, okrągłe, jasnozielone liście – w początkowej fazie wzrostu są one harmonijkowo pofalowane. Warto tu dodać, że mają tendencję do utrzymywania kropel wody przez długi czas. Kwiaty przywrotnika miękkiego są żółte, drobne, zebrane w groniaste kwiatostany. Roślina kwitnie od czerwca do lipca.
Jak wygląda uprawa przywrotnika miękkiego?
Przywrotnik miękki jest mało wymagającą rośliną. Najlepiej czuje się na próchniczo-gliniastych glebach o umiarkowanej wilgotności. Idealnym miejscem będzie stanowisko półcieniste lub zacienione. Świetnie poradzi sobie także na słońcu, o ile będzie regularnie podlewany. Roślina jest mrozoodporna i rzadko kiedy bywa atakowana przez szkodniki lub choroby. Gdy przywrotnik przestanie już kwitnąć, należy ściąć jego przekwitnięte pędy.
Jak rozmnaża się przywrotnik miękki?
Przywrotnika miękkiego rozmnażać można na dwa sposoby:
- podział – wykonuje się to wiosną – do kwietnia lub jesienią – do października;
- wysiew nasion – powinien być poprzedzony stratyfikacją nasion (utrzymywanie nasion w lodówce przez 4 tygodnie).
Można także pozwolić roślinie samej się rozsiać. Wystarczy nie ścinać jej przekwitniętych kwiatostanów.
Przywrotnik miękki – jakie ma zastosowanie?
Przywrotnik miękki ma wiele zastosowań:
- roślina miododajna – świetnie wabi owady zapylające;
- roślina ozdobna – w ogrodach przydomowych na rabatach (także w doniczkach na tarasach, balkonach), zieleni miejskiej;
- roślina okrywowa – sadzona w dużych grupach wzdłuż ścieżek lub między krzewami;
- roślina odstraszająca ślimaki.
Przywrotnik miękki jest łatwy w uprawie. Bez względu na to czy posadzisz go w ogrodzie, czy w doniczce na tarasie, będzie on rewelacyjnie prezentował się jako roślina ozdobna.