Ślimaki to prawdziwa zmora większych i mniejszych ogrodów. Warto poszerzyć wiedzę na temat ich zwalczania, aby móc skutecznie stawić im czoła. Dowiedz się, jakich roślin nie lubią ślimaki.

Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

skuteczne sposoby na slimaki w ogrodzie jak z nimi walczyć
Andrew Bossi via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jakich roślin nie lubią ślimaki? Mięczaki unikają żerowania na liściach porośniętych kutnerem, o skórzastej powierzchni i wydzielających toksyczne substancje. Te uciążliwe szkodniki uwielbiają wilgotną glebę, dlatego pewnym sposobem na uniknięcie kłopotu jest uprawa takich gatunków, które tolerują suche podłoże. Można też wysypać trociny wokół roślin. W pewnym stopniu zabezpieczy to pędy. Gdy szkodniki występują grupowo, potrafią siać spustoszenie na zagonach.

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

jakich roślin nie lubią ślimaki

Mięczaki można skutecznie odstraszyć naturalnymi metodami. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakich roślin nie lubią ślimaki. Na grządce możesz posiać rośliny odstraszające ślimaki. Należą do nich nasturcja, lawenda, krwawnik i przywrotnik. Doskonale nadają się do ogródka zielnego, a przy okazji pomagają ograniczyć liczebność populacji ślimaków. Rząd aksamitek lub bodziszków ogrodowych również skutecznie odstrasza żarłoczne ślimaki z rabat.

Domowe sposoby na ślimaki, czyli jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

domowe sposoby na ślimaki czyli jak pozbyć się ślimaków z ogrodu

Aby skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu, warto znaleźć w nim miejsce dla ich naturalnych wrogów, czyli ptaków, jeży i drobnych ssaków. Pozostaw na działce stertę gałęzi i liści, zainstaluj wodopój dla niewielkich zwierząt. Hitem ostatnich lat są biegusy, które bardzo chętnie jedzą ślimaki. Wybierz któryś ze sposobów i sam się przekonaj, że te ekologiczne metody przynoszą doskonałe rezultaty.

Prowadząc ogród przyjazny naturze, nie będziesz musiał stosować środków chemicznych do ochrony roślin przed ślimakami. Wystarczy, że wiesz, jakich roślin nie lubią ślimaki. Gdy zauważysz więcej szkodników, posadź w pobliżu jeden z wymienionych gatunków. Naturalne sposoby rozwiązania problemu ze ślimakami są korzystne dla środowiska.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022