Dekoracja na cmentarz powinna odznaczać się przede wszystkim trwałością i odpornością na różne warunki atmosferyczne. Z tego powodu pomysł na wystrój pomnika może wydawać się zawężony. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz ozdobić grób bliskiej ci osoby żywymi, efektownymi kwiatami, wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć.

Wystrój pomnika nagrobnego – dlaczego ma znaczenie?

Przystrajanie grobów zmarłych to w zasadzie wielowiekowa tradycja wyrażająca wiarę w nić porozumienia między światem doczesnym i pozaziemskim. Z tego powodu pragniemy, aby pomniki naszych bliskich zmarłych prezentowały się estetycznie i trwale. Znaczenie ma więc nie tylko jakość wykonania grobowca, ale i jego wygląd.

Pomysł na wystrój pomnika. Klasyczne i oryginalne stroiki

To, jakie dekoracje umieścisz na grobie bliskich, zależy od twojej inwencji. Klasyczny stroik, który zawsze dobrze prezentuje się na pomniku, niezależnie od jego stylu czy koloru, ma okrągły kształt. Coraz częściej na płytach nagrobnych pojawiają się także kwiatowe kompozycje w kształcie serca czy krzyża. Taki wieniec to oczywiście tylko żywe lub sztuczne kwiaty, ale także szereg dodatków, np.:

  • znicze;
  • lampki;
  • gałązki;
  • susze.

Takie kompozycje można przygotować samodzielnie lub kupić gotowe, nawet przy stoiskach w okolicy cmentarza.

Innym rodzajem nagrobnej ozdoby może być stroik zaaranżowany w pojemniku lub donicy. W takim wypadku możesz wykorzystać sezonowe gatunki roślin albo postawić na kwiaty cięte w stabilnym flakonie. Do stworzenia takiej kompozycji potrzebne będą m.in.:

  • wybrane naczynie;
  • gałązki zimozielonych roślin (dodadzą dekoracji koloru także zimą);
  • wybrane kwiaty;
  • akcesoria florystyczne (druty, taśmy, haftki, gąbka, folia).

Pomysł na wystrój pomnika – jakie kwiaty wybrać?

Z uwagi na fakt, że dekoracje na cmentarzach wystawione są stale na działanie różnych warunków atmosferycznych, pomysł na wystrój pomnika powinien obejmować najtrwalsze gatunki kwiatów. Wiele także zależy od pory roku, w której chcemy przystroić nagrobek. 

Wiosną doskonale sprawdzą się takie gatunki, jak:

Jesienią z kolei kwitną następujące:

Lato to pora roku, w której do wieńców i stroików warto dodać:

Popularną rośliną spotykaną w pobliżu grobów jest wrzos, który efektownie prezentuje się o każdej porze roku. Równie mało wymagające będą pelargonie, które zniosą nawet pierwsze przymrozki, zanim zdążysz zmienić aranżację pomnika.

Pomysł na wystrój pomnika bliskiego zmarłego może uwzględniać różne opcje dekoracyjne. Wszystko zależy od twoje wyobraźni i dostępnego na pomniku miejsca.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022