Podwyższone grządki coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na uprawę warzyw w skrzyniach? Z czego wykonane są podwyższone rabaty warzywne? Podpowiadamy!
Własny ogród warzywny i uprawa w nim roślin jadalnych to marzenie wielu osób. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się warzywniki w drewnianych lub betonowych skrzyniach. To tak zwane podwyższone grządki, które otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości ogrodnicze. Bogatsze i większe plony to tylko jedna z wielu zalet takiego rozwiązania. Dlaczego jeszcze warto je rozważyć? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jakie zalety mają podwyższone grządki?
Podwyższone grządki to w istocie nic innego, jak tylko skrzynie wypełnione ziemią, w których sadzi się rośliny – najczęściej warzywa. Ogromną popularnością od wielu lat cieszą się w Wielkiej Brytanii. W naszym kraju dopiero od jakiegoś czasu można spotkać je na szerszą skalę.
Skąd w ogóle pomysł na taki rodzaj uprawy roślin? Jedną z najważniejszych zalet podwyższonych grządek jest wyraźna oszczędność przestrzeni. Skrzynki można postawić praktycznie wszędzie – nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie lub tarasie. Właśnie dlatego podwyższone grządki to tak dobre rozwiązanie dla miejskich ogrodników.
Niewątpliwą zaletą stosowania tego typu upraw jest również całkowita kontrola nad glebą, w której dorastają rośliny. Nie da się również, że dzięki niej można znacznie ograniczyć ilość prac pielęgnacyjnych wkładanych w utrzymanie warzyw w dobrej kondycji. Przy wyborze odpowiedniej mieszanki (bez nasion chwastów) można praktycznie zapomnieć o pieleniu. Ziemia w skrzyniach jest cały czas spulchniona i dobrze przepuszczalna, ponieważ nikt jej nie depcze. To z kolei pozwala na pozyskanie zdrowych warzyw.
Skrzynki z warzywami są niezwykle estetyczne i sprawiają, że ogród lub warzywnik na tarasie wyglądają naprawdę uroczo. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że podwyższone grządki dają możliwość sprawnej pracy przy roślinach także osobom starszym i chorym, które na co dzień mają problemy ze schylaniem się.
Jakie warzywa można uprawiać na podwyższonych grządkach?
Do uprawy w skrzyniach nadaje się wiele gatunków bardzo popularnych warzyw. Spośród nich wymienić można między innymi:
- pomidor;
- ogórek;
- sałata;
- marchew;
- burak;
- rzodkiewka.
To tylko kilka przykładów. W skrzyniach można hodować również zioła i kwiaty ozdobne. Szczególnie te narażone na ataki pasożytów.
Podwyższone grządki – jak je zbudować?
Wiemy już, że podwyższone grządki mają wiele zalet, które przewyższają nawet ich niewątpliwie ozdobny charakter. Jeżeli chcesz uprawiać warzywa lub jakiekolwiek inne rośliny w skrzyniach, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób wejść w ich posiadanie. W sklepach ogrodniczych lub na aukcjach internetowych dostępne są gotowe produkty, jednak skrzynkę na warzywa można z powodzeniem zrobić w domu na własną rękę.
Jaki materiał na podwyższone grządki?
Podwyższone grządki składają się z bardzo prostych konstrukcji. Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się drewno. Z desek zbija się cztery ścianki, tworząc prostokąt bez dna. Ustawiamy go na ziemi i mieszamy z glebą przeznaczoną do uprawy roślin. Zaleca się wybranie trwałych i grubszych desek, które następnie trzeba zaimpregnować specjalnym preparatem, który oczywiście nie jest toksyczny.
Oczywiście do budowy grządek można wykorzystać również inne materiały. Dobrze sprawdzą się tutaj stare palety, betonowe bloczki, czy cegła. Wiele zależy od twoich możliwości i indywidualnego gustu. Od środka warto wyłożyć całą konstrukcję agrowłókniną albo zwykłą folią.
Wymiary podwyższonych grządek
W przypadku wymiarów skrzynek również panuje bardzo duża dowolność. Planując wielkość grządek, pamiętaj o tym, aby uwzględnić wielkość przestrzeni. W ogrodzie zazwyczaj można postawić nieco większe konstrukcje niż na balkonach i tarasach. Mimo wszystko wykonane z desek skrzynie nie powinny być dłuższe niż 5 metrów, ponieważ ich obejście będzie bardzo trudne.
Wysokość grządek trzeba dostosować do roślin ogrodowych, które chcemy uprawiać. Niektóre z nich mają długie systemy korzeniowe, co sprawia, że skrzynie muszą być głębsze. Standardowo stosowana wysokość to około 0,5 metra. Podlewanie, czy inne prace przy roślinach są wówczas bardzo proste i wygodne.
Jaka ziemia do podwyższonych grządek warzywnych?
Jeżeli planujesz zamontowanie podwyższonych grządek w ogrodzie, nie musisz w ogóle martwić się wykonywaniem dna. Skrzynki wystarczy umieścić w zaplanowanym miejscu i wypełnić ziemią, która znajduje się w ogrodzie. Na dole warto jednak umieścić kratkę, która uniemożliwi gryzoniom dostanie się do środka. W niektórych przypadkach – na przykład na balkonach, czy tarasach, konieczne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wypełniania.
Aby zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do składników pokarmowych i wilgoci, trzeba przygotować podłoże. Możesz skorzystać z gotowego i dostępnego w niemal każdym sklepie ogrodniczym podłoża albo przygotować własne. Rozkład materii organicznej może znacznie przyspieszyć wzrost roślin, dlatego warto ułożyć w skrzyni kilka warstw złożonych na przykład z drobnych gałązek, skoszonej trawy, kompostu, lub obornika. Tak przygotowane podłoże przykrywamy ziemią do warzyw w razie konieczności zmieszaną ze żwirem.
Adaptacja przestrzeni między skrzyniami
Chcąc podnieść grządki, można w bardzo ciekawy i nieszablonowy sposób odmienić przestrzeń swojego ogrodu. Wiele osób jednak zastanawia się, w jaki sposób warto zaadaptować przestrzeń między grządkami. Przede wszystkim odstępy powinny być na tyle szerokie, aby pozwalały na swobodne przemieszczenie się nie tylko ogrodnika, ale także jego narzędzi, w tym taczki. Żeby zapobiec parowaniu wody, murawę warto wysypać na przykład korą albo gruboziarnistym żwirem.
Jakie miejsce wybrać na podwyższone grządki?
Bardzo istotne jest również wybranie miejsca, w którym podwyższone grządki powinny się znaleźć. Wiele zależy od tego, co będziemy chcieli w nich hodować. Jeżeli planujesz warzywnik, koniecznie zdecyduj się na miejsce, które jest możliwie jak najbardziej nasłonecznione. Niemal wszystkie gatunki warzyw dobrze czują się mając świetny dostęp do promieni słonecznych.
Trzeba pamiętać, że miejsce na warzywnik powinno być codziennie naświetlane przez przynajmniej pięć-sześć godzin. Jak jednak bardzo łatwo się domyślić, takie warunki sprawiają, że ziemia może szybko nagrzewać się i wysychać. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne i dosyć obfite podlewanie.
Czy warto zdecydować się na podwyższone grządki?
Hodowla roślin w skrzyniach nie jest szczególnie trudna. Wiele osób zastanawia się, czy potencjalne zalety są warte skomplikowanej budowy. W istocie wykonanie skrzyni nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Na początku można skorzystać z bardzo prostych gotowych konstrukcji.
Wykorzystanie skrzynek do uprawy warzyw niesie za sobą wiele zalet. Możesz w ten sposób ograniczyć zużycie przestrzeni, a jednocześnie sprawić, że stanie się ona bardziej estetyczna. Prace w ogrodzie dzięki nim również staną się znacznie łatwiejsze. Osoby starsze oraz te, które cierpią na bóle pleców, na podwyższonych grządkach mają szansę oddawać się swojemu hobby bez bólu. Zdecydowanie warto więc rozważyć takie rozwiązanie.
Podsumowanie
Podwyższone grządki można najczęściej obserwować w ogródkach w Wielkiej Brytanii. Coraz częściej jednak pojawiają się także w naszym kraju. To proste w budowie oraz niezwykle praktyczne rozwiązanie, które świetnie nadaje się dla osób starszych i chorych. Można sadzić w nich wiele gatunków warzyw na raz. Świetnie sprawdzą się także w przypadku hodowli ziół, kwiatów ozdobnych i roślin wieloletnich. Skrzynie najlepiej wypełnić mieszanką materii organicznej, która znacznie przyspieszy rozwój plonów. Stawiamy je w tym miejscu ogrodu, które jest najlepiej naświetlone.