Podpory do pnączy są ważnym elementem uprawy. To one sprawiają, że roślina staje się estetyczna i zdrowsza. Podtrzymują opadnięte pędy i nie pozwalają im się złamać. Wymagania roślin ogrodowych i domowych różnią się, dlatego nie korzysta się z takich samych rozwiązań. Jakie podpory wykorzystuje się w ogrodzie, a jakie w domu? Sprawdź!
Pnącza bez podpór nie prezentują się zbyt okazale. Osadzone w ziemi wyglądają jak plątanina zielonej plamy. Podpórki zapobiegają takiemu zjawisku, wyciągają roślinę w górę. Zobacz, jak możesz wykorzystać podpórki.
Pnącza – rośliny potrzebujące podpór
Głównymi roślinami, które potrzebują podpór, są pnącza. Ich naturalny wygląd w postaci długich pędów jest nieuporządkowany. Nie wszystkim spodoba się ten styl, zwłaszcza jeśli roślina nie ma możliwości zwisać. Owinięte pędy wokół jakiegoś kształtu wizualnie prezentują się lepiej. Może to być okrąg, miodowy plaster lub ułożenie na siatce. O ile w pomieszczeniu możesz postawić pnącze na półkę, tak w ogrodzie jest to nieco problematyczne. Wtedy z pomocą przychodzą podpórki.
Dlaczego podpory do pnączy są ważnym elementem rośliny?
Podpory do pnączy są niezwykle ważne, by roślina mogła dalej się rozwijać i dobrze wyglądać. Podpory służą do ułożenia pędów rośliny, możesz w dowolny sposób rozmieścić pnącze. Zabieg ten zapobiegnie złamaniu rośliny oraz doda jej charakteru. Na rynku dostępne są różne wzory i kolory podpór. Na pewno znajdzie się coś odpowiedniego dla ciebie.
Rodzaje podpórek
Podpórki w ogrodzie różnią się od tych doniczkowych. Funkcję pełnią taką samą, jednak ich wygląd się różni. Na rynku dostępny jest duży asortyment podpór pod pnącza, które przyozdobią duży ogród.
Podpórki ogrodowe
W ogrodach wykorzystuje się cięższe i większe narzędzia. Spowodowane jest to wielkością rośliny oraz zmiennością warunków atmosferycznych. Podpory wykorzystywane na zewnątrz muszą być wytrzymałe na silny wiatr, deszcz, słońce oraz muszą udźwignąć większe gabaryty roślin. Nie mogą być zbyt masywne, ponieważ przysłonią całą roślinę. W zależności od twojej inwencji twórczej masz do dyspozycji kilka rodzai podpórek: pergola, trejaż, drabinka, krata, stelaż:
- pergola jest w postaci łuku, wejścia. Bardzo często możesz spotkać ją w ogrodach. Materiał wykorzystywany do jej wyprodukowania to drewno lub metal. Najczęściej jest porośnięta przez krzak róży;
- trejaż może utworzyć swojego rodzaju pomieszczenie z roślin. Buduje się go z kilku słupków, górnej belki oraz kawałków drewna przymocowanych do górnej belki. Podtrzymuje pędy pnączy;
- kratka – za jej pomocą możesz owinąć roślinnością altanę. Ażurowy wzór idealnie nada się do tego pomysłu. Zwykle porasta ją krzak róży;
- drabinka to częsty element winorośli i bluszczy. Kształtem przypomina drabinę i tworzy naturalną ścianę. Zazwyczaj drabinki są wykonane z drewna, plastiku lub metalu. Konstrukcja nie jest skomplikowana. Z odpowiednim materiałem możesz stworzyć ją samodzielnie;
- stelaż może mieć dowolny kształt i być mniej lub bardziej dekoracyjny. Do produkcji korzysta się ze stalowych prętów ze względu na łatwe modelowanie. Stosuje się go w postaci słupów obrośniętych roślinami pnącymi.
Podpórki do donic
Podpórki doniczkowe są częściej dobierane jak dekoracja. W domu większość roślin pnących jest przeciętnego wzrostu, nie ma konieczności wykorzystywania dużych podpórek. Najczęściej pozwala się im zwisać z parapetu lub półek. Materiał wykorzystywany do domowych podpórek to lekki metal, plastik, drewno lub bambus. Mogą one przybierać różne kształty i kolory.
Zalety podpórek
Największą zaletą korzystania z podpór dla pnączy jest pomoc kwiatom w rozwijaniu się. Podpórki sprawiają, że roślina staje się lepiej odżywiona i nawodniona przez lepszy przepływ substancji odżywczych.
Ponadto podpory wspomagają pędy roślin, przestają się łamać. Wpływa to na lepszy wygląd kwiatu oraz większą wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.
Roślinne elementy wsparcia są łatwo dostępne i bez trudu możesz je zrobić samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi, ponieważ wystarczy odpowiednio przygotowany kawałek drewna i sznurek. Wykorzystując drewno, musisz je najpierw wysuszyć, pozbywając się tym samym bakterii i robaków, oraz zaimpregnować, aby zabezpieczyć przed wilgocią.
Bogactwo wyboru i dopasowanie do każdego rodzaju pnącza zdecydowanie ułatwia hodowanie tych roślin. Wybór podpory w pełni zależy od ciebie. To ty decydujesz, czy chcesz kratownicę albo bambusową tyczkę. Podpórki same w sobie mogą zdobić miejsce architektury ogrodowej,
W jaki sposób pnącza mogą zostać przymocowane do podpórki?
Rośliny zazwyczaj przyczepia się do podpórek za pomocą taśmy ogrodniczej lub drutu florystycznego. Pnącza mogą wykształcić naturalny element czepny. Wykorzystują do tego: wąsy czepne, ogonki liściowe, korzenie czepne, owijają swoje pędy wokół pręta lub drewna. Dzięki takiemu sposobowi nie musisz co jakiś czas poprawiać łączenia przez wzrost rośliny. Pnącza samodzielnie uregulują swoje przymocowanie.
Gdzie możesz wykorzystać podpory pod pnącza?
Podpory do roślin możesz wykorzystać wszędzie, gdzie potrzebujesz. Może to być taras, balkon, rabata, ogródek. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu kwitnie twoja roślina.
Pnącza rosną okazale. Niezadbane mogą stać się niepożądanym elementem architektury. Chcąc stworzyć idealne miejsce do relaksu, powinieneś zadbać o zieleń posadzoną w ogrodzie i pomieszczeniu.