Jeśli chcesz poprawić fizyczne i chemiczne właściwości gleby, możesz rozważyć piaskowanie trawnika wokół domu. Sprawdź, jak należy przeprowadzać taką pielęgnację trawnika i jak może to wpłynąć na twój zielony teren.
Nie każdy piasek będzie się nadawał do tego zabiegu. Nie bez znaczenia jest także pora, w której zadbasz o jakość swojej murawy. Warto zatroszczyć się o tych kilka istotnych szczegółów. W ten sposób zwiększysz przepuszczalność ziemi i jej porowatość. Zapobiegniesz zastojowi wody w glebie, a ponadto pozbędziesz się z trawnika mchu. Najlepszy w tym celu będzie piasek rzeczny. Dowiedz się, w jaki sposób poprawia właściwości gleby.
Piaskowanie trawnika – po co to robić?
Dzięki piaskowaniu powierzchni trawnika rozluźnia się wierzchnią warstwę w przypadku zbitych, gliniastych gleb. W ten sposób o wiele lepiej rozwijają się korzenie. Powietrze, nawozy odżywcze i woda skutecznie wnikają do bryły, poprawiając kondycję murawy. Także jej powierzchnia zyskuje na równości i sprężystości. Jakie korzyści dokładnie daje takie działanie?
Jaki piasek wykorzystać?
W tym celu najlepiej sprawdza się piasek z rzek lub piasek kwarcowy. Ziarno powinno mieć grubość od 0,5 do 0,8 mm. Nie musisz wykorzystywać czystego piasku. Można go zmieszać z pomocniczym materiałem. Do wyboru masz np. :
- torf;
- glinę;
- sproszkowaną kredę;
- kompost.
W zależności od tego, na co się zdecydujesz, taka mieszanka będzie miała różne właściwości. Torf i kompost pomagają trawie przyswajać różne składniki pokarmowe. Glina korzystnie wpływa na strukturę lekkich, piaszczystych gleb. Jeśli wykorzystasz sproszkowaną kredę, skutecznie zwiększysz odczyn kwaśnych gleb. Dzięki temu nie będzie konieczności wapnowania trawnika.
Poza piaskowaniem trawnika można połączyć z nawozami mineralnymi w sypkiej formie. Sam decydujesz, w jakiej proporcji wykorzystać każdy ze składników mieszanki.
Jeśli chcesz równomiernie rozmieścić piasek na powierzchni murawy, na 100 metrów kwadratowych wykorzystaj 0,1–0,15 m³, czyli około 300–500 kg piasku wymieszanego z wybranymi składnikami. Zanim pokryjesz trawnik piaskiem, powinieneś dokładnie go skosić i wysuszyć. Suchy piasek rozprowadź łopatą i grabiami.
Inne opcje
Do piaskowania trawnika możesz wypróbować także zeolit. To także materiał naturalnego pochodzenia, który pozyskuje się bezpośrednio ze skał zeolitowych. Ma podobne właściwości, jak typowy piasek. Korzystnie wpływa na strukturę gleby i kondycję bryły korzeniowej trawy.
To co jest szczególnie ważne w przypadku zeolitu, to fakt, że bardzo skutecznie wiąże wodę, kiedy pada deszcz. Z kolei w okresie suszy oddaje ją, wzmacniając glebę i wygląd murawy. Ogranicza również rozwój chorób grzybowych.
Najlepszy czas na piaskowanie trawnika
Czynność tę dobrze jest przeprowadzać raz w roku. Nie ma z góry narzuconego terminu piaskowania czy konkretnej pory roku. Czas wybierasz według własnego uznania. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą jednak, że najkorzystniej piasek wpłynie na trawę późnym latem, a więc między sierpniem a wrześniem.
To właśnie wtedy trawa rozwija się najbardziej intensywnie, tuż po aeracji i wertykulacji. Ziemia jest wówczas odpowiednio rozluźniona i gotowa na przyjęcie wartościowych składników.
Piaskowanie trawnika a przeciwwskazania
Nie w każdym przypadku ten zabieg przyniesie trawnikowi korzyści. Nie powinieneś korzystać z piasku, jeśli zasadziłeś trawę na już piaszczystej i bardzo lekkiej glebie. Jeżeli ziemia zostanie rozluźniona w zbyt dużym stopniu, nie zdoła związać wystarczającej ilości wody podczas opadów. W ten sposób trawa dość szybko będzie się przesuszać.
Jak dobrze wykonać piaskowanie? Kilka wskazówek
Piaskując trawnik, weź pod uwagę panujące w danym dniu warunki atmosferyczne. Nie powinno być zbyt wietrznie. Uzyskasz wówczas idealne rozłożenie piasku na całej powierzchni. Jeśli prognozy pogody zapowiadają opady deszczu, piaskowanie trawnika będzie najskuteczniejsze na dzień przed nim. Składniki odżywcze znacznie lepiej wnikną wówczas w glebę.
Zabieg piaskowania będzie miał sens, kiedy wykorzystasz odpowiednią ilość piasku. Jego nadmiar nie wchłonie się odpowiednio.
Warto zaznaczyć, że zastosowanie piasku na trawę ma wymiar nie tylko praktyczny. Poprawia estetykę murawy, maskując nierówności i zagłębienia.
Jak wspomnieliśmy, piaskowanie możesz zastosować jednocześnie z wapnowaniem albo nawożeniem. Musisz wybrać, ponieważ wapno źle reaguje z nawozem. To połączenie nie wchodzi w grę, jeśli nie chcesz doprowadzić do niepożądanych reakcji chemicznych.
Jak przygotować trawę do piaskowania?
Wspomnieliśmy o dwóch równie istotnych zabiegach pielęgnacyjnych trawnika – wertykulacji i aeracji. Warto wykonać je jeszcze przed aplikacją piasku na murawę.
Aeracja to nic innego, jak jej napowietrzanie za pomocą otworów o określonej długości i w odpowiedniej odległości od siebie. Za pomocą rurek lub kolców „nakłuwa” się ziemię, aby ją rozluźnić. Wertykulacja działa właściwie tak samo, jednak z wykorzystaniem innych narzędzi. Używa się do tego specjalnych noży. Służą do wycinania martwej warstwy trawy.
Ile kosztuje cały zabieg?
Cena piaskowania trawnika zależy przede wszystkim od wykorzystanego materiału jako dodatku. Możesz zamówić każdy produkt osobno lub wybrać gotową mieszankę. To kolejny powód, dla którego cena piaskowania jest trudna do określenia.
Przy zamówieniu weź pod uwagę rozmiar twojej murawy. Zwykle większe opakowania są korzystne cenowo. Jeśli twój trawnik jest niewielki, ale masz przestrzeń do jego bezpiecznego przechowania w suchych warunkach, większy worek też może być dobrą inwestycją.
Możesz zlecić piaskowanie firmie specjalizującej się w takich usługach. Wówczas opłacasz zabieg kompleksowo, nie martwiąc się o materiał. Zwykle takie firmy życzą sobie od 2 do 4 zł za metr kwadratowy trawnika.
Piaskowanie trawnika to niemal obowiązkowy zabieg, jeśli chcesz cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem murawy wokół domu. Piasek skutecznie rozluźnia glebę i pozwala trawie wchłonąć większą ilość składników odżywczych, które się w niej znajdują. W ten sposób zwiększasz również chłonność podłoża, dzięki czemu podczas suszy trawnik otrzyma odpowiednią dawkę nawilżenia. Jeśli jesteś wprawionym ogrodnikiem, sam poradzisz sobie ze stworzeniem mieszanki i przeprowadzeniem zabiegu. Jeżeli potrzebujesz pomocy, z łatwością znajdziesz specjalistów, którzy zadbają o twoją trawę.