Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu albo działki. Wizytówką takich miejsc jest równo przystrzyżony i dobrze wypielęgnowany trawnik. Sprawdź, czy opryskiwanie trawnika to dobry sposób na utrzymanie zdrowego i pięknego dywanu zieleni.
Rysę na idealnym wizerunku trawnika mogą spowodować nieproszeni goście – chwasty. Które gatunki mogą wprosić się na garden party na twoim trawniku? Opcji jest wiele, a najpopularniejszymi wśród roślinnych szkodników są m. in. koniczyny, stokrotki, perze czy też mlecze.
Jak pielęgnować trawnik?
Podstawą pielęgnacji każdego trawnika jest jego regularne koszenie: nawet dwa razy w tygodniu. Należy mieć na uwadze to, że chwasty dobrze przystosowały się do działań człowieka. Ciekawym przykładem strategii przetrwania jest mniszek pospolity, który wykształcił niski kwiatostan z powodzeniem unikający ostrza kosiarki.
Nawożenie trawnika jako wstęp do pielęgnacji
Dobrą praktyką jest nawożenie. Często nawozy zawierają środki chemiczne, co samo w sobie pozwala na prewencję zachwaszczenia. Nawożenie należy wykonywać trzy razy w ciągu roku. Substancje aktywne z nawozów „karmią” trawę przez mniej więcej 30 dni. Istotna jest ilość zastosowanego granulatu: nie za dużo, ale też nie za mało. Takie działanie pozwoli na zagęszczenie darni.
Początkującym ogrodnikom pozbycie się chwastowych plam na trawniku może wydawać się skomplikowane. Jednak wystarczy kilka prostych kroków, żeby móc cieszyć się eleganckim i równym dywanem zieleni.
Chwasty na trawniku – jak zwalczać naturalnie?
Naturalnego zwalczanie chwastów zyskuje zwolenników. Wybór optymalnego sposobu zależy od rodzaju chwastów i gotowości na dodatkową pracę.
Ręczne i mechaniczne usuwanie – szykuj ręce do pracy!
Usuwanie ręczne, nawet za pomocą zwykłego noża, to metoda czasochłonna, która nie sprawdzi się na działkach o większej powierzchni.
Można zdecydować się również na usuwanie chwastów za pomocą specjalnych wyrywaczy. Narzędzia te nie są jednak wystarczająco efektywne przy większych połaciach trawy. Profesjonalne urządzenia są stosunkowo drogie (ich cena to min. 100 złotych). Co więcej, wkład pracy, który trzeba włożyć przy ich użyciu, nie jest współmierny do ceny.
Chemiczne zwalczanie – czy oprysk na chwasty to rozwiązanie?
Środek na chwasty to najprostsza opcja, którą można wybrać, zaczynając walkę z niepożądanymi roślinami na trawnika. Istnieje jednak obawa, że przez opryskiwanie trawy pozbędziesz się nie tylko chwastów, a zniknie też pożyteczna dla trawy fauna i flora. Jeśli wybierzesz herbicydy selektywne, problem ten nie powinien wystąpić.
Działanie oprysku – magiczne krople
Jak dokładnie działają opryski? Odpowiedź leży w porach na powierzchni liści. Chwasty wchłaniają kropelki ze środkiem chwastobójczym i tą drogą specyfik dostaje się do korzenia. Dlatego też chwasty muszą być odpowiednio rozwinięte, żeby opryskiwanie było skuteczne.
Przygotowania do oprysku
Gdy idziesz na wojnę z chwastami, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni oręż. Przydatnym narzędziem będzie specjalna maszyna do opryskiwania. Można ją nabyć w sklepach ogrodniczych. Konieczny będzie też środek chwastobójczy dobrany do twojego problemu. Najlepiej sprawdzi się taki z herbicydami, które działają w sposób selektywny, likwidując rośliny dwuliścienne.
Kiedy opryskiwać trawę?
Ważnym czynnikiem przy opryskiwaniu jest czas i sposób wykonania. Nie należy opryskiwać zaraz po skoszeniu trawy. Wówczas chwasty są jeszcze pozbawione liści, co może utrudnić wchłanianie się herbicydów.
Planując oprysk, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Najwięcej środków chwastobójczych jest skutecznych, gdy na zewnątrz jest między 15 a 20 stopni Celsjusza. Wtedy właśnie różne gatunki chwastów są już na tyle rozwinięte, żeby wchłonąć oprysk przez liście. Wyjątkiem od tej reguły jest mniszek pospolity. To roślina, której nie można pozwolić na szybki rozwój. Walkę z popularnym dmuchawcem można zaczynać już w kwietniu przy 10 stopniach.
Rola pogody
Niezwykle istotna dla skuteczności oprysku jest również pogoda. Nie opryskuje się w dni, kiedy słońce świeci ponad normę. Unikać trzeba również dni deszczowych, bo opady mogą po prostu wymyć środki chwastobójcze i zniweczyć wykonany oprysk.
Bądź dokładny!
Podstawą dobrego oprysku jest dokładność. Nie należy zostawić żadnego kawałka trawy suchego. Podobnie nie można dopuścić do sytuacji, gdzie w jakimś miejscu oprysk będzie wyjątkowo obfity, a w innym bardzo skąpy. Zużyj tyle środka na metr kwadratowy, ile wskazuje instrukcja.
Usuwanie chwastów z trawnika – przede wszystkim regularność
Chwasty mogą popsuć nawet najbardziej pieczołowicie pielęgnowany trawnik. Mimo to wystarczy odrobina wiedzy, czasu i zaangażowania, żeby móc cieszyć się zielonym kobiercem rodem z filmów o amerykańskich przedmieściach.
Pierwszą zasadą dobrego zarządzania trawnikiem jest regularna opieka i chwastowa profilaktyka przez nawożenie. Jeśli prewencja zawiedzie, warto poczekać na stabilną pogodę i odpowiednią temperaturę, by złapać za opryskiwacz. Nie należy zwalczać chwastów doraźnie. Oprysk to przede wszystkim cierpliwość i precyzja.
Chemiczne zwalczanie chwastów – nic prostszego!
Dzięki nowoczesnym środkom chemicznym stworzonym do zwalczania chwastów można pozbyć się praktycznie wszystkich ich rodzajów, bez obaw o dobrobyt samej trawy. Opryskiwanie trawnika nie szkodzi pozostałym roślinom ogrodowym. Kwiaty, warzywa czy krzewy owocowe pozostaną bezpieczne, o ile zachowasz od nich odpowiednią odległość.
Pozbywanie się chwastów z trawnika to strach, który ma wielkie oczy. W rzeczywistości zajęcie to nie jest nadmiernie absorbujące i z łatwością ujmiesz je w kalendarzu prac ogrodowych. Żeby być dumnym z zielonego dywanu przed domem, wystarczy dostosować rodzaje oprysków i być konsekwentnym. To zadanie dla każdego.